Monika Liu surengs dar vieną koncertą su orkestru: „LNOBT Open“ programoje – ir kitos staigmenos

Ričardas Šumila, Monika Liu / Martyno Aleksos nuotr.
Ričardas Šumila, Monika Liu / Martyno Aleksos nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-04-29 17:14
AA

Nuo birželio 26 iki liepos 2 d. Valdovų rūmų Didžiajame kieme publikos jau ketvirtą kartą lauks vasaros festivalis „LNOBT Open“. Šįmet jo žiūrovai išgirs dvi rečiau atliekamas operas bei žavėsis garsiojo Maurice‘o Béjart‘o įkurtos trupės „Béjart Ballet Lausanne“ šokėjų meistriškumu. Savo koncertu vilniečius nudžiugins ir atlikėja Monika Liu kartu su LNOBT simfoniniu orkestru bei jo vyriausiuoju dirigentu Ričardu Šumila.

„Vasaros festivalis „LNOBT Open“, vilniečius ir sostinės svečius džiuginantis nuo 2021-ųjų, sukurtas siekiant akcentuoti Lietuvos indėlį Europos operos istorijoje ir pratęsti šio žanro pristatymo tradiciją toje vietoje, kur 1636 m. Lenkijos ir Lietuvos valdovo Vladislovo Vazos nurodymu pirmąkart Lietuvoje buvo pastatyta opera. Vilnius gali ir turi didžiuotis tuo, kad opera jame skambėjo anksčiau, nei Londone ar Paryžiuje“, – teigia laikinai LNOBT generalinio direktoriaus pareigas einantis Audrius Kundrotas.

Kūrėjai iš Vengrijos pristatys „Didonę ir Enėją“

Festivalį pradės birželio 26 ir 27 d. rodoma baroko epochos kompozitoriaus Henry Purcellio opera „Didonė ir Enėjas“, kurią scenoje Valdovų rūmų kieme pristatys kūrėjų komanda iš Vengrijos valstybinės operos. Jai vadovauja režisierė ir choreografė Dóra Barta, tad pasirodyti šiame spektaklyje galės ir operos solistai, ir šokėjai, o taip pat LNOBT orkestras ir choras.

Budapešto žiūrovai D.Bartos sukurtą pastatymą pirmąkart išvydo 2022-ųjų spalį. Operoje XVII a. anglų kompozitorius H. Purcellis talentingai įgarsino Kartaginos karalienės Didonės ir Trojos princo Enėjo meilės istoriją, garsiausio romėnų poeto Vergilijaus aprašytą „Eneidoje“. Enėjas paklūsta dievų paliepimui palikti Kartaginą ir išplaukti Italijon, o ambicingoji Didonė, įžeista jo išvykimo, negali su išsiskyrimu susitaikyti...

„Alors on danse... !“ / Gregory Batardon nuotr.

Pirmąkart Lietuvoje skambės J. Massenet „Teresė“

Meilės dramą su politiniu prieskoniu girdėsime ir prancūzų kompozitoriaus Jules‘io Massenet operoje „Teresė“, kurios koncertinis atlikimas „LNOBT Open“ scenoje numatytas birželio 28-ąją. Šį retai atliekamą kūrinį teatro festivalis pristato kartu su partneriu – Pažaislio muzikos festivaliu, tęsdamas dviejų klasikinei muzikai ištikimų festivalių bendradarbiavimo tradiciją.

Operos atlikimo Lietuvoje idėja priklauso mecosopranui Justinai Gringytei, Teresės partiją anksčiau dainavusiai Škotijos nacionalinėje operoje ir tiesiog įsimylėjusiai šį veikalą. Teresės sutuoktinio Andrė partiją atliks bosas Tadas Girininkas, o mylimojo Armando – tenoras Edgaras Montvidas. Gros LNOBT simfoninis orkestras, vadovaujamas vyriausiojo dirigento Ričardo Šumilos, dainuos teatro choro, vadovaujamo Česlovo Radžiūno, vyrų grupė.

Monika Liu su simfoniniu orkestru – sostinės širdyje

Kauno „Žalgirio“ arenoje kovą pristatytas atlikėjos Monikos Liu koncertas su LNOBT simfoniniu orkestru sulaukė didelio publikos susidomėjimo, tad festivalis „LNOBT Open“ birželio 29-ąją suteiks šansą pamatyti šį pasirodymą ir vilniečiams. Tai galimybė išgirsti teatro orkestrą neįprastame amplua, o kartu – pačios dainininkės svajonės dainuoti skambant simfoniniam orkestrui išpildymas.

„Monika Liu – profesionali ir charizmatiška populiariosios muzikos atlikėja, kuri, bendradarbiaudama su dirigentu R. Šumila, sugebėjo parengti itin jautrią, individualiais išgyvenimais nuspalvintą koncertinę programą. Būtų išties apmaudu, jei tokios apimties ir meninės kokybės muzikinis projektas išnyktų iš publikos akiračio vos po vieno vienintelio pasirodymo“, – teigia A.Kundrotas.

Atvyksta M. Bejart‘o baleto trupė

Pirmuosius du liepos mėnesio vakarus festivalio „LNOBT Open“ scenoje šeimininkaus ypatingi ir, be abejonės, visų baleto gurmanų itin laukiami užsienio svečiai – legendinio prancūzų choreografo Maurice‘o Béjart‘o (1927–2007) įkurta „Béjart Ballet Lausanne“ trupė iš Šveicarijos.

Vilniuje ji pristatys tris vienaveiksmius baletus. Du iš jų buvo sukurti dar paties trupės įkūrėjo: tai legendinis „Bolero“ pagal populiarųjį kompozitoriaus Maurice‘o Ravelio kūrinį ir „7 graikų šokiai“ pagal Mikio Theodorakio muziką. Trečiasis – choreografo Gilo Romano 2022 m. sukurtas spektaklis „Tebūnie šokis!..“ (pranc. Alors on danse...!), kuriame skamba Johno Zorno, Bobo Dylano ir grupės „Citypercussion“ kūriniai. G.Romanas vadovavo trupei nuo M.Béjart‘o mirties iki 2024 m. vasario. Šių metų kovą laikinuoju „Béjart Ballet Lausanne“ meno vadovu paskirtas ilgametis tos pačios trupės šokėjas Julienas Favreau.

„Bolero“ / Lauren Pasche nuotr.

„Priimti tokią prestižinę baleto trupę, kaip „Béjart Ballet Lausanne“, atviroje vasaros festivalio scenoje nebus paprasta, nes būtina tuo pačiu metu laikyti parengtą ir LNOBT didžiąją sceną, į kurią svečių pasirodymai būtų operatyviai perkelti nepalankiomis oro sąlygomis. Bet mūsų siekis – sukurti žiūrovams įsimintiną vasaros šventę po atviru dangumi, Valdovų rūmų apsuptyje, tad kartu su ištikimiausiais festivalio žiūrovais laikysime sugniaužtus kumščius už tai, kad dangus liepos pradžioje būtų gailestingas“, – šypsosi A.Kundrotas.