Natūralios kosmetikos ekspertė Rūta Daunoravičienė: Ftalatai – labai pavojingos medžiagos, kuriomis kvėpuojame kasdien

Aromaterapija – pažintis su natūralia gamta/ „Kvapų namai“ nuotr.
Aromaterapija – pažintis su natūralia gamta/ „Kvapų namai“ nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Kvapuose mes gyvename nuolat. Vieni juos pastebi labiau, kiti mažiau, tačiau namuose jų gausu, pradedant buitine chemija, visokiais valikliais, skalbikliais, namų kvapais, baigiant kvepalais bei kosmetika, kurią naudojame kiekvieną dieną. Esminis klausimas – ar žinome, kokią įtaką jie daro mūsų sveikatai? Apie tai – pokalbis su laboratorijos „Kvapų namai“ vadove Rūta Daunoravičienė. Jos klausiame, kaip atskirti sveikus kvapus nuo kenksmingų bei kaip panaudoti natūralius gamtos ekstraktus kasdienėje buityje.

Karantino metu dažniau švariname namus, skalbiame, kvėpiname. Kaip atskirti, kurios priemonės yra sveikos, o kurios – itin kenksmingos mūsų sveikatai?

Viskas, prie ko liečiamės, kur gyvename, kuo tepamės, kuo kvėpuojame, sudaro mūsų cheminę gyvenamąją terpę, ir daugelis medžiagų lengvai gali ir – kaip rodo tyrimai (BEF studija, 2013) – tikrai patenka į mūsų kraują. Kepenys ir inkstai evoliucijos „išmokyti” nenaudingas medžiagas neutralizuoti ir pašalinti, tačiau su sintetiniais junginiais tai sunkiai pavyksta dėl trumpos biologinės patirties: su sintetinėmis medžiagomis gyvename vos 150 metų. Šiuo metu Europos Sąjungos vartotojų saugos tarnybos akiratyje didelį susirūpinimą kelia endokrininę sistemą ardančios medžiagos (ESAM).

Rūta Daunoravičienė
Rūta Daunoravičienė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

ESAM – tai medžiagos, kurios keičia hormonų sistemos funkcijas ir yra kritiškiausios vaikams iki 3 metų, nėščioms moterims ir negimusiems vaikams (Danijos Aplinkos apsaugos ministerijos tyrimas, 2017). Kontaktas su šiomis medžiagomis gali sukelti persileidimą, negimdinį nėštumą, nevaisingumą, gimdos miomas, ankstyvą lytinį brendimą, apsigimimus, svorio didėjimą, neurologinius sutrikimus, tam tikras vėžio formas.

Kalbant apie kosmetiką, parfumeriją, didžiausias šešėlis krenta ftalatams. Tai – sintetiniai cheminiai junginiai, minkštinantys plastiką, dažni vaikų žaisluose, kanceliarijoje, labai plačiai naudojami oro gaivikliuose, kvapikliuose dėl kvapus fiksuojančių bei „kvapą nešančių“ savybių. Skystuose gaminiuose, kosmetikoje, kvepaluose, plovikliuose, eteriniuose aliejuose jų gali atsirasti ir netyčia, kadangi jie migruoja į produktus gamybos procese ir (arba) iš jų plastikinių pakuočių.

Paprastai pavojingoms medžiagoms nustatyti leistini kiekiai gaminiuose, bet didžiausia problema yra ta, kad mes kasdien susiduriame su taip vadinamu „kokteilio efektu“, kuomet kenksmingos medžiagos pasiekia iš daugelio supančių daiktų ir nežinome, kokia galima viso šio mišinio žala. Be to, anot Lietuvoje 2013 metaus atlikto Baltijos aplinkos forumo tyrimo, net 40 proc. tirtų gaminių ftalatų normos buvo viršytos, rasta net draudžiamų naudoti ftalatų. Čia ir yra didžiausia blogybė – kad jie plika akimi nematomi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Natūralios „Kvapų namų“ kosmetikos ekspertė Rūta Daunoravičienė: „Detox-atostogos odai – ar jau bandėt“?“

Toksinės medžiagos namuose
Toksinės medžiagos namuose / 123RF.com nuotr.

