Net jei ir netikite astrologija ir manote, kad diena, kurią gimėte, nėra svarbi ir nedaro jokios įtakos jūsų charakteriui, gali būti – bent jau taip mėgina įrodyti mokslininkai – kad gimimo metų laikas turi didesnės reikšmės, nei galėjote pamanyti.
Daugybė faktorių turi įtakos kūdikiui, kol jis auga įsčiose. Motinos mityba vaidina svarbų vaidmenį: kūdikiai, gimę badmečiu, yra silpnesni už gimusius ekonominio klestėjimo metais. Netgi išsivysčiusiame pasaulyje, kai, atrodytų, maisto netrūksta, baltymų, vitaminų C arba D stoka gali paveikti vaiko smegenų, širdies arba kaulų vystymąsi. Sezoniniai virusai (dažniausiai gripas) gali sutrikdyti motinos sveikatą ir vaisiaus vystymąsi. Jei pastojama žiemą, kai trumpos dienos ir ilgos naktys, motinos, tikėtina, patiria sezoninį emocinį sutrikimą: žemas serotonino lygis motinos smegenyse gali paskatinti panašių trūkumų ir vaiko smegenyse.
Gimę kūdikiai toliau formuojami juos supančio pasaulio. 2010 m. atliktas tyrimas apie žiurkių elgesį atskleidė, kad šie žinduoliai, gimę ir įpratinti prie dirbtinės žiemos šviesos, gerokai prasčiau prisitaikė prie vasaros šviesos, demonstravo blogesnius mitybos įpročius ir buvo ne tokie aktyvūs. Ir atvirkščiai, žiurkės, gimusios ir įpratintos prie dirbtinės vasaros šviesos, bėdų prisitaikyti prie žiemiškų sąlygų neturėjo. Vėlesni žiurkių smegenų tyrimai atskleidė, kad genas, reguliuojantis paros ritmą, buvo mažiau aktyvus žiemą gimusių žinduolių.
Pastaruosius šešerius metus buvo atliekami tyrimai ir su žmonėmis. Tyrėjai stebėjo aukštųjų mokyklų studentų ir suaugusiųjų temperamentą ir mėgino jį susieti su metų laiku, kada šie gimė, tikėdamiesi užčiuopti sąsają tarp jo ir žmogaus charakterio. Ar jiems pavyko – spręskite patys.
Pavasaris. Sveikiname, kovo, balandžio ir gegužės kūdikiai, jūs pasiekėte geriausią rezultatą hipertimijos skalėje – tai reiškia, kad esate optimistai nuo gimimo. Žmonės, gimę pavasarį, yra linkę matyti puspilnę stiklinę, krizė jiems – tik sėkmės preliudija. Vis dėlto egzistuoja ir kita pusė: pavasarinukai dažniau serga depresija, ypač gimę gegužę.
Vasara. Liūdesio horizonte nematyti ir gimusiems birželį, liepą bei rugpjūtį. Vasaros kūdikiai turi panašių hipertimijos savybių kaip ir pavasarį gimusieji, vis dėlto jas atsveria ciklotimija – dažna nuotaikų kaita. Bipolinio sutrikimo baimintis neverta – juo rečiausiai serga gimusieji rugpjūtį.
Ruduo. Gimę rudenį, mėgaujasi emociniu stabilumu. Jei gimėte šiuo metų laiku, jums negresia bipolinis sutrikimas, bemaž nejaučiate depresijos požymių. Tyrimas, kuriame dalyvavo apie 58 tūkst. žmonių, atskleidė, kad lapkritį gimusieji rečiausiai serga šia liga. Panašu, kad jūsų charakteriui į naudą ir maistinių medžiagų gausus derliaus metas, ir faktas, kad ilgos naktys ir žiemos ligos jums gimus dar nebuvo prasidėjusios. Vienintelė neigiama savybė, kurią aptiko atlikusieji tyrimą, – irzlumas.
Žiema. Gimę žiemą yra mažiau irzlūs už gimusius rudenį, vis dėlto jiems tenka susidurti su kitomis kliūtimis – esama didžiausios tikimybės, kad jie kentės nuo šizofrenijos, bipolinio sutrikimo ir depresijos. Beje, 2015 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 300 pasaulyje garsių žmonių, atskleidė, kad sausis ir vasaris palankiausias metas gimti, jei norite išgarsėti, – šiais mėnesiais gimusieji pasižymi kūrybiškumu ir itin lakia vaizduote sprendžiant problemas.
Patariame pernelyg rimtai pateiktų rezultatų nevertinti. Greičiausiai kiekvienas pažįstate ne vieną ekscentrišką pesimistą, gimusį kovą, ar neretai pusiausvyrą prarandantį spalį gimusį žmogų. Galų gale, jūsų asmenybė gerokai labiau formuojama ne metų laiko, kada atsiradote šiame pasaulyje, o patirčių, kurių įgyjate per gyvenimą įvairiais metų laikais.