Morgana Danielė – atvirai apie gimdymo iššūkius ir kodėl ne ji pirma išvydo sūnų

Morgana Danielė / Asmeninio archyvo nuotr.
Morgana Danielė / Asmeninio archyvo nuotr.
Evelina Katinaitė
Šaltinis: Žmonės
2023-01-25 16:59
AA

„Visas nėštumas man buvo viena didelė problema“, – atskleidė mama tapusi Seimo narė Morgana Danielė. Pirmagimio susilaukusi politikė plačiau papasakojo, kaip praėjo pats gimdymas ir nėštumas, su kokiais sunkumais teko susidurti bei kada planuoja grįžti į darbus.

Seimo narė Morgana Danielė šiuo metu ant rankų sūpuoja gimusį berniuką. Pasaulį naujagimis išvydo sausio 16 dieną. Šiuo metu moteris sulaukia daug sveikinimų, palaikymo bei emociškai jaučiasi gerai. Tiesa, kas vaiko vardo neatskleidžia.

Morgana Danielė, Ieva Pakarklytė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Portalui Žmonės.lt Seimo narė pasakojo, kad tiek nėštumas, tiek gimdymas nebuvo toks lengvas, kaip pasakoja dauguma moterų.

„Visas nėštumas man buvo viena didelė problema. Jo metu buvo hormonų pokyčiai, pasikeitė fizinė sveikatos būklė – nuo maudžiančių rankų, kojų iki negalėjimo apsiauti batų, kraujuojančių dantenų, gestacinio diabeto (angliavandenių apykaitos sutrikimas, pasireiškiantis padidėjusiu gliukozės kiekiu kraujyje – aut.past.), dėl kurio teko leistis insuliną, bei negalėjimo laikytis įprastos mitybos. Tai devynių mėnesių labai sudėtingas laikotarpis – tiek fiziškai, tiek emociškai“, – dalijosi pašnekovė.

Galbūt yra pasakojimų ir moterų, kurios šį laikotarpį išgyveno kaip „rožinį svajonių laiką“, tačiau apie M.Danielę to nepasakysi. Morganai ir jos kūnui tai buvo didelė apkrova ir iššūkis. Po gimdymo moters būklė buvo sudėtinga, nors situacija kasdien vis gėrėjo. Morganos teigimu, kartais nuotraukos neatspindi tikrų išgyvenimų ir patiriamų sunkumų tiek nėštumo metu, tiek gimus naujagimiui.

„Dauguma moterų įsivaizduoja, kad tai rožinis laikotarpis, bet vėliau susiduria su sunkia realybe“, – teigė M.Danielė.

Seimo narė yra iš tų pacienčių, kurios noriai dalyvauja savo gydymo procese, todėl nėštumo metu itin domėjosi sveikatos būkle, tardavosi su gydytojas, stebėjo tyrimų rezultatus bei skiriamus medikamentus. Be to, Vilniaus Antakalnio klinikinėje ligoninėje Morgana lankė specialias pamokėles.

Šiuo metu itin populiarios nėščiųjų mankštos, kurios dažnai sumažina galvos, nugaros skausmus, pagerina miego kokybę, padidina raumenų tonusą, jėgą, ištvermę.

Tiesa, šiuo metu itin populiarios ir nėščiųjų mankštos, kurios dažnai sumažina galvos, nugaros skausmus, pagerina miego kokybę, padidina raumenų tonusą, jėgą, ištvermę. Visgi portalui Žmonės.lt M.Danielės pasiteiravus, ar irgi keliavo į šias mankštas, ji tik nusijuokė ir atsakė neigiamai, nes dirbo net iki sesijos pabaigos ir neturėjo laiko. Be to, pridūrė, kad mankštos neatitinka nei jos gyvenimo būdo, nei charakterio. Ir į dekretą M.Danielė išėjo tik atėjus šventėms, o savo rutinoje pakeitė tik mitybą dėl diabeto.

morgana-6391ee41cc09b / Alisa Guseva nuotr.

„Buvo labai įdomi patirtis, nes supratau žmonių, kurie gyvena su diabetu, realybę. Supratau gydymą, sveikatos spragas, kurios itin susijusios su finansavimo priemonėmis“, – pabrėžė moteris.