Kaip patariate išvengti ftalatų turinčių produktų?

Pasirinkti nėra paprasta, mat ftalatai – retai kada matomi sudėtinių dalių sąraše. Oro gaiviklių, namų kvapų, buitinės chemijos gamintojai jų žymėti neprivalo. Kosmetikoje jie traktuojami kaip techninė priemaiša, ir etiketėse nurodyti jų irgi neprivaloma. Kvepalų etiketėse ftalatų irgi nerasime, nes juos „pridengia“ autorinės formulės komercinė paslaptis.

Šiuos „vaiduoklius“ aptikti galima nebent atlikus cheminę chromatografinę analizę (DCMS), kurią Lietuvoje gali atlikti kelios mokslo institutų laboratorijos. Turbūt vienintelė verslo įmonė, turinti reikiamą brangią inftrastruktūrą ir atliekanti reguliarią kvapiųjų gaminių patikrą dėl ftalatų yra „Kvapų namai“.

„Kvapų namų“ laboratorija/ „Kvapų namų“ nuotr.
„Kvapų namų“ laboratorija/ „Kvapų namų“ nuotr.

Visgi, etiketes skaitykite – ftalatus galima atpažinti pagal tokius cheminius medžiagų pavadinimus ir santrumpas: DBP (di-n-butilftalatas, dibutilftalatas), DEP (dietilftalatas), DMP (dimetilftalatas), DEHP (di(2-etilheksilo) ftalatas), BBP (benzilbutilftalatas).

Jei etiketėje radote žodį „kvapai“ (angl. fragrance, parfum, aroma), tai reiškia, jog gaminio sudėtyje beveik visada bus ftalatų, nes jie užtikrina tai, ko pageidauja statistinis vartotojas – pagerina kvapų sklidimą ir pailgina kvapo trukmę.

Taigi, ftalatais kasdien kvėpuojame, jei naudojame sintetinius oro gaiviklius, sintetinius namų kvapus, kvapiąsias žvakes, automobilių kvapus, pigius ir brangius kvepalus, kosmetiką, kvepiančius skalbiklius ir minkštiklius bei kitą buitinę chemiją. Beje, „naujo automobilio“ kvapas – tai būtent ftalatų kvapas, sustiprėjantis karštą vasaros dieną; jį skleidžia plastikinės salono detalės.

Natūralūs namų kvepalai be ftalatų/ „Kvapų namų“ nuotr.
Natūralūs namų kvepalai be ftalatų/ „Kvapų namų“ nuotr.

Tokiu atveju, nebegalime naudoti nieko kvepiančio?

Galite. Ftalatų išvengsite, pakeitę minėtus produktus natūralios augalinės sudėties produktais. Rinkitės ekologiškus produktus, kadangi ekologiškoje gamyboje sintetinės medžiagos, o tai reiškia – ir ftalatai yra draudžiami. Jei galite, venkite plastikinių pakuočių dėl galimos netyčinės taršos.

Kalbant apie namų kvapus ar netgi kvepalus, saugu naudoti eterinius aliejus ir iš jų pagamintus mišinius, kvapus, kvepalus. Eteriniai aliejai yra ypatingi – tai unikalios kvapiosios kompozicijos, kurias augalas sukūrė, o žmogus išdistiliavo. Kvapios lakios medžiagos augalams tarsi „imuninė“ sistema – padeda saugotis nuo grybelių, parazitų, kenkėjų, nepageidaujamų mikroorganizmų. Mes iš augalų jas „skolinamės“ ir taikome panašiems tikslams. Taigi, šių kvaoų dėka galime dalelę gamtos įsinešti į savo namus ir mėgautis ne tik kvapų estetika, bet net ir terapinėmis augalų savybėmis.

