Justina Gafarovaitė-Rašimienė – Minimum angliavandenių!

Justina Gafarovaitė-Rašimienė su dukra / Gedmanto Kropio nuotrauka
Justina Gafarovaitė-Rašimienė su dukra / Gedmanto Kropio nuotrauka
BEATRIČĖ JUREVIČIŪTĖ
Šaltinis: Žmonės
2022-06-15 13:54
AA

Atsisakyti cukraus ir miltinių patiekalų nuomonės formuotoją ir vizažo meistrę Justiną GAFAROVAITĘ-RAŠIMIENĘ (30) paskatino sveikatos bėdos, o ne noras sulieknėti. Keturis mėnesius Justina sąžiningai laikėsi naujo mitybos režimo ir dabar tik kartą per savaitę skanauja angliavandenių gausių sveikų produktų.

Justina į maistą visuomet žiūrėjo kaip į didelį malonumą, todėl niekada savęs per daug neribojo – išbandyti naujus skonius ir pažinti įvairias pasaulio virtuves jai prilygo šventei. Niekas nepasikeitė ir dabar, kai jau kelis mėnesius iš raciono dingo cukrus, vaisiai, kruopos, miltai...

„Maždaug dvidešimties metų man prasidėjo migrena. Skausmui stiprėjant be vaistų iš namų neišeidavau. Ne mažiau skausmingos būdavo ir menstruacijos, ne kartą teko kviesti greitąją pagalbą, nes nuo skausmo prarasdavau sąmonę. Dėl šių negalavimų medikai kraipė galvas: „Visko būna, teks su tuo susitaikyti – visada rankinėje turėkite skausmą malšinančių tablečių.“

Negana to, ilgainiui prasidėjo dar ir skrandžio skausmai. Man tebuvo dvidešimt vieni, o baimė dėl suprastėjusios sveikatos prarasti susikurtą gyvenimą buvo didžiulė. Studijavau, siekiau karjeros, buvau jauna, graži, sėkminga, mylima ir mylinti, tačiau nuolat turėjau vartoti vaistus.

Stiprūs galvos ir skrandžio skausmai paskatino norą išsamiau domėtis sveikata, todėl mano knygų lentynoje nugulė anuomet populiariausios knygos apie sveikatą ir mitybą. Jau tada supratau, kad sveikata priklauso nuo to, ką valgome, o tinkamos mitybos pagrindas yra daržovės ir kuo natūralesnis maistas. Tik štai jaunystėje vis dar norėjosi eksperimentų“, – nusišypso.

Kadaise metus Justina nevalgė mėsos, rytus pradėdavo nuo vaisių arba žaliųjų kokteilių. Kaip pati juokauja, atsisakiusi mėsos tapo ne vegetare, o grūdotare, nes valgė ne daugiau daržovių, o grūdų. „Mityba pasikeitė, bet savijauta nepagerėjo. Nuo košių ir miltinių patiekalų kildavo gliukozės kiekis kraujyje, kankindavo energijos šuoliai. Migrena taip pat nedingo, todėl grįžau prie ankstesnių mitybos įpročių, nors mintys, ką daryti dėl geresnės savijautos, neišgaravo.“