Mirė Vilniaus legenda, muzikos piratas, rašytojas ir video kūrėjas Jonas Bagdžiūnas (1959–2024), daugeliui žinomas slapyvardžiu Zarraza. Vyras buvo puikiai pažįstamas miesto menininkų bei kūrėjų bendruomenei ir ypač vertinamas 90-ųjų melomanų, kuriuos aprūpindavo „Vakarų muzikos“ įrašais kasetėse ir taip plėtė jų muzikinį horizontą. Amžininkai liudija – tai buvo didžiausias geros muzikos piratas Lietuvoje, o jo kasetės keliavo po visą šalį.
Jonas Zarraza vasario 16-ąją buvo palaidotas Karveliškių kapinėse. Šia žinia su portalu Žmonės.lt pasidalijo Jono bičiulis Julius Baliutavičius, socialiniuose tinkluose ir kūrybiniame pasaulyje žinomas kaip Kostas Pistoletas.
Dainininkas, kūrėjas Domantas Razauskas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo prisiminimais apie Joną Zarrazą.
„Asmeniškai nepažinojau „Zarazos“ Jono, bet jis pakeitė mano gyvenimą.
Įsivaizduokite penkiolikmetį, šešiolikmetį paauglį, 90-inių pabaigoje, apie 2000-uosius, nešantį tuščią kasetę į „Zarazą“ ir prašantį, kad Jonas įrašytų mylimiausios visų laikų ir pasaulių grupės „The Doors“ albumą.
„Zaraza“ buvo tokia skylė, kur įrašinėdavo muziką. Aišku nelegaliai, legaliai įsigyti originalią kasetę tuo metu buvo praktiškai neįmanoma, kai kurių kaina siekdavo pusę mamos algos (nejuokauju). Pamenu vienai R.E.M. kasetei esu taupę pusmetį. Todėl mieste klestėjo tokios „lavkės“, kur tau kas nors įrašydavo. „Zaraza“ buvo aukščiausias laiptelis jų ekosistemoje, nes Jonas – žinomas melomanas. O ir Artūras Barysas-Baras trindavosi netoliese, vis patardamas: „šito neprašyk, geriau paimk žinai ką?“
Taigi ateinu „Doorsų“ albumo. O Jonas ir sako. „Aš tau įrašysiu Joy Division“. Ne, ačiū. Nereikia man jokių divižn, nieko aš nenoriu žinot, prašau mano mano „The Doors“. „Na gerai, kaip nori. Ateik ryt.“
Grįžtu su kasete namo. Pirmoj pusėj „Doorsai“, o antroj... „Joy Division“. Keikiuos. Visais Viršuliškių kiemo keiksmais. O po savaitės suprantu, kokį gėrį čia man įrašė! Eina sau kaip veža!
Ir tai kartojasi. Po to Jonas įrašo Cave‘ą ir „The Bad Seeds“. Po to „The Who“ ir taip toliau. Šitaip šviečiausi. Šitaip gausybė tokių paauglių švietėsi, šitaip plėtėsi mūsų horizontai.
Vėliau, kai „Zarazos“ laikai baigėsi, Joną matydavau vis dokumentuojant, vis filmuojant įvairiausius koncertus. Paskutinį kartą jį mačiau, kai jis vos prieš porą metų nufilmavo visą mūsų grupės VOS VOS pasirodymą festivalyje „Mėno Juodaragis“. Kietas buvo grajus, džiaugiuos, kad išsaugotas Jono dėka.
„Zaraza“ Jonas liks legenda. Bent jau atminty tų, prie kurių muzikinių gyvenimų jis prisidėjo. O tokių – daugybė. Tebus lengva jo kelionė“, – rašė žinomas kūrėjas Domantas Razauskas.
Mintimis pasidalijo ir Jono bičiulis Julius Baliutavičius, socialiniuose tinkluose ir kūrybiniame pasaulyje žinomas kaip Kostas Pistoletas.
„Nebeprisimenu, kada Joną Zarrazą pirmą kartą išvydau, bet turbūt tai buvo paskutinėj sovoko-pirmieji Nepriklausomybės atgavimo metai. Milžino su Sabonio balsu negalėjai nepastebėti Antakalnio baracholkėje. O plokštelinė Tilto gatvėje, kur perrašytos kasetės su šviestu viršeliu ėjo kaip karštos bandelės, buvo turbūt Jono Zarrazos kaip roko verslininko aukso amžius.
Jonas buvo piratų piratas, sėkmingai nupiratavęs ir rusų roko leidinėlio Zarraza pavadinimą/logo (nors kas žino, gal tai buvo licencinis susitarimas). Bet štai kame reikalas – piratas, bet kartu ir švietėjas, be to, merčaidaizingo pionierius. Žodžiu, gyvenimas plokštelinėje virte virė, praalkusi jaunuomenė stverdavo įrašus, šviesdavosi ir paskui atsikimšusi butelaičius Sereikiškėse aptarinėdavo – ir ne tik death metal. Prisimenu, kad Егор и Опизденевшие – tai atradimas iš Zarazzos atšviestų kasečų. Kaip, tarkim ir PJ Harvey, ir Pro-Pain ar Ленингра́д (kai jie dar nebuvo tuo, kuo yra dabar) – iš cd-r su atšviestais viršeliais, kuomet Jonas jau buvo nusėdęs Pylimo gatvės rūsyje.
Pastaraisiais metais Jonas smarkiai metėsi į gyvų koncertų įamžinimą – jį dažnai su kosminiu kameros stovu galima išvysti festuose bei klubuose, jutūbėje turi net dvi Zarraza filmai paskyras, tiesiog prikimštas vaizdo įrašų. Yra ir hitų su šimtatūkstantinėmis peržiūromis. O kur dar rašytojo plunksna“, – rašė Jono Zarrazos bičiulis.
Žmonės.lt primena, kad Jonas Zarraza žinomas nuo Sąjūdžio laikų. Buvo įkūręs „Zarraza Records“, kur užsiimdavo garso kasečių įrašinėjimu. Po kiek laiko pradėjo dirbti su muzikos ir vaizdo įrašų nuoma. Itin vertino ir mėgo alternatyviąją muziką.
2013 metais išleido autobiografinį romaną „Kliedesys“, kur pateikia asmeniškus pasakojimus iš Naujosios Vilnios psichiatrinės ligoninės.