Kai kurie eteriniai aliejai pasižymi neįtikėtinu niuansų turtingumu ir kvapo estetika, jie tiesiog – gatavi kvepalai! Bergamotė, santalas, frankincensas, kedrinis kadagys, labdanas, nerolis, kunzėja, lauras, imbieras, kardamonas – tik lašink į garintuvą ir mėgaukis. O kokia levandų, rožių aliejų įvairovė...

Dažniausiai eteriniai aliejai išgaunami distiliavimo būdu: tam, kad turėtume vieną 5 ml buteliuką eterinio aliejaus, reikia surinkti išties nemažą kiekį augalų. Pavyzdžiui, norint išgauti 1 kg rožių, reikia net 2 – 3 tonų žiedų! Taigi, eteriniai aliejai – itin koncentruoti, juos naudojame lašais. Eterinį aliejų sudaro vidutiniškai 40–140 skirtingų junginių. Yra juose ir alergenais vadinamų komponentų, tokių kaip limonenas, linalolis, geraniolis ir kt. Visgi, būdami kokybiško ir autentiško eterinio aliejaus sudėtyje šalia kitų junginių, jie kelia nepalyginamai mažesnę riziką nei sintetiniai pakaitalai.

Eteriniai aliejai/ „Kvapų namai“ nuotr.
Eteriniai aliejai/ „Kvapų namai“ nuotr.

Eteriniais aliejais domitės ne vieną dešimtmetį. Ar tiesa, kad juos kasdienėje buityje galima panaudoti labai įvairiai?

Tiesa, eteriniai aliejai yra labai universalūs. Daugelis jų įeina į vaistų, natūralių žolinių preparatų, o kartu ir kosmetinių priemonių sudėtį. Žinant naudingąsias šių aliejų savybes, galima juos sumaniai naudoti ir pritaikyti pagal savo poreikius, o ypač namuose, kur auginami vaikai ar slaugomi senoliai, ligoniai, ir būtina nuolat rūpintis imunitetu.

Plačiausiai paplitęs ir efektyviausias eterinių aliejų naudojimo būdas – inhaliacinis, t. y. paskleidžiant augalų ekstraktą ore su difuzoriumi arba leidžiant garuoti pasyviai. Kvėpuojant lakieji junginiai įsisavinami efektyviausiai – iš plaučių į kraujotaką patenka vos per 20 minučių (beje, to reiktų nepamiršti ir naudojant chemines medžiagas, sintetinius kvapus).

Eterinio aliejaus galima įmaišyti į skalbimo ar valymo priemones. Tarkime, pirkti ekologišką bekvapį skalbiklį ir praturtinti jį patinkančiu eteriniu aliejumi. Čia itin tinka levandinų (hibridinių levandų) arba citrinakvapiai aliejai, pavyzdžiui, laurenių ar citrinžolių, kurie puikiai išsilaiko skalbiniuose.

Kosmetikoje, be abejonės, eteriniai aliejai naudojami labai plačiai. Pavyzdžiui, šlamučių, rožių, bosvelijų eteriniai aliejai kaip bioaktyvieji ingredientai ypač dažnai įeina į brandžios odos priemonių sudėtį, ypač serumus, kuriais norima greitai paspartinti regeneraciją. Jautresnei odai nuraminti pirmiausia verta griebtis laukinių levandų.

Aliejais taip pat verta praturtinti ir galvos odos priežiūros priemones, kadangi jie suaktyvinta galvos odą kraujotaką ir skatina plaukų augimą. Siūlau jų įsilašinti į bekvapius šampūnus ar aliejines plaukų kaukes. Rozmarinų, laurų, kedrinių kadagių, spygliuočių, citrinų ir apelsinų žievelių aliejų kvapai „nuneša“ tiesiai į Edeno sodus, suteikia energijos ir garantuotai pakelia nuotaiką.

Aromaterapinė dulksna miegui/ „Kvapų namai“ nuotr.
Aromaterapinė dulksna miegui/ „Kvapų namai“ nuotr.

O kaip atsirinkti, kurie eteriniai aliejai yra efektyvūs ir saugūs?

