Operos solistas Liudas Mikalauskas: „Dalyvausiu Naisių Žolinėje. O kodėl neturėčiau?“

Liudas Mikalauskas / G.Skaraitienės nuotr.
Liudas Mikalauskas / G.Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-08-09 09:40
AA

Pirmadienį paaiškėjo rugpjūčio 15-ąją vyksiančio festivalio „Naisių vasara“ programa. Jo rėmėjas Ramūnas Karbauskis po liūdnai nuskambėjusio renginio liepą ketino grįžti su trenksmu, taip ir padarė – auditorijai per Žolines dainuos žinomi atlikėjai. Po pirmojo festivalio, kuriame atsisakė dalyvauti būrys dainininkų, operos solistas Liudas Mikalauskas nutarė paaiškinti, kodėl jis neišsižada šių metų pasirodymo.

Pirmadienio vakarą „Naisių“ feisbuko paskyroje pasirodė antrąkart organizuojamo festivalio nauja programa, kurioje – žinomi scenos vardai. Skelbiama, kad festivalyje savo koncertą surengs Gytis Paškevičius, Violeta ir Vilius Tarasovai, Edgaras Lubys, Aistė Pilvelytė, Steponas Januška su grupe „Studija“, Liudas Mikalauskas ir kiti.

Su L.Mikalausku ir kai kuriais kitais atlikėjais portalui Žmonės.lt iš pradžių nepavyko susisiekti, tačiau vėliau tą patį vakarą operos solistas savo poziciją išdėstė feisbuko paskyroje.

„Dalyvausiu Naisių Žolinėse.

O kodėl turėčiau nedalyvauti? Juolab, jog esu tikriausiai vienintelis dainininkas, sutikęs dalyvauti Naisių bendruomenės organizuojamose Žolinėse dar likus pusei metų iki „didžiojo skandalo“. Per mėnesį tenka dainuoti keliose dešimtyse renginių.

Vienus jų finansuoja katalikų parapijos, kitus – protestantų, vienus – vietos ūkininkai, kitus – verslo magnatai, vienus – LSDP valdomos savivaldybės, kitus – TS-LKD, vienus – privatūs žmonės, kitus – verslo įmonės ir t.t. Ar tai reiškia, jog aš dalyvaudamas pritariu visų jų politinėms pažiūroms, religiniams įsitikinimams ir moralinėms vertybėms? Žinoma, kad ne! Net ir norėdamas nespėčiau įsigilinti į kiekvieno renginių rėmėjo reiškiamas nuomones.

Aš kuriu meną! Mane kviečia tam, kad atlikčiau meninę programą tiems klausytojams, kurie nori jos klausyti. Mano dalyvavimas visiškai nereiškia, kad pritariu vienai ar kitai nuomonei, aš dirbu savo mylimą darbą dėl kurio, žinau, esu mylimas.

Ramūnas Karbauskis gali turėti savo nuomonę įvairiausiais klausimais, tai yra jo teisė. Pavyzdžiui, aš manau, kad Vytautas Landsbergis yra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas. Ir ką?

Gal mes susitikę ir apsikeisim savo priešingom nuomonėm – tai yra taip pat mūsų teisė. Tačiau dėl to aš neturiu smerkti žmogaus ir trukdyti jam mecenuoti ar organizuoti Naisių festivalį, kuriame, be kita ko, su dauguma neseniai atsisakiusių atlikėjų esu dalyvavęs bent 5 kartus.

Festivalyje taip pat susirinks publika turinti įvairiausias nuomones ir jie linksminsis kartu, dainuos, dalyvaus edukacijose, tikrai gražiose festivalio veiklose ir švęs gyvenimą. O aš, kaip ir bet kurį kitą kartą, būsiu laimingas būdamas su jais. Neleisiu kurti politikavimo menu, jis turi likti nešališkas, kol tai, žinoma, netampa karo palaikymu. Tačiau, šiuo metu aptariamoje situacijoje nieko panašaus nematau.

Neabejoju, kad Ramūnas Karbauskis užlips į sceną pasakyti sveikinimo kalbą ir tai, žinoma, bus vienoks ar kitos politikavimas, tačiau pasakykit, kur jo nėra? Kuris renginys apsieina be kalbančio seimo nario, be besigiriančio tarybos darbais mero. Didžioji dalis renginių turi šį prieskonį.

