Meilė baigėsi? Kaip išsiskirti be kartėlio
Skaudu, liūdna ir norisi pasislėpti nuo viso pasaulio... O kartais – pikta ir norisi atkeršyti „skriaudikui“, todėl visokie lietuviškų žvaigždžių: „Mes išsiskyrėme, bet likome draugais“, kelia tik ironišką šypseną. Kaip išsiskirti, kad būtų kuo mažiau skausminga, pataria psichologė Susana Krauss Whitbourne.
Kaip bebūtų, skyrybų atveju kenčia abu
Iniciatorių kankina papildomas kaltės jausmas, o kitas jaučiasi stipriai užgautas. Jis ar ji kankina save klausimais: „Gal ką padariau ne taip? O jei tada būčiau pasakęs kažką kito ar nesielgęs taip, kaip man atrodė?“ Nuolatinis tos pačios plokštelės „sukimas“ galvoje veda į aklavietę ir tikrai nepadeda išgyventi to, kas nutiko.
Daugelis mąsto taip: jei jau skirtis – tai kuo greičiau, nes taip mažiau skaudės. Nuplėškime tvarstį nuo žaizdos vienu ypu! Tačiau taip gali būti dar sunkiau. Kai kurie, esą saugodami partnerio jausmus, stengiasi tiesiog dingti – be jokių paaiškinimų. Tai dar nieko, jei žmonės nesusisaistę santuokos ar finansiniais ryšiais, bet ir tai – toks išsiskyrimo būdas ateityje turės pasekmių abiem. Bus tik sunkiau kažkuo vėl pasitikėti.
Logiškiau būtų pasikalbėti su partneriu apie tai, kad jūsų santykiai išsisėmė ar artėja prie dėsningo skyrybų finalo. Reikia papasakoti, kodėl jaučiatės nelaimingi, kas pasikeitė jūsų bendravime: tai padės ir jums, ir jūsų partneriui kituose santykiuose išvengti tų pačių klaidų.
Nustatyta, kad po pačių bjauriausių išsiskyrimų žmonės taip ir lieka susiję vienas su kitu – nepaisant visko, jiems sunkiau užmegzti naujus santykius, nes vis dar domina to(-s) „bjaurybės“ gyvenimas: jis sekamas socialiniuose tinkluose ir gaudomi gandai apie eks.
Kokie patys blogiausi būdai baigti santykius?
Dingti. Taip sakant, išeiti angliškai – neatsisveikinus. Tokia santykių pabaiga palieka neaiškumo. Gerbkite žmogaus, su kuriuo kartu gyvenote, jausmus. Bent jau iš dėkingumo pasikalbėkite.
Prisiimti visą kaltę sau. Santykius kuria du žmonės. Todėl kvaila dėl visko kaltinti tik save. Pirma, tas mušimasis į krūtinę atrodo nenuoširdus, o antra, nepadėsite ir partneriui pripažinti savo klaidų. Tiek jums, tiek jam bus sunkiau būsimuose santykiuose.
Dėl visko kaltinti partnerį. Jei atsisveikindami prikalbėsite šlykštybių, įteigsite žmogui papildomų kompleksų. Taip pat neverta skųstis buvusiu mylimuoju bendriems pažįstamiems ir draugams. Kaip jiems jaustis? Ir nesugalvokite jų spausti, kad būtinai palaikytų jūsų pusę.
Persekioti. Jei išsiskyrėte, stenkitės nesekti eks gyvenimo socialiniuose tinkluose, neklausinėkite draugų, kaip jis ar ji gyvena. Naktiniai skambučiai, prieš tai „įmetus“ keletą taurių vyno „norint iš širdies pasikalbėti“, nei jums, nei kitam nesukels teigiamų emocijų. Nuolat šmėžuoti buvusiojo gyvenime, tarsi netyčia susitinkant – irgi nieko gero.
Fantazuoti tema: „O kas būtų, jei...“ Neteisinga manyti, kad jei būtumėte kažką padarę ar nepadarę, dar būtumėte kartu. Viena klaida retai nuveda skyrybų link. Nebent tai būtų neištikimybė.
Kaip išsiskirti draugiškiau?
Parenkite dirvą. Psichologai teigia, kad siurprizo elementai apsunkina išsiskyrimą. Ir jums, ir partneriui reikia laiko, norint priimti permainas.
Pasidalykite kaltę. Perpus. Papasakokite partneriui, kokios jo klaidos turėjo įtakos sprendimui skirtis, bet pripažinkite ir savas.
Išsaugokite orumą. Neneškite šiukšlių iš namų ir nepasakokite visiems iš eilės apie baisius eks įpročius ir poelgius bei itin asmeniškus jūsų išgyvenimus.
Nustatykite bendravimo ribas. Pasikalbėkite, ar norėsite vaikščioti vienas pas kitą į gimtadienius ar padėti buityje. Jei turite finansinių įsipareigojimų, bendrauti, šiaip ar taip, dar teks.
Nusiteikite geriausiam scenarijui. Niekas gyvenime neišnyksta be pėdsakų. Taigi, pagalvokite, kokią pamoką gavote, padėkokite už ją savo partneriui, kaip ir už visus geriausius jūsų bendros istorijos momentus. Ir eikite pirmyn.