Mitybos specialistė įspėja apie klaidingą skysčių vartojimą
Neabejotinai – vanduo mūsų organizmui yra gyvybiškai svarbus. Tačiau ar nepamirštate, koks vanduo mums yra reikalingiausias ir naudingiausias, kada ir kiek jo naudinga išgerti?
Augalinės mitybos specialistė Gintarė Jonaitytė papasakojo, kad tam tikrų skysčių klaidingas vartojimas gali būti žalingas ir sekinantis.
Be vandens – nei dienos
„Mes patys esame vanduo“, – tarė augalinės mitybos specialistė G.Jonaitytė, pabrėždama vandens būtinumą žmogaus organizmui.
Nustatyta, jog net apie 70 procentų žmogaus organizmo sudaro vanduo, o per metus žmogus perfiltruoja daugiau kaip toną įvairių skysčių.
Be maisto žmogus gali išgyventi keliasdešimt dienų, o be vandens – vos kelias dienas. Organizme vandens sumažėjus vos 1 procentu, pajuntamas troškulys, tad būtina kasdien po truputį ir nuolat gerti vandenį. Tinkamiausiu ir naudingiausiu organizmui laikomas negazuotas, tyras vanduo.
„Gerdamas švarų vandenį, žmogus turi puikią galimybę pasipildyti ir mineralinėmis medžiagomis, nes tam tikri mineralai ir vitaminai (B grupės, C) tirpsta tik vandenyje, – pasakojo mitybos specialistė. – Vanduo iš organizmo pašalina toksines medžiagas, medžiagų apytakos produktus. Jeigu vandens nėra pakankamai, mes save nuodijame ir senstame per anksti.“
Skysčių vartojimo klaidos
Mitybos specialistė G.Jonaitytė pažymėjo kelias klaidas, kurias daro žmonės, vartodami skysčius.
Geriama per daug ir iš karto. Kai vandens išgeriame labai daug (nuo 700 ml ir daugiau) vienu metu, inkstai negali pakankamai greitai iš organizmo pašalinti skysčių, todėl kraujas pasidaro pernelyg atskiestas, jo druskos koncentracija tampa per maža. Jei kraujas staiga tampa per daug atskiestas, ląstelės – ypač smegenų – ištinsta. Taip vandeniu galime rimtai apsinuodyti.
G.Jonaitytės patarimas: vandenį gerti po gurkšnelį, bet visą dieną. Taip vanduo bus tinkamai įsisavinamas ir organizmas spės jį virškinti.
Geriama valgio metu ar po valgio. Tokiu atveju atskiedžiame skrandžio sultis, seiles, virškinimas tampa lėtesnis, be to, išplaunamos reikalingos medžiagos.
Žmonės sako „aš geriu“, bet, kai paklausi, ką jis geria, tai paaiškėja, kad tyro, – paprasto vandens jis visai nevartoja arba vartoja labai mažai, – pažymėjo G.Jonaitytė.
G.Jonaitytės patarimas: pusę ar visą stiklinę kambario temperatūros vandens išgerkite prieš valgį. Maistas bus lengviau virškinamas ir laiku organizmą sudrėkinsite iš vidaus.
Geriamas ne vanduo. „Žmonės sako „aš geriu“, bet, kai paklausi, ką jis geria, tai paaiškėja, kad tyro, – paprasto vandens jis visai nevartoja arba vartoja labai mažai“, – pažymėjo G.Jonaitytė.
Pasak mitybos specialistės, žmonės įsitikinę, jog vandens jie gauna valgydami sriubas, gerdami sultis, vaisvandenius, arbatą, kavą. „Taip jūs gaunate skysto maisto, bet ne tokio, kuris būtų iš karto tinkamas organizmui. Jei išgeriate stiklinę sulčių, tai dar nereiškia, kad išgeriate tiek pat vandens. Reikėtų tiksliai apskaičiuoti, kiek, pavyzdžiui stiklinėje (natūralių) sulčių, yra gryno vandens“, – pasakojo mitybos žinovė.
G.Jonaitytės patarimas: kai norite gerti – gerkite tyrą vandenį.
Geriamas šaltas vanduo. „Šaltas vanduo nėra tinkamas gerti nei sportuojant, nei nesportuojant. Šalto vandens temperatūra yra mažesnė negu kūno, tad norint, kad organizmas jį įsisavintų, vandenį organizmui reikia pašildyti. Šildant yra įjungiamos visos organizmo gyvybinės sistemos, kad vandens temperatūra pakiltų iki tinkamos naudoti. Tokiu atveju naudojami vidiniai kūno resursai. Jei pastoviai gersime šaltą vandenį, organizmą galime išsekinti“, – pasakojo mitybos specialistė G.Jonaitytė.
G.Jonaitytės patarimas: karštą dieną gerti šiltą, kambario temperatūros vandenį. Tokiu atveju norėsite mažiau gerti, nes vandens kūnui nereikės šildyti, organizmas iš karto atsivėsins.
Geriama per mažai. Mitybos specialistė pažymėjo, jog žmonės, gerdami kavą, papildomai turėtų išgerti 1-2 stiklines gryno vandens. Tiems, kurie valgo sūrų, rūkytą maistą, iškart reikėtų pasiruošti tris stiklines vandens. Mat tiek kava, tiek druska, skatina skysčių šalinimą iš organizmo. Labai daug vandens netenkame ypač saulėtą, karštą dieną, dar daugiau – sportuodami, tad tokiomis aplinkybėmis išgeriamo vandens kiekį reikėtų padidinti.