Dar besilaukdama vaikelio Seimo narė socialiniuose tinkluose iškėlė rimtą problemą, su kuria susiduria besilaukiančios moterys. Per penkis nėštumo mėnesius Morgana nesulaukė nė vieno klausimo apie psichikos būklę ir savijautą, be to, nėščiosios kortelėje neegzistuoja psichikos sveikatos punktai. Vėliau moteris papildė, kad apie psichikos savijautą nepaklausė ir jos draugių.

M.Danielės pasiteiravus, kaip pasikeitė situacija po penkių mėnesių, ji atsakė, kad gydytojai pradėjo klausinėti apie būklę. Tačiau pridūrė mananti, jog šio pokyčio negalima vertinti objektyviai remiantis tik jos atveju, nes esą tai buvo daroma dėl žinomo veido.

„Nežinau, ar visų nėščiųjų dabar pasiteiraujama dėl jų psichologinės būklės. Vėliau bendraujant su medikais, jie patys pripažino, kad nėščiųjų psichikos būklei reikia skirti dėmesio. Sveikatos apsaugos ministerija išgirdo šiuos dalykus ir buvo atlikti pirmieji žingsniai“, – kalbėjo M.Danielė.

Teko atlikti cezario pjūvį

Pats gimdymas Seimo narei irgi neapsiėjo be komplikacijų. Pirmasis sūnų išvydo vyras Donatas, nes Morganai buvo atliktas neplanuotas cezario pjūvis.

„Vyras buvo kartu, esu dėkinga jam. Teko girdėti, kad vyrai per gimdymą nežino, ką daryti, kaip padėti toje situacijoje. Bet tas buvimas šalia ir emocinis palaikymas yra labai svarbus. Iš pradžių dar svarsčiau, ar reikia Donatui dalyvauti gimdyme, bet gydytojai patikino, kad jo dalyvavimas bus vertingas ir reikalingas. Pasinaudojau patarimu ir esame tuo patenkinti. Mano vyras itin ramaus būdo, todėl viskas praėjo gerai“, – dalijosi patirtimis moteris.

Morgana Danielė / Asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau Morgana atskleidė, kad tai viena iš sudėtingesnių patirčių. O šiuo metu ji jaučia dėkingumą gydytojams, kurie profesionaliai atlieka savo darbą.

Į darbus planuoja grįžti pavasarį

Ilgai būti be darbo Seime M.Danielė neplanuoja. Grįžti į darbus ji tikisi per pavasario sesiją. Morgana stebisi kitų keliamais klausimais, kaip suderins motinystę su darbu, bei grįžimo į Seimą nelaiko iššūkiu, nes, kaip teigė, ir kiti ten dirbantys vyrai ir moterys susilaukę vaikų geba suderinti laiką.

„Su vaikeliu padės mama, vyras ir viską kartu suderinsime“, – atskleidė moteris.

M.Danielė vaikelio daiktams neišleido daug pinigų, nes dauguma jų ji surado atiduotuvėse, internetinėse grupėse, dalį rūbelių jai atidavė draugai, o, pavyzdžiui, vaikišką lovytę paėmė iš stotelės „Dėk‘ui“.

Seimo narė šiuo metu besilaukiančioms moterims pataria nepamiršti savęs, stebėti savo emocinę būklę, jaustis nelaimingai yra normalu: „Tai nereiškia, kad esi bloga mama ar žmogus.“

Anot M.Danielės, jei nėštumo metu ir jau pagimdžius nuolat jaučiamos vien neigiamos emocijos, reikėtų pasikonsultuoti su specialistais. Taip pat ji pataria pasidaryti genetinį tyrimą, kurio metu ištiriamos chromosomos.

„Šis tyrimas parodo paveldimas ligas bei, kas gims – berniukas ar mergaitė. Bet kokio amžiaus pora gali susilaukti vaiko su sindromais, todėl tyrimas yra reikalingas. Tik dabar svarbu diskutuoti dėl šio tyrimo kainos, nes ir pati, bei kita didelė dalis moterų, važiuoja jo atlikti į Latviją“, – pastebėjo Morgana.