Nagų grybelis – itin paplitusi liga: „pasigauti“ galite ten, kur visiškai nesitikite

Basos kojos / Shutterstock nuotr.
Basos kojos / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Reklama
A
A

Nagų grybelis – viena labiausiai paplitusių infekcijų, nes šios ligos sporos lengvai plinta aplinkoje ir yra itin atsparios tiek šalčiui, tiek karščiui, todėl lengvai dauginasi ir plinta. Jeigu daugelis jau žino, kad baseine ar pirtyje reikia dėvėti šlepetes, nes girdėjo apie riziką užsikrėsti grybeliu, ši liga „tūno“ ir tokiose vietose, kur dažnas nė nepagalvotų.

Dažniausiai grybelis pažeidžia kojų ir rankų nagus, o jį išduoda tokie požymiai: pageltonavę, papilkėję rankų ir/ar kojų nagai, suplonėjusi ir/ar pastorėjusi nago plokštelė, paraudimas apie nagą, paburkimas, nelygūs, ištrupėję, deformuoti nagai, baltos arba gelsvos spalvos linijos ant nago, atšokusi nago plokštelė, pūliai. Nagų grybelio infekcija dažniau pažeidžia kojų nagus, nes tobula terpė daugintis nagų grybelio sporoms yra tamsa, drėgmė bei šiluma.

Grybeline infekcija užsikrėsti galima situacijose, apie kurias, tikėtina, ne kiekvienas pagalvotų. Pavyzdžiui, vaikščiojant tuo pačiu kilimu, kuriuo basomis vaikšto šia infekcija sergantis asmuo. Taigi jeigu žinote, kad namuose yra sergantis, susitarkite, kad šis žmogus avėtų kojines ir šlepetes, vengtų vaikščioti namuose basomis kojomis.

Tam, kad apsauga būtų didesnė – šlepetes dėvėkite ir kiti šeimos nariai. Be jokios abejonės, sergančiojo grybeliu šlepečių, avalynės ar kojinių kitiems šeimos nariams avėti nevalia. Ši taisyklė galioja ir viešbučiuose – jų kambariuose kilimine danga praeina begalė lankytojų, tad tikimybė ant jų aptikti grybelį – nemaža.

Kita grybelio „mėgstama“ vieta – patalynė. Jeigu miegate toje pačioje lovoje su žmogumi, turinčiu grybelį, naudokite dvi atskiras antklodes, o bendrą paklodę skalbkite gerokai dažniau, negu visą patalynę, be to, aukštesnėje temperatūroje. Tai negarantuoja apsaugos, tačiau laikydamiesi griežtesnės higienos rizikuojate mažiau.

Pora lovoje
Pora lovoje / Shutterstock nuotr.

Kadangi grybelis itin mėgsta drėgmę ir šilumą, namiškiui sergant šia infekcija tikimybė, kad namų duše ar vonioje dauginasi grybelio sporos, – labai didelė. Prieš naudodamiesi šiomis patalpomis dezinfekuokite paviršius arba taip pat avėkite dušo šlepetes.

Čiuožyklos, riedučių nuomos punktai, boulingas ir kitos panašios vietos, kuriose nuomoja specialų pramogai skirtą apavą – taip pat puiki terpė daugintis grybeliui, o jums – parsinešti jį namo ant savo kojų. Jeigu nuomojatės viešo naudojimo apavą, imkitės atsargumo priemonių – nors pagal taisykles ši avalynė turėtų būti dezinfekuojama paslaugos teikėjų, praktikoje šios atsakomybės neretai pamirštamos. Paprašykite dezinfekuoti apavą arba, jeigu turite savo dezinfekuojamąjį avalynės purškiklį, – prieš apsiaudami išpurkškite apavo vidų.

Taip pat turėkite švarias kojines – po pramogos nusiaukite senąsias, higieniškai jas susipakuokite ir apsiaukite švariomis – jokiu būdu nelikite su tomis pačiomis kojinėmis ir nekiškite jų į savo avalynę, nes tokiu būdu galite pernešti į ją grybelio sporų.

Mergina su riedučiais
Mergina su riedučiais / Shutterstock nuotr.

Jeigu namuose kas nors turi grybelį, jokiu būdu nesinaudokite bendra prausimosi kempine ar rankšluosčiais – šie drėgmę palaikantys daiktai gali tapti itin palankia terpe daugintis grybeliui. Sergančiojo rankšluosčiai, kaip ir jau minėta patalynė, turėtų būti skalbiami aukštesnėje temperatūroje, nes grybelio sporos itin atsparios karščiui ir gali išlikti ant audinio netgi po skalbimo, todėl išskalbus tekstilę patartina ją dar ir išlyginti lygintuvu.

Grybelio atsiradimą gali paskatinti ir susilpnėjęs imunitetas, netinkama, spaudžianti avalynė, nagų pažeidimai, gausus prakaitavimas, kitos odos problemos, prasta higiena, diabetas. Negydomas grybelis plečiasi ir gali baigtis netgi nago netekimu ar kitais itin nemaloniais padariniais, pavyzdžiui, dėl itin sustorėjusių, deformuotų kojų nagų gali atsirasti diskomfortas avint avalynę, taigi bus sunkiau ir vaikščioti, gyventi pilnavertį aktyvų gyvenimą.

Jeigu pastebėjote vieną ar kelis nagų grybelio simptomus – kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Kuo ankstesnis nagų grybelio gydymas, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti. Išplitusią infekciją suvaldyti sunkiau ir gydymas gali užtrukti, todėl patariama nedelsti.