Be politikų kalbų neapsieina net bažnyčių atlaidai ir tai yra normalu, nes jų pagalba dažnai yra daromi dideli infrastruktūriniai darbai. Nepradėsiu skirstyti žmonių, nei klausytojų, nei rėmėjų. Gerbsiu visų jų nuomones taip, kaip kartą yra pasakęs Volteras: „niekada nesutiksiu su jūsų nuomone, bet padarysiu viską, kad galėtumėte ją reikšti“, – feisbuke rašė L.Mikalauskas.

Portalas Žmonės.lt bandė susisiekti ir su kai kuriais naujos festivalio „Naisių vasara“ programos dalyviais.

Antradienio rytą telefonu atsiliepęs Edgaras Lubys atsakė, kad visiškai pritaria L.Mikalausko išsakytoms mintims, jog menas ir nuomonė politiniais klausimais nesikerta.

„Kitas dalykas, viskas priklauso nuo, kur nubrėžiame savo ribas. Aš už jokius honorarus ir jokiomis aplinkybėm nesutikčiau pasirodyti Minske, Sočyje ar Maskvoje, bet čia, manau, yra kitas atvejis“, – Žmonės.lt sakė dainininkas.

Jis pridūrė, kad nors meno ir kultūros žmonės turi mokėti pasakyti griežtą „Ne“, kai kuriais atvejais jie turi peržengti ribas ir išsklaidyti „politinius vėjus“.

„Kas liečia dabartinę situaciją, tai, aišku, yra labai didelė įtampa dėl karo ir šiuo klausimu negali būti jokių išlygų, tačiau tame festivalyje galima brėžti švelnesnes ribas“, – nuomone dalijosi E.Lubys.

Edgaras Lubys / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Aistę Pilvelytę pasiekti taip pat pavyko tik antradienį, tačiau aiškinti savo pozicijos ji nepanoro.

„Tikrai nieko nekomentuosiu. Neprivalau teisintis“, – tarstelėjo ji.

Vilius Tarasovas pirmadienio vakarą atsiliepė telefonu lipdamas į kito koncerto sceną, tad komentuoti neturėjo laiko. Išgirdęs klausimą apie „Naisių vasarą“, tespėjo pasakyti: „Čia viskas aišku, nėra ką komentuoti“, – skubėdamas portalui Žmonės.lt atsakė V.Tarasovas.

Žmonės.lt primena, kad neseniai buvo paskelbta, jog liepos 8-9 dieną vykusio festivalio „Naisių vasara“ programoje laukia tokių atlikėjų kaip Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupių „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“ pasirodymai.

Visgi netrukus muzikantams pasipylė kritika, mat „Naisių vasaros“ rėmėjas Ramūnas Karbauskis ne sykį yra pasisakęs prieš kai kurias LGBT+ bendruomenės teises, pavyzdžiui, jai palankų Partnerystės įstatymą. Tuo metu tiek D.Montvydas, tiek „The Roop“ dar birželį koncertavo LGBT+ eitynių „Baltic Pride“ koncerte Vilniuje, prie Baltojo tilto.

Nors tąsyk savo sprendimo dalyvauti festivalyje minėti atlikėjai nepakeitė, paskutinę akimirką juos persigalvoti paskatino naujausias Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderio Ramūno Karbauskio pasisakymas – šis pareiškė, kad Seimo opozicija kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl suteikto valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui.

„Statusas mums nekliūna, jis tiesiog, mūsų įsitikinimu, prieštarauja Konstitucijai. Pirmas dalykas, ką padarys Seimas, Seimo opozicija, tai surinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą, nes du kartus Konstitucinis Teismas buvo išaiškinęs, kad toks sprendimas būtų neteisėtas, pažeistų Konstituciją“, – tąkart Žinių radijui teigė R.Karbauskis.

Galiausiai daugeliui žinomų šalies atlikėjų atsisakius pasirodyti festivalyje, suplanuotą renginio dieną scena ir susirinkusi nedidelė žiūrovų minia atrodė liūdnokai.

Nors festivalis nepavyko, R.Karbauskis užlipęs ant scenos paskelbė, kad jį surengs antrą kartą.

Ramūnas Karbauskis / BNS Foto ir Naisiai.lt nuotr.