G.Jonaitytės patarimas: 30 min. iki kiekvieno didžiojo valgio išgerkite pusę ar visą stiklinę vandens.
Vanduo sportuojant
G.Jonaitytė rekomenduoja reikiamą vandens kiekį pasiskaičiuoti patiems. Tarkime, jei vidutinio sudėjimo ėjikas ar lengvai bėgantis bėgikas įveikia 10 km, jis išprakaituoja apie 10 proc. savo skysčių. Žmogus su viršsvoriu – apie 20 proc.
Mitybos specialistė pataria prieš ėjimą ar bėgimą išgerti 7-8 ml vandens vienam žmogaus masės kilogramui. Po fizinio krūvio – 10 ml kilogramui.
Pavyzdžiui, jei žmogus sveria 70 kg, apytiksliai prieš fizinį krūvį jam reikėtų išgerti apie 0,5 l vandens, po fizinio krūvio – dar apie 700 ml.
Kokybė – ledo tirpsmo vanduo
Mitybos specialistė taip pat pažymėjo kokybiško vandens svarbą. „Kokybiškas vanduo – tai šviežias, švarus vanduo. Jei gersime drumstą, spalvą pakeitusį vandenį, jis nebus nei skanus, nei naudingas, – sakė G.Jonaitytė. – Kokybiškas vanduo – tas, kuriame nėra jokių cheminių priemaišų. Jis turi būti skaidrus, neturėti papildomo skonio, nei kvapo.“
Būtent toks yra ledo tirpsmo vanduo.
„Ledo tirpsmo vanduo yra naudingas pasirinkimas, nes šaldymo metu natūraliai atskiriamas kokybiškas vanduo (be priemaišų) nuo kieto. Kietame vandenyje yra padidinti geležies, mangano, salietros kiekiai. Visa tai yra pašalinama ir mes geriame kokybišką, bekvapį, beskonį ir tyrą vandenį“, – pasakojo mitybos specialistė.
„Tirpsmo vanduo pasižymi lengva mineralizacija, švelniai šarminiu pH, mažu natrio kiekiu – visa tai padeda greitinti organizmo medžiagų apykaitą. Daugelis sveiko gyvenimo būdo entuziastų yra įsitikinę, kad dėl savo tyrumo tirpsmo vanduo yra lengvai pasisavinamas organizmo, nes organizmas nešvaisto energijos vandens absorbavimui ir valymui, tai palieka daugiau energijos ėjimui“, – pasakojo „Melt Water“ atstovas Saulius Bartninkas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Mitybos specialistė: dažniausios klaidos sportuojant ir savaitės mitybos planas
Kokybiškas vanduo – ir ėjimo varžybose
Tyru ir kokybišku vandeniu pažadama aprūpinti visus „Proenzi ArthroStop“ ėjimo varžybų Nidoje dalyvius.
Pirmosios ėjimo varžybos Nidoje vyks rugpjūčio 13 dieną, startas – 12 val. prie Nidos krėslo. Varžybos nemokamos! Dalyvauti kviečiami visi – nesvarbus nei amžius, nei fizinis pasirengimas.
Ėjimo varžybų trasos ilgis – 15 000 žingsnių (apie 11,5 km). Eiti galima ir mažiau – 5 000 ar 10 000 žingsnių.
Tokios ėjimo varžybos jau vyko Vilniuje ir Druskininkuose, kur susirinko tūkstančiai ėjimo entuziastų.
Kiekvienas varžybų dalyvis, užsiregistravęs internetu, gaus vardinį numerį, o kiekvienas, kirtęs finišo liniją, gaus specialiai ėjimo varžyboms sukurtą ir Lietuvoje pagamintą medinį medalį.
Įveikus 5 000 žingsnių (apie 3,5 km), tėveliai vaikučius galės palikti „Melt Water Kids“ vaikų zonoje, kur mažuosius prižiūrės profesionalūs treneriai ir kineziterapeutai. O smagų laiką, kol tėveliai įveiks visą ėjimo varžybų trasą, garantuos „Melt Water“ talismanai leopardas Pūgis ir lapė Snaigė. G.Jonaitytė pasakojo, kad 3-4 metų vaiko skonio receptoriai – geriausiai išlavinti: „Vaikai atpažįsta nekokybišką vandenį, kartais net nenori gerti sulčių, prašo paprasto vandens“. Tad ėjimo varžybose bus pasirūpinta, kad kiekvienas dalyvis, ypač mažasis, būtų aprūpintas kokybišku ir tyru vandeniu.
Ėjimo varžybose ypač laukiamos šeimos, taip pat nepamiršiančios pasikviesti ir senelių! Senelius galite pakviesti nusiųsdami jiems ranka rašytą laišką! Nueikite į www.ejimovarzybos.lt, susiraskite registraciją, o ten spauskite „Pakviesti eiti savo senelius!“ Įveskite senelių gyvenamosios vietos adresą, o „Gintarinė vaistinė“ pasirūpins, kad juos pasiektų laiškas.
Daugiau informacijos apie varžybas ir nemokamą registraciją rasite www.ejimovarzybos.lt.
Prisijunkite prie mūsų „Facebook“ grupėje ir gaukite naujausią informaciją: https://www.facebook.com/events/1739748676307655/