Kada verčiau skirtis, o ne drauge kankintis?

Susipykusi pora / Vida Press nuotr.
Susipykusi pora / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Kartais ilgai persekioja jausmas, kad tarp jūsų kažkas negerai, bet vis dar tikitės, kad viskas išsispręs savaime. Psichoterapeutė Harrieta Pappenheim aptaria situacijas, kada vertėtų pagalvoti, ar tikrai jūsų abiejų laukia šviesi ateitis.

Tikėti, kad viskas bus gerai, ir stengtis dėl to – puiku, bet kartais net specialistai pataria pagalvoti apie tai, kad kankintis nebeverta, o problemos pačios savaime tikrai nedings. Aišku, visad būna išimčių – kartais ant skyrybų slenksčio atsidūrusios poros vėliau randa bendrus sąlyčio taškus ir ilgai bei laimingai gyvena.

Jūsų skirtingos vertybės

Skirtingi žmonės dažnai papildo vienas kitą, taigi skirtumai savaime nėra jokia blogybė: iš žmogaus, kuris kitaip žvelgia į pasaulį, galime pasimokyti šio to naujo. Bet jei skiriasi pačios svarbiausios vertybės, galima nelaukti nieko gero.

Pagalvokite apie svarbiausius dalykus savo gyvenime. Galite juos išvardyti? Ir atsakykite sau į klausimus: kuo ir kiek jums svarbus jūsų darbas? Ar norite vaikų? Ar esate religinga(-s)? Ar jums svarbiau chaotiškas kūrybiškumas ar nuoseklus darbas? Kartais gyvenimiškos partnerių vertybės nebūtinai sutampa visu šimtu procentų, bet jei jos visiškai nesutampa ir nė vienas nenori ieškoti kompromisų (tarkime, vienas kategoriškai nenori vaikų, kai kitas trokšta), vis stiprėjantys konfliktai – neišvengiami.

Partneris nepajėgia atsiprašyti

Daug kam sunku paminti išdidumą ir tiesiog atsiprašyti, todėl kito žmogaus nuoskaudos dėl tokio elgesio kaupiasi.

Gebėjimas mylėti – tai ir gebėjimas priimti mylimo žmogaus trūkumus (o jų visi turime). Tačiau tai visai nereiškia, kad partneriai neturėtų vienas kito atsiprašyti. Sakydami „atleisk“ mes pripažįstame, kad ne visada esame teisūs, pademonstruojame, kad esame pasiruošę spręsti konfliktus civilizuotai.

Daug kam sunku paminti išdidumą ir tiesiog atsiprašyti, todėl kito žmogaus nuoskaudos dėl tokio elgesio kaupiasi. Subrendęs žmogus suvokia savo trūkumus ir stengiasi jų atsikratyti. Tačiau jei apie savo partnerį to negalite pasakyti, verta sunerimti. Tai reiškia, kad jis arba nesugeba spręsti atsiradusių problemų, arba negerbia jūsų. Dėl abiejų priežasčių verta pagalvoti apie santykių ateitį.

Partnerio istorija – vien asmeninės nesėkmės

Jei žinote, kad partneriui niekada nesisekė palaikyti bet kokių santykių: meilės, draugiškų, šeiminių – tai jau nerimą keliantis ženklas.

Nepasitikite vienas kitu

Visiškas pasitikėjimas neatsiranda iškart, tačiau palaipsniui būtent jis tampa svarbia jus siejančia grandimi. O jei net ir po ilgo laiko jūs vis dar negalite pasitikėti mylimu žmogumi, pagalvokite, kokios to priežastys.

Galbūt jaučiate, kad partneris kažką nuo jūsų slepia. O gal jūs daug ko apie jį nežinote, nes antra pusė nenori pasakoti. Jei partneris jumis taip pat nepasitiki ir nesako visos tiesos apie save, sunerimkite.

Pyktis
Pyktis / Vida Press nuotr.

Psichologinis smurtas, perdėta kontrolė

Kartais apie psichologinį smurtą net nesusimąstoma. Tačiau jei partneris siekia jus įsakmiai kontroliuoti:

... stengiasi, kad kuo mažiau bendrautumėte su draugais ir giminaičiais;

... reikalauja, kad mestumėte darbą ar mokslus;

... nepagrįstai kaltina jus neištikimybe ir nuolat siekia žinoti, kur esate ir ką veikiate;

...nesiklausęs ima jūsų pinigus ar net įlenda į skolas, pasinaudodamas jūsų banko kortele;

...nuolat jus kritikuoja ir kartoja, kad niekam daugiau esate nereikalinga(-s), tai net ne nerimą keliantys signalai, o ženklas, kad TIKRAI reikia nutraukti santykius.

Nesveiki santykiai pasireiškia įvariomis formomis ir dažnai nuveda skyrybų link, bet svarbiausia kuo anksčiau pastebėti nerimą keliančius ženklus ir apie tai atvirai pasikalbėti.

Išsakykite antrai pusei viską, kas jus jaudina. Kalbėkite konkrečiai: kokie žodžiai ar poelgiai jus žeidžia, kokius jausmus jie sukelia. Įdėmiai išklausykite atsakymą. Jei jums nepavyksta rasti kompromisų, galbūt verta kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą – kartais specialistai padeda išsaugoti santykius.