Ministrė A.Bilotaitė – apie M.A.M.A: „Pažeidę karantino reikalavimus turės prisiimti atsakomybę“

Agnė Bilotaitė / Pauliaus Peleckio nuotr.
BNS, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
AA

Šeštadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykę M.A.M.A apdovanojimai sukėlė pasipiktinimą – kaip toks renginys galėjo įvykti karantino metu, kai visuomenės prašoma būti itin pilietiškiems ir sąmoningiems bandant suvaldyti pandemiją. Kilus triukšmui socialiniuose tinkluose, šiuo klausimu pasisakė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Ministrė feisbuke išsakė savo poziciją – teigia suprantanti kilusias emocijas ir besitikinti, kad karantino pažeidimai, jei tokių buvo, bus išaiškinti.

„Visiškai suprantu emocijas, kurios natūraliai kyla pamačius reportažus iš vakar vykusio didelio muzikos apdovanojimų renginio. Ar tokio masto renginiai šiuo metu, kai siekdami apsaugoti žmones nuo sparčiai plintančių Covid-19 atmainų, prašome likti namie ir susilaikyti nuo kontaktų, apskritai turėtų vykti?

Bet kadangi jau įvyko, tada kyla klausimų, ar viskas padaryta laikantis Vyriausybės nustatytų saugumo reikalavimų. Vakar gavusi pirmuosius signalus apie galimus pažeidimus MAMA renginio metu, iškart susisiekiau su atsakingais pareigūnais ir paprašiau imtis visų būtinų veiksmų bei patikrinti situaciją.

Policija gavo keliasdešimt pranešimų apie pažeidimus, aplinkybės dabar tiriamos. Ačiū visiems neabejingiems piliečiams, kurie reaguoja ir praneša.

Mūsų šalyje pandeminė situacija yra labai rimta. Judėjimo ribojimai, kurie yra laikina ir būtina priemonė siekiant sumažinti kontaktus, turi galioti visiems. Išimtys taikomos tik tos, kurios numatytos Vyriausybės nutarimu. Kitų išimčių negali būti.

Visi, pažeidę karantino režimo reikalavimus, turės prisiimti atsakomybę. O supratimo ir jautrumo kitų visuomenės narių atžvilgiu tikrai norėtųsi daugiau“, – rašė A.Bilotaitė.

Agnė Bilotaitė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

SAM: vieni laikosi suvaržymų, kiti demonstruoja apatiją

Šeštadienio vakarą vykę MAMA apdovanojimai galėjo būti traktuoti kaip televizijos laidos filmavimas, tačiau tai rodo apatišką požiūrį į karantino suvaržymus, teigia Sveikatos apsaugos (SAM) ministerija.

Ministro Arūno Dulkio teigimu, pandemijos metu ir esant emociniam spaudimui, atsakomybės našta reikia dalytis.

„Kiekvienas atskiras žmogus nėra atsakingas už kito neatsakingumą, bet kiekvienas galime pasikliauti savo asmenine atsakomybe. Kiekvienas galime „zuikiauti“ arba būti pirmas, kuris prisiima atsakomybę. Už ką jautėsi atsakingi vakarykščio renginio dalyviai, tai yra klausimas jiems“, – BNS ministro poziciją perdavė jo atstovė Aistė Šuksta.

Pasak jos, karantino metu renginiai vykti negali, tačiau tikėtina, jog MAMA apdovanojimai buvo traktuojami kaip televizijos laidos filmavimas, o tai nėra uždrausta. 

„Tikėtina, kad organizatoriai pasirūpino ar leidimu, arba sutraktavo tą kaip televizijos laidos filmavimą, o televizijos laidų filmavimai nėra uždrausti. Tačiau kalbame labiau apie moralinį foną, kai susirenka daugybė žymių Lietuvos žmonių, kurie daro įtaką kitų žmonių matymui, mąstymui ir tikriausiai kiekvienas turime per savo prizmę įsivertinti, ar tai laikyti atsakingu elgesiu ar neatsakingu. Čia labiau apie tai, kai kiti vieni laikosi suvaržymų, kad apsaugotų vieni kitus, kiti pademonstruoja apatiją“, – teigė SAM atstovė.

Renginio organizatorius, asociacijos „Metų muzikos apdovanojimai“ pirmininkas Martynas Tyla situacijos nekomentavo, tą žadėjo padaryti pirmadienį. 

„Viskas puiku, sekmadienis, ir oficialiai mes rytoj išeisime su viskuo. Duodame žmonėms pasisakyti, tegul išsako savo nuomonę“, – BNS sakė M. Tyla.

