Netikėta: pašaukimo vaikymasis trukdo pamėgti savo darbą
Amerikiečių ir britų mokslininkų naujausi tyrimai rodo, kad, kol sulauksite 42-ejų, būsite pakeitę mažiausiai dešimt darbų. Tie, kurie gimė po 1977-ųjų (ne vyresni nei 38-erių), mažiausiai kas trejus metus keičia darbą / pareigas. Turėjai netgi teigia, kad 66 proc. žmonių šiuo metu svarsto, ar juos tenkina darbas, pareigos ir pati darbovietė. O pusė tų, kurie neseniai baigė mokslus, jau dvejoja, ar tinkamą studijų kryptį pasirinko.
Anksčiau žmonės rinkosi darbą visam gyvenimui ir net nesvarstydavo tokių klausimų, kaip „ar aš esu savo rogėse?“, „ar esu laimingas?“, „ar save realizuoju?“. Rodos, vienintelė problema buvo nebent per menkas atlyginimas. Visa kita atrodė savaime suprantama.
Didžiojoje Britanijoje pastebėta, kad jei moterys dažnai keičia darbovietę, jos uždirba žymiai mažiau.
Dabar laimė ir savirealizacija yra ne mažiau svarbios nei pinigai. Ir darbų keitimas pastarajai sričiai gali pakišti koją. Nors vyrams gana dažnas darbų keitimas neigiamos įtakos neturi, Didžiojoje Britanijoje pastebėta, kad jei moterys dažnai keičia darbovietę, jos uždirba žymiai mažiau, nei tos, kurios yra pastovios šiuo klausimu.
Įdomų požiūrį į žmogui tinkamo darbo ir pašaukimo ieškojimą dėsto knygos „Screw Finding Your Passion, It's Within You, Let's Unlock It“ autorė, gyvenimo būdo trenerė Susanna Halonen, dar vadinama „happyologist“, kas išvertus iš anglų kalbos skambėtų maždaug taip: laimingologė.
„Dažnas įsitikinimas, kad turėtumėte atrasti savo aistrą, yra ne be trūkumų, – rašo S.Halonen. – Daug žmonių mano, kad norėdami būti tikrai laimingi, jie turi atrasti vienintelį tikrą savo pašaukimą ir jo siekti. Tai labai ribotas požiūris, pasiremtas tik nedidele dalimi mokslinių tyrimų. Iš tikrųjų neseniai atlikti pozityviosios psichologijos tyrimai atskleidė, kad jūs galite gyventi visavertiškiau, jei pasirinksite visą savo gyvenimą sieti su pašaukimu. Tai neturi nieko bendra su jūsų mėgstamų dalykų pinigine išraiška, o su meilės atradimu tam, ką jūs veikiate.“
Kitaip tariant, kad būtumėte laimingi – tiek darbe, tiek apskritai gyvenime, turite atrasti aistrą savo viduje, o ne ją kažkaip dirbtinai sukurti, desperatiškai jos ieškoti.
Gali būti, kad nesate patenkinti savo veikla, nejaučiate aistros ar pašaukimo tai daryti. Tačiau turite žinoti, kad toks mąstymas – jūsų pasirinkimas, kuris išeikvoja daug energijos. Ir tai, kas nutinka darbe, veikia ir visą jūsų gyvenimą. Jei esate nelaimingi dėl savo darbo, ir uždarę kabineto duris negalėsite būti visiškai laimingi. Todėl kartais, užuot blaškęsi tarp darbų, galbūt reikėtų susikoncentruoti į savo dabartinį darbą ir atrasti, kas jus jame domina.
Kartais noras būti absoliučiai laimingam būna tiesiog nerealus, tarsi rožinė svajonė, kurios vaikomasi tiksliai net nežinant, ko nori. O jeigu nežinote, ko norite, tai kaip galite to pasiekti?
Pateikiame keletą S. Halonen minčių apie pašaukimo atradimą dabartinėje savo veikloje, išsakytų britų „Marie Claire“ žurnalui.
Laimingologė siūlo:
- kiekvienos darbo dienos pabaigoje pasirašyti, už kokius tris dalykus, susijusius su darbu, jūs esate dėkingi. Po trijų savaičių tai ne tik taps įpročiu, bet ir paskatins telkti dėmesį į gerus dalykus jūsų darbe;
- atraskite prasmę ir motyvaciją tame, ką darote dabar, tai gali būti kas nors labai paprasto, kad ir „patinka bendrauti su kolegomis“, „gaunu algą, už kurią galiu padengti savo išlaidas“ ar pan. Beje, bendravimas su kolegomis gali turėti didelės reikšmės, kaip jaučiatės darbe;
- prisiminkite, kodėl norėjote dirbti ten, kur dirbate? Galbūt sutapo jūsų ir įmonės vertybės? Ieškant visada galima rasti ryšį;
- nebijokite išsakyti savo idėjų, pasistenkite pasitaikius progai aiškiai išsakyti savo mintis, pristatyti jas patraukliai. Darydami tai, kas jums įdomu, atrasite prasmę dabartiniame darbe.