Mitybos specialistė: jei nepavyksta sveikai maitintis, bent gerkite pakankamai vandens

Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.
Moteris geria vandenį / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-12-15 14:28
AA

Sveika mityba ir gyvensena – ši mantra šiandien kartojama taip dažnai, kad pagrindinius sveikos mitybos principus galėtume išvardyti kone kiekvienas, dar ir kitiems patarti sugebėtume. Tačiau vakarop apžvelgęs dieną supranti, kad šiandien vėl pakeliui į darbą paskubomis sukramsnojai sumuštinį, išgėrei 2–4 puodelius kavos, vandens – geriausiu atveju porą stiklinių, pradėjus trūkti energijos užkandai saldumynų, o vakare – na, atsigriebei už visą dieną.

Žiūrėdamas į veidrodį ir matydamas suvargusią, išsausėjusią odą, jausdamas energijos stygių, nė nesusimąstai, kad organizmas dehidratuoja ir jam trūksta elektrolitų.

„Kad ir kiek daug kalbėtume apie sveiką gyvenimo būdą, šių dienų žmogui išlaikyti subalansuotą mitybą tampa vis sunkiau. Nuolat esame veikiami streso, jaudinamės, graužiame save dėl padarytų ar nepadarytų darbų. Visa tai turi įtakos elektrolitų pusiausvyrai. Kaip žinoti, ar organizme jų trūksta? Geriausias rodiklis – silpnumas, nereguliarus širdies plakimas, raumenų spazmai ar kraujospūdžio pokyčiai. Visgi būtų gerai, kad iki tokių simptomų nereikėtų „prieiti“, – teigia gydomosios mitybos specialistė Deimantė Rapalytė.

Kas tie elektrolitai ir kur jų gauti?

Elektrolitai – tai organizmo ląstelėms ir organams funkcionuoti būtini mineralų jonai. „Elektrolitai – magnis, kalcis bei kalis – ypač reikalingi mūsų širdžiai, raumenims ir nervų ląstelėms, todėl itin svarbu organizme išlaikyti jų pusiausvyrą. Elektrolitai taip pat padeda reguliuoti rūgščių bei šarmų pusiausvyrą, kraujospūdį, nervų funkcijas ir atkurti audinius, todėl vis svarbiau tampa papildyti savo mitybą šiais elementais.“

Vienas iš elektrolitų šaltinių – augaliniai maisto produktai, ypač raudonos, oranžinės ir geltonos spalvos vaisiai bei daržovės. Kitas šaltinis – natūralus mineralinis vanduo. Mitybos specialistė juokauja, kad vaisių ar daržovių į rankinę gal ir nesikrausime, bet nuolat skubančio žmogaus palydovas visą dieną turėtų būti bent jau natūralaus mineralinio vandens buteliukas, kuriame gausu ištirpusių natūralių elektrolitų.

„Jeigu nerandame laiko tinkamai ir subalansuotai maitintis, bent jau neverskime organizmo dehidratuoti ir „pamaitinkime“ ląsteles. Nėra vienos visuotinai priimtinos taisyklės, kiek per dieną reikia išgerti vandens. Paros norma gali skirtis priklausomai nuo svorio, fizinio aktyvumo ir sveikatos būklės. Visuomet rekomenduoju naudotis paprasta formule vandens kiekiui apskaičiuoti: savo svorį padauginkite iš 30, o jeigu sportuojate – prie kiekvieno aktyvaus pusvalandžio, praleisto sporto salėje, papildomai pridėkite 350 ml vandens. Taigi, jeigu sveriate 60 kilogramų ir sportui skiriate valandą per dieną, rekomenduojama išgerti 2,7 litro vandens“, – pataria D. Rapalytė.