Pasisakė ir Kultūros ministras Simonas Kairys

„Aš ir mano komanda dedame didžiules pastangas ieškodami kelių, kaip saugiai būtų galima atverti kultūros ir pramogų sektorius. Diskutavome su sveikatos ekspertų taryba, radome bendrą formatą su SAM, įtraukėme visų kultūros sferų atstovus į bendrų sprendimų paiešką. Gimė ir konkretūs atlaisvinimo siūlymai, kuriuos galėtų svarstyti LRV ir ekspertai. Remdamiesi kitų šalių pavyzdžiais ieškome būdų, kaip padėti privatiems renginių organizatoriams.

Visose diskusijose galvą guldydavau už tai, kad esame atsakingi ir galime saugiai grįžti į veiklas. Pasitikėjimas yra svarbu, tik jo pagrindu galime priimti sprendimus. Deja, M.A.M.A apdovanojimai didesnio tarpusavio pasitikėjimo nesukūrė.

Taip, apdovanojimai nebuvo renginys, filmavimai televizijose vyksta nuolat. Tačiau nežinau, kaip reikėtų paaiškinti kai kurių mūsų žvaigždžių elgesį socialiniuose tinkluose matytuose įrašuose. Popkultūros atstovai ir influenceriai daliai visuomenės turi nemenkos įtakos, todėl reikėtų labai gerai apgalvoti galimas kiekvieno viešo žingsnio pasekmes. Ir čia jau nesvarbu, testuoti visi ar pan. Pilnas Instagramas vaizdų su vakarėlio dalyviais, kurie tiesiog demonstruoja aiškų požiūrį į atsakomybę ir dvigubus standartus.

Visas aplinkybes toliau aiškinasi policija. Organizatoriai turbūt neįvertino, koks svarbus tokioje ekstremalioje situacijoje yra ne tik pažodinis teisės aktų laikymasis, bet ir visuomenės solidarumas bei vieni kitų palaikymas.

Tačiau tai, kas vakar vyko Kaune, neturi tapti priežastimi ir kliūtimi atverti daugiau kultūros. Pabrėšiu – atsakingos kultūros sektorių. Juk vakar šventėme ir Teatro dieną, taip pat turėjome renginį – Scenos kryžių apdovanojimus, kurių organizatoriai labai atsakingai pažvelgė į realybę.

Todėl noriu visų paprašyti nesekti blogais pavyzdžiais, o visų pirma nepamiršti tarpusavio pasitikėjimo ir atsakomybės. Tik tai mums leis tikėtis, kad po Velykų galėsime atverti daugiau kultūros“, – feisbuke savo nuomonę išdėstė S.Kairys.
Kultūros ministras Simonas Kairys / Teodoro Biliūno nuotr.

Žmonės.lt primena, kad šeštadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje vyko 10-oji Lietuvos muzikos apdovanojimų M.A.M.A ceremonija. 

Ceremonija vyko be įprastos gausios žiūrovų auditorijos: arenoje pasirodė nominantai, apdovanojimų teikėjai ir muzikinius pasirodymus paruošę atlikėjai.

„Laikomės saugumo reikalavimų, ir visus į areną atvykstančius atlikėjus, nominantus, teikėjus bei dirbančius komandos narius testavome“, – prieš renginį tikino šventės organizatoriai.

Vis dėlto po kilusių kalbų sureagavo ir Lietuvos policija – pradėjo aplinkybių tyrimą. Dėl arenoje vykusio renginio galimų pažeidimų Kauno policija sulaukė apie 30 pranešimų, ji aiškinasi situaciją.

„Dėl vakar Kaune, Žalgirio arenoje vykusio M.A.M.A apdovanojimų renginio Kauno policija pradėjo aplinkybių tikslinimą. Visa surinkta medžiaga bus įvertinta ir priimti sprendimai. Ačiū visiems už pilietiškumą“, – pranešė Lietuvos policija.

Nors ceremonija „Žalgirio“ arenoje vyko be žiūrovų, o organizatoriai skelbė, kad visiems dalyviams prieš renginį buvo atlikti COVID-19 testai, tačiau viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas, jog nesilaikoma karantino taisyklių, nedėvima kaukių, nėra saugių atstumų. Kai kurie renginį pavadino „puota maro metu“.

Dešimtieji M.A.M.A muzikos apdovanojimai (136 nuotr.)
+130
Lietuvos muzikos apdovanojimų M.A.M.A 2020 svečiai (103 nuotr.)
+97
Skaitykite daugiau