Mindfulness. Kaip dėmesingas įsisąmoninimas gali padėti įveikti pandemijos stresą?
„Stresas yra neišvengiamas gyvenimo elementas, kuris, signalizuoja apie esamus sunkumus. Užsitęsęs stresas, ypač dabartinės pandemijos metu, tiesiogiai veikia mūsų protą ir kūną,– susiduriame su galvos ir raumenų skausmu, padidėjusiu spaudimu, prasta miego kokybe, irzlumu bei energijos stygiumi“ – sako Simona Kirklytė, Mindfulness trenerė.
„Moksliškai įrodyta, kad Mindfulness (liet. – dėmesingas įsisąmoninimas) padeda sumažinti stresą ir palengva išsiugdyti vidinę stiprybę, išlaikančią laimės būseną, kad ateityje susiduriant su stresoriais, jie turėtų mažiau įtakos mūsų fizinei ir psichologinei būklei“, – sako Simona Kirklytė ir dalijasi 7 būdais, kaip tvarkytis su stresu.
7 būdai padedantys tvarkytis su stresu:
- Pastebėkite savo mintis. Jūs galite pereiti į lengvumo būseną, kuomet nepriimate savo minčių labai rimtai. Mintys yra tik mintys, ir nieko daugiau. Reikšmę joms sukuriate patys.
- Į situaciją reaguokite ne iš karto. Vietoje to, padarykite trumpą pauzę ir įjunkite „išmintingą protą“, tokiu būdu priimsite jums palankiausią sprendimą. Pauzės metu nukreipkite dėmesį į kvėpavimą, grįžkite dėmesiu į dabarties momentą.
- Pereikite iš „darymo“ į „buvimo“ būseną. Darymo rėžimas yra orientuotas į veiksmą ir yra glaudžiai susijęs su atsaku į stresą. Leisdami sau tiesiog būti, galite atsipalaiduoti ir patirti „čia ir dabar“ laimės pojūtį.
- Būkite dėmesingi savo kūno siunčiamiems signalams. Dažnai ignuoruojame atsiradusį skausmą ir diskomfortą kūne, kuris prašo mūsų dėmesio. Reguliariai mankštinkitės, keletas minučių dėmesingiems tempimo pratimams ryte, atpalaiduos jūsų kūną, suteiks ramybės pojūtį ir nuteiks pozityviai dienai.
- Pastebėkite savo emocijas. Praktikų pagalba, galite išmokti pastebėti savo emocijas, į jas neįsitraukdami. Jau dabar pradėkite lavinti savo dėmesingumą, įvardindami savo emocijas. Visuomet galite rinktis kaip reaguoti į situaciją ir pasirinkti lengvas emocijas, kurios leis pažvengti į situaciją kita perspertyva.
- Pasitelkite atjautą sau ir kitiems. Meilės jausmas yra stiprus streso neutralizatorius.Užuot kritikavę, smerkę ir gailėjęsi, galite būti geranoriški sau ir aplinkiniams ir sukurti pakilią nuotaiką.
- Praktikuokite meditaciją. Meditacija ne tik nuramina mūsų protą ir kūną, tai viso labo yra malonus šalutinis poveikis. Praktikos siekis yra atsiverti visoms patirtims, sukurti daugiau erdvės prote- pastebėti mintis, emocijas, garsus ir bet kokius kylančius vidinius ir išorinius pojūčius. Taip lavinamas dėmesingumas, kuris pritaikomas visose gyvenimiškose situacijose, ypač susiduriant su stresu. Išmėginti meditaciją galite dabar (žr. apačioje).
Lavinant dėmesingumą mes nebepereiname į įprastas automatines reakcijas, galime rinktis kaip reaguoti į stresinę situaciją ir sulaukti norimo rezultato.
5 minučių meditacija tvarkantis su stresu
- Atsisėskite arba atsigulkite taip, kad jaustumėtės patogiai. Užsimerkite.
- Nukreipkite savo dėmesį į sunkumą keliančią situaciją, kurioje jaučiate stresą.
- Situacija, su kuria galėtumėte išbūti. Tai neturi kelti didelio iššūkio. Skalėje nuo 1–10, tai gali prilygti 3 balams.
- Ryškiai prisiminkite situaciją ir visus sunkumus kilusius tuo momentu. Kokios mintys tuomet kilo, kokie žmonės dalyvavo? Visa kas, padeda prisiminti situaciją kuo gyviau.
- Pastebėkite, kuomet pradedate jausti stresą ir kurioje kūno vietoje jį jaučiate intensyviausiai. Tai gali būti pagreitėjęs širdies plakimas, karštis, įsitempę pečiai, nugara, o gal žandikaulis. Atsiverkite šiems pojūčiams, tai yra jūsų streso signalai kūne.
- Dabar pastebėkite savo emocijas. Kaip jaučiatės, kokie jausmai kyla? Įvardinkite tai aiškiai ir suvokite, kurioje kūno dalyje glūdi ši emocija. Kuo aiškiau įsivardinsite kylančią emociją ir jos vietą kūne, tuo geriau. Su laiku ir patirtimi, tai padaryti seksis vis lengviau.
- Sąmoningai nusiteikite susitikti su savo emocijomis. Pasitelkite smalsumą, geranoriškumą ir priėmimą.
- Pamėginkite su geranoriškumu padėti delną ant tos kūno vietos, kur emociją jaučiate stipriausiai ir tarsi apkabinę, pabūkite su tuo. Darykite tai, kaip draugišką gestą, reprezentuojantį gerumą ir rūpestį savimi. Elkitės taip, kaip elgtumėtės su kūdikiu. Rūpestingai ir atjaučiančiai.
- Būkite su šiuo jausmu ir tuo pačiu metu stebėkite savo kvėpavimą. Tai padės jums suvokti dabarties momentą ir įsisąmoninti šią patirtį.
- Tuomet, kai esate pasiruošę, padėkoję sau už skirtą laiką galite užbaigti meditaciją ir atsimerkti.
Svarbu suprasti, kad Dėmesingas įsisąmoninimas yra praktika, ir norint rezultatų, turėtumėte tai įtraukti į savo gyvenimo būdą. Rinktis Mindfulness praktiką – tai sąmoningas pasirinkimas būti laimingu, gyventi harmonijoje su savimi ir aplinkiniais. Daugiau apie praktiką:www.simonakey.com