Natūralios „Kvapų namų“ kosmetikos ekspertė Rūta Daunoravičienė: „Detox-atostogos odai – ar jau bandėt“?“

Ruta Daunoravičienė/ Asmeninio archyvo nuotr.
Ruta Daunoravičienė/ Asmeninio archyvo nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2020-04-19 10:36
AA

Daugybė moterų yra nepatenkintos sausa, papilkėjusia, dėmėta ar nelygia veido oda, ir kasdien ją slepia po pudros sluoksniu. „Diagnozė? Kosmetogeninis odos išsekimas. Tai reiškia, kad jūsų oda tiesiog pavargo nuo kosmetikos priemonių – konservuotų kremų, maskuojančių priemonių, džiovinančių tonikų ir valiklių, ir ją reikia išleisti detoxatostogų“, – sako laboratorijos „Kvapų namai“ vadovė Rūta Daunoravičienė.


Nuo ko detoksikuotis, kas tie odos „teršalai“?

Kosmetikos gamyboje be bioaktyvių komponentų naudojama daugybė gaminio stabilumui ir grožiui reikalingų medžiagų, kurios odai visiškai nereikalingos ir nenaudingos.

Absoliuti dauguma kosmetikos priemonių yra emulsijos – tarpusavyje nesimaišančių skysčių – vandens ir riebalų kompozicija. Kad abi medžiagos susijungtų, emulsija išliktų stabili ir nesugestų, o kremas būtų purus ir žvilgantis, akimirksniu susigeriantis, tobulos tekstūros, naudojami vadinamieji technologiniai – funkciniai ingredientai, tokie kaip emulsikliai, konservantai, kvapikliai, purikliai, stabilizatoriai, antistatikai, plastikatoriai ir t.t.

Šios medžiagos kaupiasi paviršiniame raginiame odos sluoksnyje ir, jei naudojamos nuolat, gali sutrikdyti normalią odos mikrobiotą, medžiagų apykaitą ir odos funkcijas. Oda praranda skaistumą, pilkėja, užkemšamos poros – sutrinka ląstelių atsinaujinimas (regeneracija) ir kiti savireguliacijos mechanizmai.

Jei neigiamo šių medžiagų poveikio bioaktyvieji kremo ingredientai neatsveria, oda ne tik negražėja (o ar ne dėl to naudojame kosmetiką?), odos sveikata ima blogėti. Anot tyrimų, daugiausia nepageidaujamų šalutinių poveikių sukeliantys kosmetikos ingredientai yra konservantai – antri po metalų alergijos sukėlėjai Lietuvoje, siekia 30 proc. kontaktinių alergijų atvejų. Kvapikliai sudaro 2.4 proc. kontaktinės alergijos atvejų Lietuvoje. Italijoje 16 proc. alergijos atvejų buvo alergiški emulsikliams, naudojamiems kosmetikos produktuose.

Sintetiniai ir perdirbti riebalai, silikonai įsigeria į viršutinį odos sluoksnį, padengia it plastiko plėvele, neleidžia odai natūraliai atsinaujinti ir valytis porų. Tuomet tenka dažnai rūpintis giliuoju veido odos valymu, sustorėjusio negyvo keratino sluoksnio gremžimu įvairiais pilingais-eksfoliatoriais-šveitikliais, bet pagerėjimas būna tik laikinas.

Kai kurie ingredientai, pavyzdžiui, konservantai, UV filtrai yra potencialiai pavojingi, todėl jų koncentracijos kosmetikoje yra ribojamos.

„Kvapų namų“ laboratorija

Kaip mūsų kūnui reikia natūralaus neperdirbto maisto, taip ir odai reikia kuo mažiau surogatų ir sintetinių pakaitalų. Ką patariate rinktis?

Yra priemonių, kurios gali padėti jūsų odai greitai atgauti sveikatą, natūraliai funkcionuoti ir valytis kasdien, atgauti natūralų skaistumą. Tai pirmapradžiai augalų ekstraktai – aliejai ir hidrolatai.

Juose nėra jokių funkcinių priedų, konservantų ar emulsiklių, tik odai reikalingos bioaktyvios medžiagos. Augalų biochemija ir energija veikia holistiškai, t.y. padeda ne tik lokaliai pagražinti odą, bet ir paveikti priežastis, sukėlusias nepageidautinas reakcijas odoje, t.y. harmonizuoti kūno funkcijas, sustiprinti atsparumą ligoms, ar palengvinti sveikimą. Gali pakelti nuotaiką, padėti nusiraminti, atsipalaiduoti, arba atvirkščiai – sukaupti dvasinės energijos, kitaip pažvelgti į įvairius dalykus.

Patariu išmėginti „Odos detoksikacijos dietą“ arba kitaip – išleisti odą į 28-ias dienas trunkančias ekologiškas atostogas. Ši minimalistinė dieta padės atstatyti normalią odos mikroflorą bei funkcijas, sustiprinti jos atsparumą ir sugrąžinti odai sveikatą ir natūralų lygumą.

Odos dietos esmė – minimalizmas. Jos metu nustojama naudoti pramoninę kosmetiką, prausiklius, valiklius. Odos poreikiai tenkinami susikuriant kremą tiesiai ant veido – purškiant hidrolatą ir tepant kelis lašus aliejaus.

 



Natūralios odos priežiūros priemonės/ „Kvapų namų“ nuotr.

