Melomanų numylėtinis australas RY X grįžta į Vilnių: skambės naujausio albumo dainos

RY X koncertas VU botanikos sode  / Pauliaus Peleckio/ „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
RY X koncertas VU botanikos sode / Pauliaus Peleckio/ „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-10-25 20:51
AA

Visų pamiltas veikėjas su barzda ir skrybėle RY X kitų metų pavasarį grįžta į Vilnių. Kovo 22-ąją jis surengs pasirodymą „Compensa“ koncertų salėje.

Panašu, kad Lietuvos sostinę RY X įsimylėjo. Vilnių RY X savo koncertų planuose pažymėjo jau trečią kartą. Sostinę ir koncertų salę „Compensa“ RY X su muzikantų grupe aplankys 2023 m. kovo 22 d.

Prieš tai suplanuoti dar du pasirodymai Taline ir Rygoje – ten RY X iki šiol dar niekada nebuvo, o norėjo. Pasirodymas Taline vyks jau patikrintoje „Noblessneri Valukoda“ erdvėje, o Rygoje jo laukia puiki „Hanzas Perons“ koncertų salė.

Naujausias RY X darbas „A Thousand Knives“:

RY X į Vilnių grįžta tikrai ne šiaip sau. Australas pristatys naujausią savo albumą mistišku pavadinimu „Blood Moon“. Tai nepaprastas, atviras ir įvairiapusis rinkinys. 13-koje kūrinių jis ieško ryšio su gamta, savimi, kitais ir vertina santykius, patirtus per daugybę metų. „Manau, kad santykis su mylimuoju sukuria naują visatą. Albume daug nuoširdžių ir neapdirbtų pokalbių. Tai ne apie asmenis, o jausmus ir meilės sąvoką“, – svajingai kalba RY X. Nauji kūriniai atspindi jo paties suvokimą apie save kaip menininką, kuris nuolat mokosi, auga ir su kiekvienais metais sukuria vis daugiau grožio.

Albumo pavadinimas žymi tamsių ir šviesių minčių susidūrimą bei buvimą dabartyje. „Blood Moon“ telpa meilė, džiaugsmas, sielvartas ir skausmas. Vietinėje australų kultūroje „kruvinas mėnulis“ reiškia savęs stebėjimo laiką, kai reikia gilintis į vidinę tamsą ir joje ieškoti atsakymų. Tai neabejotinai giliausias ir tamsiausias šio artisto darbas iki šiol. Pasak „Clash“ muzikos žurnalo, „Blood Moon“ yra įrodymas to, kaip meilė formuoja mus kaip žmonės. RY X muzika yra ritualo, maldos, tyrinėjimo, paleidimo ir atsinaujinimo pavyzdys.

Nors nagrinėja universalias temas – meilę, netektį, susižavėjimą, širdgėlą, Ry Cumingas sėkmingai vengia klišių. Kiekvienas žodis ir frazė albume turi prasmę. Albumą australas prodiusavo ir sukūrė savo studijoje Topangos bendruomenėje, įsikūrusioje giliai Santa Monikos kalnuose.

Jis gyvena paprastą ir tikrai ne vartotojišką gyvenimą, kuris jam primena vaikystę ir leidžia įsikvėpti kasdien. Beje, RY X turi labai griežtą darbo režimą – dirba visa dieną, o leidžiantis saulei klaidžioja po kalnus ir tęsia kūrybą iki pat nakties. Tai vienišas procesas, bet toks būtinas šiam atlikėjui. Nors vieną naują kūrinį australas įrašė su geru draugu ir Islandijos elektroninės muzikos pasidižiavimu Ólafuru Arnalds. Dar viena įdomi detalė – RY X šiemet kolaboravo net su pačiu Drake’u, o kadaise sukūrė oficialų remiksą Rihannai.

Jau nuo 17 metų, kai tyrinėjo Kosta Riką, Nikaragvą ir Panamą, RY X įsiliejo į kiekvienos šalies kultūrą, naršė bangose ir rašė muziką. Tuo metu dar negalvojo, kad muzika bus jo gyvenimo tikslas ir džiaugsmas tūkstančiams klausytojų. Tai buvo gryna jo būties išraiška ir natūralus procesas. Muzika jam yra instinktas, ateinantis iš vidaus.

RY X, kuris užaugo mažame kaimelyje be interneto Australijos pakraštyje prie vandenyno, klausėsi tėčio plokštelių ir išbandė kiekvieną namų instrumentą. Muziką jis įvardija kaip dar vieną elementą, tokį pat svarbų jam kaip oras ar vanduo:

„Klausimas, kurį visada užduodu sau – kaip mano muzika verčia mane jaustis? Jei jaučiu, kad kažkas skamba nesąžiningai, to atsisakau.“

Jo menui gyvybiškai svarbus yra instrumentų ir teksto grynumas, kuris persmelkia sielą. Kiekvienas kūrinys turi atspindėti tai, kas jo viduje ir tai ištransliuoti garsų pavidalu.

RY X koncertas – 2023 m. kovo 22 d. „Compensa“ koncertų salėje.