Naujokui ir neišlavintai nosiai atsirinkti nebus lengva, dažnai žmonės vadovaujasi paprasta logika – „aliejus yra aliejus, visi jie vienodi“ – ir perka bet kur: turguj, maisto parduotuvėj, vaistinėj, kur pigiau. Bet tikrų autentiškų terapinių aliejų rasite tik specializuotose parduotuvėse.

Yra keli kokybiniai rodikliai – kvapo kokybė ir kaina. Pigių autentiškų eterinių aliejų nebūna, pigūs gali būti tik sintetiniai pakaitalai; o jeigu radote pigiai, tai greičiausiai kažkas tik panašus į eterinį aliejų, klastotė. O vertinti kvapo kokybę, lyginti gebama jau ilgainiui atsiradus uostymo patirčiai ir lavinant uoslę.

Atkreipkite dėmesį į informaciją etiketėje – turi būti nurodyti keli privalomi atributai, tokie kaip: augalo lotyniškas pavadinimas, augalo dalis, iš kurios distiliuota, chemotipas (kai kuriems augalams), partijos numeris bei galiojimo terminas. 

Grynuose eteriniuose aliejuose neturėtų būti ir ftalatų. Sakau, neturėtų, bet pasitaiko dėl jau minėtų netyčinės „migracijos“ priežasčių. Žinote, pakanka surinktus augalus kiek palaikyti plastikiniuose maišuose, ir žaliava žaibiškai „prisisiurbia“ ftalatų – kalbu iš patirties; šalia asfalto, geležinkelių augantys augalai prisigeria naftos angliavandenilių ir t.t.

Todėl „Kvapų namuose“ įsirengėme savo laboratoriją, įsigijome specialią įrangą, kad galėtume testuoti ir užtikrinti kiekvieno aliejaus buteliuko kokybę ir saugumą. Taigi, įsigiję kvapiuosius produktus „Kvapų namuose“, galite būti ramūs. Mes – vienintelė šios srities įmonė, turinti reikiamą įrangą ir tikrinanti visas žaliavas bei gatavus produktus dėl ftalatų.

Rožių laukai/ „Kvapų namai“ nuotr.
Rožių laukai/ „Kvapų namai“ nuotr.

Ką patariate miestiečiams, šiuo metu besiilgintiems natūralių potyrių, norintiems būti arčiau gamtos, ją pažinti?

Manau, kad aromaterapija ir pabuvimas su augalo kvapu yra geras impulsas. Pažįstu daug žmonių, kurie tokiu būdu pradėjo domėtis augalais. Juk viskas prasideda nuo smalsumo, nuo „ak“ momento – ak štai kaip kvepia! ak štai kaip atrodo? O kur auga? kokios jo rūšys? Dažnam natūraliai kyla noras sužinoti daugiau, pažinti kilmę, suprasti gamtinius procesus ir biologinius ryšius, atrasti natūralioje augavietėje, kad ir nusibeldus į pasaulio kraštą.

Norint patirti aromaterapijos galias, nebūtina pirkti eterinių aliejų – jomis visiškai nemokamai galima pasinaudoti žydinčioje pievoje, miške, parke ar botanikos sode. Kad ir kaip atrodytų keista, bet terapines savybes ne kiekvienas šių laikų miestietis gali sąmoningai suvokti pats. Čia gali padėti gidas – miško terapeutas, miško terapijos specialistas; jų yra ir Lietuvoje. Į lietuvių kalbą yra išversta ir labai estetiškai išleista japono mokslininko knyga apie miško terapiją – miško maudynes „shinrin yoku“. Po to jau galima imtis ir aromaterapinės ir fitoterapinės literatūros. Imkit, skaitykit, eikit į mišką ir būkit sveiki!


 

Aromaterapija miške/ „Kvapų namai“ nuotr.
Aromaterapija miške/ „Kvapų namai“ nuotr.

