Moterų istorijos: kasmet tos pačios veido odos bėdos
Daugelis žino, kad oda šaltuoju sezonu reikalauja ypatingos priežiūros. Dėl šalčio, vėjo ir temperatūrų skirtumų ji netenka drėgmės, šerpetoja, parausta, išryškėja ir saulėtos vasaros padariniai. Trys moterys dalijasi savo odos priežiūros iššūkiais atšalus orui, kuriuos komentuoja gydytoja dermatovenerologė Eglė Drukteinienė.
„Kasmet tas pats“
Giedrė, 32 metai: „Kiekvieną šaltąjį sezoną, jau kelerius metus iš eilės, susiduriu su ta pačia problema – ryškiu veido raudoniu, kurį sunku užmaskuoti net makiažo priemonėmis. Mano oda jautri, sudirgusi. Problemiškiausia veido dalis, ypač linkusi rausti šaltuoju metų laiku – nosis, dėl to ėmiau net kompleksuoti. Pastebėjau, kad raudonis ypatingai išryškėja iš žvarbaus lauko sugrįžus į šiltą patalpą ir nepranyksta bent porą valandų. Esu išmėginusi begalę brangių veido kremų, stiprinančių kapiliarus, tačiau ryškaus rezultato nepastebėjau.“
Gydytoja E. Drukteinienė teigia, kad moterų, kurias vargina išsiplėtę veido kapiliarai, ypač šaltuoju sezonu, yra daug. Veido odos raudonis kelia ne tik estetinių problemų, bet ir gali pranešti apie rimtesnius odos susirgimus, pavyzdžiui, odos uždegimą.
Pasak gydytojos, norint panaikinti išsiplėtusius kapiliarus pirmiausiai reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu ir išsiaiškinti, kokie veiksniai paskatino jų atsiradimą. „Dažniausios priežastys: kraujagyslių sienelių silpnumas, aukštas kraujo spaudimas, ultravioletiniai spinduliai, aštrus maistas ir kt. Veido kapiliarų išsiplėtimą gali lemti ir kai kurios odos ligos. Atradus priežastį, galima imtis tolimesnių veiksmų – skirti gydymą, pritaikyti tinkamą odos priežiūrą, o išsiplėtusius kapiliarus saugiai pašalinti lazeriu.“
„Užtepus kremo, ima perštėti“
Vytautė, 28 metai: „Mano oda linkusi sausėti visais sezonais, tačiau rudenį ir žiemą ši problema progresuoja. Veido oda tampa itin jautri, pleiskanoja, išėjus iš dušo tarsi kaista, o užtepus drėkinamojo kremo ima net perštėti. Esu girdėjusi, kad esant išsausėjusiai veido odai, greičiau formuojasi raukšlės.“
Šaltuoju sezonu odai labiausiai trūksta drėgmės, maitinimo ir apsaugos.
E. Drukteinienė teigia, kad linkusios sausėti odos priežiūra šaltuoju sezonu tikrai gali varginti. Šiuo metu odai labiausiai trūksta drėgmės, maitinimo ir apsaugos, tad vertėtų rinktis priežiūros priemones, atliekančias šias funkcijas. Taip pat šaltuoju sezonu vertėtų praustis vėsesniu vandeniu, kuris taip smarkiai nedirgintų odos. Greitesnis ir efektyvesnis rezultatas pasiekiamas kasdienę odos priežiūrą derinant su dermatologinėmis procedūromis.
„Vasarą tinkamai neapsaugojau odos“
Andžela, 42 metai: „Vasarą atostogavau šiltuose kraštuose. Saulėtų atostogų metu per mažai dėmesio skyriau odos apsaugai, tad rudenį išryškėjo pasekmė – tamsi pigmentinė dėmė ant skruosto, neatrodanti estetiškai. Šiuo metu man rūpi įsitikinti, kad pigmentinė dėmė nėra piktybinė, ateityje svarstau ją pašalinti.“
Gydytoja pabrėžia, kad pigmentines dėmes yra būtina reguliariai apžiūrėti, nuolat stebėti jų pokyčius. „Pastebėjus naujai susiformavusią pigmentinę dėmę ar seniau atsiradusios dėmės vizualinius pokyčius, tokius kaip spalvos ir paviršiaus netolygumas, nelygūs kraštai, reikalinga gydytojo dermatologo konsultacija ir dermatoskopinis tyrimas.“
Anot dermatovenerologės, pigmentinių dėmių gydymas turėtų būti individualus. „Padėti pašalinti pigmentines dėmes gali specialūs kremai, bet visgi efektyviausias ir saugiausias šalinimo metodas – profesionali procedūra, atliekama moderniu lazeriu, kurios metu saugiai pašalinamos melanino sankaupos nepažeidžiant aplinkinių audinių.“