Odos detoksikacijos dieta

Reikalingos priemonės:

Trukmė: 4 savaitės, arba visą gyvenimą

Pastaba: Oda ir jos mikrobiota greičiau atsigaus, jei ant jos nepateks nereikalingų medžiagų (emulsiklių, konservantų ir pan.), todėl šios detoksikacijos dietos metu nerekomenduojama naudoti jokios papildomos veido kosmetikos.

1 žingsnis. Veido prausimas ir drėkinimas hidrolatu.

Hidrolatai yra vienas seniausių kosmetinių produktų pasaulyje. Tai vandeninis ekstraktas, gaunamas distiliuojant augalų žiedus, lapus, medieną ar dervą vandeniu ar vandens garais. Hidrolatai dažnai vadinami tiesiog gėlių vandenimis – „rožių vanduo“, „levandų vanduo” ir t.t. Lietuvoje rožių vanduo buvo ir viena populiariausių didikų Radvilų vartotų gydymo priemonių, o Barborai Radvilaitei buvo specialiai ruošiamas vaistinių ramunėlių vanduo, Aqua camomille.

Natūraliame hidrolate yra šiek tiek (0,05 proc.) augalo eterinio aliejaus aliejaus – vandenyje tirpių aromatinių ir bioaktyvių medžiagų.

Hidrolatų nauda:

  • Tai saugi kosmetinė-aromaterapinė priemonė;
  • Dažniausiai yra rūgštinės pH reakcijos, todėl sukuria palankią aplinką odos mikroflorai ir audinių funkcijoms;
  • Sureguliuoja uždegimines reakcijas, sumažina odos jautrumą;
  • Ramina ne tik odą, bet ir nervų sistemą, subalansuoja nuotaiką, mintis;
  • Tonizuoja, suaktyvina mikrocirkuliaciją ir regeneraciją;
  • Negenda dėl jame ištirpusių eterinio aliejaus komponentų.

Hidrolato naudojimas:

  • Kaip prausiklis: prauskitės hidrolatu, jei oda jautriai reaguoja į vandentiekio vandenį.
  • Kaip drėkiklis: purkškite ant odos ir kol nenudžiūvo tepkite kelis lašus kosmetinio aliejaus.
  • Kaip gaiviklis ir tonikas: hidrolatu pasipurkškite bent kelis kartus per dieną, kad jūs ir jūsų oda gautų pakankamą porciją švelnių bioaktyvių medžiagų ir augalo energijos.
  • Kaip sveikatinimo priemonė: kompresų, pavilgų, maisto papildų pavidalu.
Natūralios odos priežiūros priemonės/ „Kvapų namų“ nuotr.

2 žingsnis. Aliejus – odos drėkinimui ir maitinimui

Ant hidrolatu sudrėkintos odos paskirstykite kelis lašus nerafinuoto aliejaus. Odos sebumas čia veikia kaip emulsiklis, atidžiau pažiūrėjus matysite ant odos susidariusią balkšvą emulsiją. Štai ir viskas – pasitepėte natūraliausiu kremu, be jokių technologinių priedų ir be konservantų! Laimingi mikrobai, laiminga oda, laiminga jūs.

Nerafinuotas augalų sėklų/riešutų aliejus – pati natūraliausia prebiotinė odos priežiūros priemonė. Naudojančios aliejų tvirtina, kad geros kokybės kosmetiniam nerafinuotam aliejui, naudojamam kartu su hidrolatu, efektyvumu neprilygsta jokie kremai ar kitokios emulsijos tipo priemonės.

Vertingiausi yra augaliniai aliejai iš ekologiškai augintų augalų sėklų ar riešutų, kuo mažiau apdoroti – t.y. nerafinuoti, šaltai spausti, neperdirbti, kad juose būtų išlikę kuo daugiau pirmapradės augalo energijos ir bioaktyviųjų medžiagų.

Priešingai nei rafinuotuose (chemiškai apdorotuose), NErafinuotuose aliejuose yra daug odai naudingų vitaminų, ypač vit E ir karotenoidų (provitamino A), fermentų, specifinių lipidų, fitosterolių, keramidų, uždegimą malšinančių medžiagų. Todėl:

  • Lengvai įsigeria, ypač jei tepami ant šlapios odos;
  • Yra emolientas – suminkština odą ir daro ją švelnią lyg aksomas;
  • Nekemša porų – natūraliai išvalo poras, nes gerai maišosi su odos riebalais, bei greitai suskyla;
  • Nesikaupia negyvąjąme viršutiniame epidermio sluoksnyje, todėl nestabdo odos ląstelių atsinaujinimo (regeneracijos); taip palaipsniui sumažėja odos šveitimo ar giluminio valymo poreikis, oda tampa skaistesnė;
  • Yra prebiotikas – tiekia maistą ir sukuria palankią terpę geriesiems odos mikrobams;
  • Aprūpina odą trūkstamomis “statybinėmis” ir apsauginę hidrolipidinę plėvelę sudarančiomis medžiagomis;
  • Atstato odos barjerinę funkciją, nesutrikdo natūralios apsauginės mikrofloros, todėl mažiau “kimba” spuogus sukeliančios bakterijos; oda tampa atsparesnė išorės poveikiams ir dirgikliams;
  • Padeda išlaikyti odos drėgnį, apsaugo nuo išdžiūvimo – taip palaikomas odos stangrumas;
  • Saugo odą nuo UV spindulių, šalčio, karščio.