Kaip naudoti eterinius aliejus:

Rūtos Daunoravičienės rekomendacijos

Eteriniai aliejai mus veikia dviem keliais iškart: pirma, per uoslę ir smegenis (psichologiškai); antra, fiziologiškai (kai aromatinės molekulės įkvėpus per plaučius patenka į kraują).

Kalbant bendrai apie psichologinį poveikį, bet kokie užuodžiami kvapai mūsų psichiką veikia akimirksniu. Jie analizuojami evoliuciškai seniausiose smegenų struktūrose. Mums net nebūtina kvapo sąmoningai suvokti ar apmąstyti – jis veikia pasąmonę ir galingai iškelia kažkada patirtas asociacijas ir prisiminimus.

Didelė aromatinių augalų įvairovė ir iš jų distiliuojami eteriniai aliejai pasižymi ir skirtingomis, ir panašiomis savybėmis, ir nežinovą gali stebinti daugiafunkciškumu; bendrai gali būti naudojami kaip:

  • Aromaterapijos priemonės;
  • Kosmetikos veiklioji medžiaga;
  • Vaistai;
  • Kvepalai;
  • Oro gaivikliai, kvapai ir kvapikliai;
  • Prieskoniai ir gardikliai;
  • Antimikrobinė priemonė;
  • Repelentai;
  • Valikliai ir tirpikliai.

Naudojami namų orui, grindims valyti, ne tik maloniai kvėpina, bet ir gali sumažinti mikrobinę taršą (pavyzdžiui, eukaliptų, pušų, citrinų, arbatmedžių eteriniai aliejai).

Eteriniais aliejais ir jų mišiniais kvėpinamasi, iš jų kuriama ekskliuzyvinė ir reta botaninė parfumerija.

Jie yra bioaktyvūs komponentai aromaterapinėje ir fitoterapinėje kosmetikoje – masažo ir plaukų aliejuose, balzamuose, kremuose, prausikliuose (pavyzdžiui, šlamučių, ramunėlių, levandų, bosvelijų, citrusų, rožių ir kt.)

Eteriniai aliejai ne tik malonina nosį gamtiškais kvapais, bet ir sveikatina – eterinių aliejų naudojimu grįstas aromaterapijos mokslas. Tai – vienas svarbiausių papildomos ir alternatyvios medicinos įrankių: palengvina savijautą paliatyvioje slaugoje, peršalimų sezonų metu; pagerina moterų savijautą susijusią su ciklo pokyčiais; atpalaiduoja, mažina nervinę įtampą, išblaško negatyvias emocijas, gerina miegą ( 2009).

Tai „gyvi“, kiekvieną mūsų individualiai veikiantys sveikiausi namų kvapai.

Natūralios odos priežiūros priemonės/ „Kvapų namų“ nuotr.
Natūralios odos priežiūros priemonės/ „Kvapų namų“ nuotr.

Eterinius aliejus namuose naudoti paprasta – garintuvas nebūtinas

Daugeliui kyla klausimų ir abejonių: „namuose garintuvo neturiu, tai ką aš su tuo eteriniu aliejumi veiksiu?“. Būdų pasinaudoti aromaterapijos galia yra daugybė, specialūs prietaisai tam tikrai nėra būtini.

Vienas paprasčiausių pasyvių eterinių aliejų garinimo būdų – lašinkite ant popierinės servetėlės ir ją padėkite ant šilto radiatoriaus ar saulėtos palangės – eterinis aliejus yra labai lakus, kuo puikiausiai garuos ir pasklis erdvėje.

Taip pat galite lašinti ant drabužio rankovės, šaliko ar apsauginės kaukės. Šiuo virusų sezonu apsaugą padės sukurti arbatmedžio (mirtenių), spygliuočių, rozalinų (vaikams), eukaliptų eteriniai aliejai.

Galite rinktis ir jau paruoštus mišinius, kuriuose sumaniai suderinti kelių augalų eteriniai aliejai, pavyzdžiui, „Ginančioji jėga, „Vaikų mikrobų baidyklė.

