Menstruacijų ciklo sutrikimai: kada verta sunerimti? Konsultuoja ginekologė

Kalendorius / Fotolia nuotr.
Kalendorius / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-07-28 11:00
AA

Menstruacijų ciklas svarbus kiekvienai moteriai, tačiau jo nereguliarumas gali sukurti aibę nesmagių patirčių. Pavyzdžiui, ruošiatės iškeliauti, mėnesinės turi prasidėti tik po kelių savaičių, tačiau pajaučiate, kad ciklas atkeliavo kur kas greičiau nei tikėtasi. Kodėl taip įvyksta ir kada verta sunerimti?

Gydytoja ginekologė Lina Kavaliūnienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Pagrindines ir esmines menstruacijų ciklo bėdas aptaria „Biofirst“ klinikos gydytoja ginekologė Lina Kavaliūnienė.

Mūsų skaitytoja rašo: „Menstruacijos priešpaskutinį kartą atkeliavo anksčiau keturiomis dienomis, o paskutinį išvis ciklas buvo vos 18 dienų. Ar reikėtų jaudintis?“

– Mėnesinių ciklo trukmė vidutiniškai svyruoja nuo 21 iki 35 ar 42 dienų. Standartiškai dažniausiai pasitaiko 28 dienos, tačiau ciklas – tai be galo individualu, todėl negalima sakyti, jog turi trukti būtent tiek. Svarbu, kad ciklas būtų reguliarus, o tas reguliarumas svyruoja + – 7 dienos. Taigi, jeigu menstruacijos prasideda anksčiau ar vėliau daugiau nei septynių dienų skirtumu, ciklas yra trumpesnis nei 21 diena, tuomet būtina kreiptis gydytojos konsultacijos.

Kokios priežastys lemia ciklo sutrumpėjimą?

– Jeigu tai vienkartinis atvejis, kažin ar nerimauti neverta. Tačiau reikėtų stebėti situaciją ir jeigu ciklo sutrikimai kartosis, tuomet būtina apsilankyti pas gydytoją ginekologą.

Mėnesinių ciklas šiaip gali sutrikti dėl begalės priežasčių, pavyzdžiui, streso, pervargimo, nervinės įtampos, mitybos sutrikimų, tarkime, bulimijos ar anoreksijos, kelionių.

Jeigu kalbėtume apie medicinines priežastis, tai mėnesinių ciklo sutrikimas gali būti daugelio ligų išraiška – kiaušidžių funkcijos sutrikimo, cistų, gimdos miomų, antinksčių ligų, skydliaukės patologijos, todėl, be abejonės, menstruacijų ciklo nereguliarumas tikrai nėra nekaltas dalykas.

Dar vienas mitas tas, kad sutrikęs mėnesinių ciklas gali įspėti apie nėštumą. Ar tame yra tiesos?

– Kai moteris laukiasi, paprastai mėnesinės išnyksta. Kartais, pačioje nėštumo pradžioje, tuo metu kai turi būti mėnesinės, moteris gali varginti nedidelis pakraujavimas ar pilvo pamaudimas. Bet tai nėra tikrosios menstruacijos, jos nebūna tokios kaip įprasta. Todėl moteris tikrai pastebės skirtumą. Žindymo metu gali būti tas pats, tuo metu taip pat dažnai nebūna mėnesinių arba jos būna nereguliarios. Todėl tai neturėtų gąsdinti moterų.

Kokių priemonių galima imtis norint sureguliuoti ciklą?

– Kiekvienas situacija indviduali, kurią būtina aptarti su specialistu. Labai svarbu nepamiršti, kad žmogaus gyvenimo būdas ir mityba daro labai didelę įtaką, taip pat kaip ir griežtos dietos ar antsvorio problemos.

Kartais pakanka tiesiog susireguliuoti tik savo darbo ir poilsio režimą, kitais atžvilgiais gali prireikti atlikti hormoninius, ultragarso tyrimus, ištirti vidinius organus, pasikonsultuoti su endokrinologu ar kitų sričių specialistais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kontraceptinė minispiralė: kuo ji ypatinga?

Kitos moterys ciklo viduryje patiria kraujavimų. Ką tai reiškia?

– Tai nieko baisaus. Ovuliacijos metu, ciklo viduryje, moteris gali šiek tiek negausiai pakraujuoti, jai gali paskaudėti pilvo apačią, tačiau tai natūralu ir dėl to baimintis tikrai nereikėtų. Kraujavimas nebūna gausus, ir tai yra tiesiog fiziologija.

Kaip galima ir ar nekenksminga reguliuoti menstruacijų ciklą? Pavyzdžiui, jeigu laukia kokia kelionė ar svarbus įvykis?

– Geriausia menstruacijų ciklo nereguliuoti be reikalo. Tačiau šiuo atveju gali padėti vartojami kontraceptikai, tik reikėtų pasitarti su gydytoju ginekologu, kaip tą padaryti. Kai kurios moterys pasitelkia ir liaudiškas priemones, tačiau turiu pasakyti, kad jos nėra labai efektyvios.

Sutrumpinti menstruacijų ciklą ar sumažinti kraujavimą bei jo gausumą gali padėti dilgėlių, kraujažolių, jonažolių arbatos, dauguma produktų, kuriuose yra vitamino C, pavyzdžiui, citrinos, spanguolės ir pan.