Mokslininkai griauna vyraujančią nuomonę: maistą kepdami augaliniame aliejuje, rizikuojame susirgti vėžiu
Aliejus – tai dar vienas prieštaringai vertinamas maisto produktas, dėl kurio nesutaria įvairių mitybos pakraipų specialistai ir žinovai.
O štai tyrėjai įspėja, kad kepant maistą saulėgrąžų ar kukurūzų aliejuje, išsiskiria toksiški chemikalai, galintys sukelti vėžį ir kitas ligas. Mokslininkai siūlo kepti alyvuogių, kokosų aliejuje, rinktis sviestą ir net taukus, rašo „The Telegraph“.
Tyrimų rezultatai grasina apversti aukštyn kojomis vyraujančią nuomonę, jog aliejuje gausus polinesočiųjų riebalų kiekis yra sveikiau nei sotieji riebalai gyvūninės kilmės produktuose.
Mokslininkai aptiko, kad kaitinamas augalinis aliejus išskiria didelę koncentraciją chemikalų aldehidų, kurie sukelia vėžį, demenciją ir širdies ligas. Bioanalitinės chemijos ir chemikalų patologijos profesorius Martinas Grootveldas atskleidžia, jog „tipiškas žuvies ir keptų bulvyčių maistas“, keptas augaliniame aliejuje, turi nuo 100 iki 200 kartų daugiau toksiškų aldehidų, palyginti su saugiu dienos limitu, rekomenduojamu Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO).
Taip pat skaitykite: Kodėl gazuotą vandenį patartina gerti per šiaudelį? Ekspertai atsako į populiarius klausimus apie maistą
O štai palyginimui – sviestas, alyvuogių aliejus ir taukai tokio efekto nesukelia, nes juose aldehidų yra kur kas mažiau, o visų mažiausiai – kokosų aliejuje.
Susirūpinimas toksiškais chemikalais kaitinamame aliejuje yra paremtas ir atskiru Oksfordo universiteto profesoriaus Johno Steino tyrimu, kuris tikina, jog riebiosios rūgštys, esančios aliejuje, gali sukelti ir kitų sveikatos problemų. Pasak jo, iš dalies dėl kukurūzų ir saulėgrąžų aliejaus „žmogaus smegenys keičiasi, taip pat kokią grėsmę kelia ir klimato kaita“.
Dėl to, kad augaliniuose aliejuose yra gausu omega-6 rūgščių, jos, pasak profesoriaus, turi įtakos omega-3 rūgščių mažėjimui, pakeisdamos jas smegenyse: „Jeigu jūs vartojate per daug kukurūzų ar saulėgrąžų aliejų, smegenys „sugeria“ per daug omega-6, taip išstumdamos omega-3. Aš tikiu, kad omega-3 trūkumas turi didelę įtaką, kadangi paaštrina psichinės sveikatos bėdas ir kitas problemas, tarkime, disleksiją”. Profesorius tikina, kad iš savo virtuvės kaipmat pašalino jau minėtus augalinius aliejus ir juos pakeitė alyvuogių aliejumi bei sviestu.
Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) pataria „maistą, kuriame gausu sočiųjų riebalų, pakeisti mažesnio riebumo produktais ir įspėja maistą kepti ne svieste ar taukuose, bet saulėgrąžų, kukurūzų, rapsų aliejuje“. Tačiau profesorius M. Grootveldas tikina: „Dešimtmečius buvome tikinami, kad sviestas ir taukai yra blogis, tačiau tyrimai skelbia, kad šis pasirinkimas yra kur kas sveikesnis maistui kepti, kadangi būtent saulėgrąžų ir kukurūzų aliejuje kepant susidaro daugiausiai toksiškų elementų“.
Taip pat skaitykite: Ar tikrai angliavandeniai – tylieji mūsų smegenų žudikai?
Specialisto nuomone, geriausias sprendimas – vengti kepti aliejuose, kuriuose gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, mat tikinama, jog monosočiosios ir sočiosios riebalų rūgštys kaitinamos išlieka stabilesnės. Tiesa, jau minėtus aliejus (saulėgrąžų ir kukurūzų) galime naudoti salotoms ar kitiems patiekalams ruošti.
Bet kuriuo atveju primenama, kad visi riebalai, net ir gerieji, taip pat, tarkime, jau minėti kokosų aliejus ar sviestas, turi būti vartojami atitinkamais kiekiais neperžengiant ribų.