Pigiai ir paprastai galite susikurti savo asmeninį garintuvą į inhaliatorių (angl. aromastick) sulašinę pasirinktus eterinius aliejus. Jį visada galite turėti su savimi kišenėje ir priklausomai nuo pasirinktų eterinių aliejų naudoti kai norite labiau susikaupti (padės rozmarinų, pipirmėčių, bazilikų eteriniai aliejai); pagerinti miego kokybę (padės ramunėlių, levandų, nardų eteriniai aliejai); apsaugoti save peršalimų sezono metu (rinkitės arbatmedžių, ravensarų, rozalinų, eukaliptų, čiobrelių eterinius aliejus).

Eterinių aliejų garinimo būdas/ „Kvapų namai“ nuotr.
Eterinių aliejų garinimo būdas/ „Kvapų namai“ nuotr.

Karantinas ir aromaterapija

Dabar daugelis turime prisitaikyti prie naujų aplinkybių ir dirbti namuose. Juose tiek daug veiksmo: vaikų verksmai ir klegesys, buities artumas, naujienų srautas telefone, o darbai laukia!

Sutelkti dėmesį, koncentruotis, būti „čia ir dabar“ gali padėti aromaterapija. Į USB garintuvą ar ant popieriaus lapelio lašinkite rozmarinų, pipirmėčių, levandinių šalavijų, bazilikų eterinius aliejus arba rinkitės aromaterapeutų sukurtus mišinius, pavyzdžiui, „Koncentracija – savo kvapu žadina, žvalina ir stimuliuoja protinę veiklą.

Eterinio aliejaus USB garintuvas/ „Kvapų namai“ nuotr.
Eterinio aliejaus USB garintuvas/ „Kvapų namai“ nuotr.

Leisdami daug laiko namuose išmėginkite nesudėtingus „namų spa“ ritualus. Eteriniais aliejais galite papildyti savo veido kaukių, kremų, balzamų sudėtį. Puikiai atsipalaiduoti padės savimasažas: į šaukštą migdolų, sezamų, aliejų įlašinkite porą lašelių levandų eterinio aliejaus ir masažuokite įsitempusius pečius, kaukolės pamatą.

Svarbu nepamiršti saugaus eterinių aliejų naudojimo taisyklių:

  • Blogai, kad eteriniai aliejai savo populiarumu masina nekompetentingus entuziastus ir nesąžiningus prekiautojus. Todėl įvairiausiose parduotuvėse ir internete daugybė klastočių ir nekokybiškų aliejų, kurie ne tik nepridės sveikatos, bet gali jai pakenkti. Nesigundykite mažomis kainomis – autentiški gryni aromaterapiniai aliejai negali kainuoti pigiai, aromatinių augalų ištekliai riboti, o reguliari kokybės patikra yra brangi. Todėl pirkite specializuotose parduotuvėse ir reikalaukite įrodymų, kad produkte nėra ftalatų, pesticidų ir kitų taršalų. Prieš naudojimą reikia pasitikrinti, ar nesate jautrūs – atlikti odos testą (lašą užlašinti ant vidinio alkūnės linkio ir parą stebėti, ar neparaudo);

  • Netepti grynų eterinių aliejų ant odos ir gleivinių (burnoje, nosyje), arti akių, skiesti baziniame aliejuje, pvz., migdolų, sezamų;

  • Nėščios moterys turi naudoti atsargiai, saikingai, nenaudoti pirmame trimestre, įsiklausyti į organizmo poreikius;

  • Mažiems vaikams ir asmenims, turintiems kvėpavimo sutrikimų, nenaudoti arti veido eterinių aliejų, gausių mentolio (mėtų, pipirmėčių), cineolio-eukaliptolio (kai kurių eukaliptų, niaoulio, kajeputų, ravintsarų, rozmarinų, kt.);

  • Naudoti mažomis saugiomis koncentracijomis, konsultuotis su specialistais.

Svarbiausia aromaterapijos taisyklė – mažiau yra geriau; palankiai veikia net ir labai nedidelės, vos užuodžiamos eterinių aliejų koncentracijos.