Maisto netoleravimas. Ką verta žinoti?

Maistas / Fotolia nuotr.
Maistas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Ne paslaptis, kad didelės įtakos mūsų gerai savijautai turi tinkama mityba, tačiau greičiausiai sutiksite, kad net besistengdamos vadovautis specialistų rekomendacijomis, ką verta įtraukti į kasdienį valgiaraštį, o ko geriau atsisakyti, kartais atsiduriame aklavietėje.

Gytoja gastroenterologė Rasa Kačinskienė
Gytoja gastroenterologė Rasa Kačinskienė

Tikriausiai užvis geriausiai patarti gali mūsų pačių savijauta, t. y. kaip organizmas reaguoja į vieną ar kitą produktą. Kokie produktai tinka, kokie ne, galima išsiaiškinti ir specialiu maisto netoleravimo testu.

Apie maisto netoleravimą kalbamės su „Natura Munda“ biologinės medicinos ir diagnostikos centro gydytoja gastroenterologe Rasa Kačinskiene.

 

- Kas apskritai yra maisto netoleravimas ir kaip jis pasireiškia?

- Maisto netoleravimas gali pasireikšti įvairiausiais simptomais: tai gali būti nutukimas, diskomfortas viršutinėje pilvo dalyje, virškinimo sutrikimai, odos problemos, pilvo pūtimas, alergijos, nuotaikų kaita... Trumpiau tariant, galime tai pavadinti bendru organizmo diskomfortu suvalgius vieną ar kitą produktą.

 

- Kaip seniai stebimas tam tikrų maisto produktų netoleravimas?

- Apie tam tikrų maisto produktų netinkamumą žmogaus organizmui kalbama jau seniai. Pavyzdžiui, kai kurie negali vartoti pieno produktų, laktozės, kuri neskaidoma, todėl pastebime, kad žmonės gana dažnai skundžiasi nemaloniomis virškinimo problemomis. Statistika Lietuvoje teigia, jog net 30 proc. žmonių netoleruoja pieno produktų, o tą netoleravimą gali sukelti įvairios priežastys: ligos, žarnyno bėdos, infekcijos... Be to, pastaruoju metu maiste aptinkama visokiausių priedų, kurie irgi turi neigiamą poveikį mūsų virškinamajam traktui.

 

- Kokiais būdais tiriamas maisto netoleravimas?

- Yra įvairių būdų. Vienas jų – daromi kraujo tyrimai, kurie būna skirtingos apimties, tiksliau kalbant – skiriasi jų išsamumas nustatant žmogaus organizmui būdingas reakcijas į maisto produktus ir maistines medžiagas.

Kitas būdas – naudojama speciali moderni trimatės diagnostikos aparatūra. Remiantis individualiais sveikatos duomenimis, priklausomai nuo negalavimų pobūdžio ir kraujo grupės, tiriama, kokie maisto produktai žmogui tinka, o kokių patariama atsisakyti, vengti arba pakeisti kitais, naudingesniais.

Dažniausiai žmonėms pakeitus mitybą susireguliuoja svoris, pagerėja bendra savijauta, išnyksta pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ir t. t.

 

- Kaip vyksta šis trimatis tyrimas?

- Tyrimo tikslumui ir patikimumui įtakos turi gėrimai su kofeinu (kava, žalioji ir juodoji arbata, energiniai gėrimai), nes kofeinas veikia centrinę nervų sistemą. Taigi natūralu, kad tą dieną, kai bus atliekamas tyrimas, negalima vartoti šių gėrimų. Rekomenduojama gerti vaisines arbatas, sultis, vandenį. Aišku, jokiu būdu negalima vartoti alkoholio, nes jis tikrai iškreips tyrimą. Tą dieną, jeigu įmanoma, reikėtų nevartoti jokių vaistų, nes jie irgi trukdys užfiksuoti tikslius netoleruojamų produktų duomenis. Jeigu tyrimo metu vartojate antibiotikus, hormoninius preparatus, psichotropinius vaistus (pvz., raminamuosius, antidepresantus), jums taikomas chemoterapinis ar spindulinis gydymas – tiesiog privalu apie tai informuoti tyrimą atliekantį gydytoją, kad, darant diagnostiką, būtų į tai atsižvelgta, ypač jeigu su maisto netoleravimo testu parenkamas tinkamiausias homeopatinis ir fitoterapinis gydymas.

 

- Ar pastebėjote, kokie maisto produktai labiausiai netoleruojami?

- Nors kiekvienas žmogus individualus ir dėl šios priežasties skirtingai reaguoja į vieną ar kitą maisto produktą, tačiau galima išskirti tam tikras maisto grupes, netinkančias daugeliui.Tai – stiprieji alkoholiniai gėrimai, kava, kiauliena, antiena, riebalai, riebios žuvys, pavyzdžiui, unguriai. Jeigu žvelgtume į mėsos produktų grupę, derėtų pasakyti, kad geriau toleruojama jautiena, vištiena, kalakutiena, triušiena. Tačiau yra žmonių, kuriems nerekomenduojami ir šie produktai, nes jie sukelia nemalonių pojūčių. Daržoves ir vaisius kiekvieno asmens organizmas priima skirtingai, atsižvelgiant tiek į kraujo grupę, tiek į bendrą sveikatos būklę.

 

- Ar žmogaus sveikata pasikeičia atsisakius ar apribojus jiems netinkamus produktus?

- Atsižvelgiant į tai, dėl kokių priežasčių buvo atliekamas maisto netoleravimo testas, galima tikėtis teigiamų sveikatos pokyčių, bet reikia keisti gyvenimo būdą. Dažniausiai žmonėms, pakeitusiems mitybą, susireguliuoja svoris, pagerėja bendra savijauta, išnyksta pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ir t. t. Be tam tikro maisto apribojimo ar atsisakymo gali būti taikomas ir individualus gydymas. Juk paprastai žmonės šio tyrimo neateina atlikti šiaip sau – kreipiamasi dėl tam tikrų sveikatos sutrikimų. Mano nuomone, negali būti jokių bendrų, visiems vienodų dietų ar maisto rekomendacijų. Tad parenkant gydymą reikia atsižvelgti ir į žmogaus temperamentą, ir į sudėjimą, gyvenimo būdą, kokia jo psichoemocinė būsena ir pan. Tik tada galima tikėtis geriausio rezultato.