Norite sulieknėti? Sureguliuokite veiklą hormonų, dėl kurių auga svoris
Štai jums pamąstymui: antsvoris neturi nieko bendro su kalorijomis ar fiziniu krūviu. Didelės dalies žmonių problema yra sutrikusi hormonų veikla. Tyrimai dėl šios sąsajos vis dar vyksta, tačiau matant, kaip ši revoliucija padėjo daugybei žmonių sulieknėti ir pasijusti geriau, norisi tikėti, kad būtent ši teorija tinka daugeliui nesėkmingai bandančių numesti svorio moterų.
Jau žinote apie kai kurias svorį veikiančias hormonų problemas, tokias kaip skydliaukės veiklos ir insulino disbalansas. Tačiau kitos, subtilesnės problemos, taip pat gali trukdyti pasiekti geidžiamų kūno formų, rašo womanhealthmag.com.
Per daug leptino didina apetitą
Leptinas yra tas hormonas, kuris sako „Brangioji, padėk šakutę“. Normaliomis aplinkybėmis, jis išsiskiria iš riebalų ląstelių ir krauju keliauja į smegenis bei perduoda joms signalą, kad jau esame sotūs. Tačiau kilniam leptino tikslui gali trukdyti cukraus rūšies – fruktozės, randamos vaisiuose ir apdorotuose produktuose, vartojimas. Vartojama mažais kiekiais fruktozė nekelia jokio pavojaus. Tačiau jei vartojate daugiau nei rekomenduojamos 5 vaisių porcijos per dieną bei apdorotus produktus su pridėtiniu cukrumi, kepenys nebespėja apdoroti fruktozės ir panaudoti jos kaip kuro.
Vietoj to kūnas fruktozę ima versti riebalais, kurie trigliceridų pavidalu keliauja krauju ir nusėda kepenyse ar kažkur kitur pilvo zonoje. Kuo daugiau fruktozės verčiama į riebalą, tuo didesnis tampa leptino lygis (nes būtent riebalai gamina leptiną). O kai kūne cirkuliuoja per daug kažkurio hormono, kūnas tampa atsparus jo funkcijai. Kalbant būtent apie leptiną, smegenys nebesupranta „pilnumo“ signalo. Jūs ir toliau valgote, jums ir toliau auga svoris.
Per daug kortizolio augina kilogramus
Taip vadinamas streso hormonas kortizolis gali sukelti begalę problemų moterims, norinčioms numesti svorio. Kai organizme padaugėja kortizolio, jis skatina procesą, kurio metu cukrus verčiamas į riebalus ilgalaikiam saugojimui. Toks riebalų kaupimas buvo naudingas mūsų protėviams, kai reikėjo prisitaikyti ir išgyventi bado laikotarpiu. Šiandien ši funkcija ne tokia naudinga. Akivaizdu, streso sumažinimas padės suvaldyti šį riebalų kaupimo hormoną, tačiau yra kita, labai dažna šios problemos priežastis: kasdien geriama kava dramatiškai kelia kortizolio lygį ir taip verčia kūną kaupti riebalus, kai to mažiausiai reikia.
Išsibalansavęs estrogeno lygis skatina riebalų ląstelių plėtimąsi
Nors estrogenas moteris daro išskirtinai moteriškomis, jis taip pat yra tas hormonas, kuris gali sukelti daugiausiai bėdų riebalų srityje. Kai estrogeno lygis normalus, jis padeda išlaikyti dailias formas, skatindamas insulino – hormono, reguliuojančio cukraus kiekį kraujyje, gamybą. Kai estrogeno sumažėja, jūsų kūnas virsta svorio auginimo mašina.
Štai kaip tai vyksta: valgant cukraus kiekis kraujyje didėja. Kaip asmens sargybinis, insulinas sumažina cukraus kiekį kraujyje, „palydėdamas“ gliukozę į tris skirtingas jūsų kūno vietas. Kai insulinas išsiskiria teisingai – ne per daug ir ne per mažai, mažą gliukozės kiekį jis siunčia į kepenis, didelį kiekį – į raumenis (kad šie ją naudotų kaip kurą) ir mažą kiekį siunčia į riebalų saugyklą (arba išvis nesiunčia).
TAIP PAT SKAITYKITE: Sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė: „Atsargiai žavėkitės visomis cukraus alternatyvomis“
Tyrimai rodo, kad vegetarai gauna bei pasisavina dvigubai daugiau skaidulų nei mėsą vartojantys žmonės.
Kai esate sveika ir geros formos, kasa gamina tinkamą insulino kiekį švelniam cukraus kiekio kraujyje šuolių reguliavimui siaurame diapazone (nevalgius koncentracija siekia 70–85 mg/dl). Tačiau kai estrogeno lygis pakyla, ląstelės, gaminančios insuliną, įsitempia, ir galite tapti atspari insulinui. Tada insulinas mažiau gliukozės „lydi“ į kepenis ir raumenis, taip kyla cukraus kiekis kraujyje, ir galiausiai gliukozė virsta riebalų sankaupomis. Riebalų audinys gali padidėti iki 4 kartų, kad sutalpintų gliukozės sankaupas.
Kaip kyla estrogeno lygis? Mėsa yra viena pagrindinių priežasčių. Valgant mėsą pasisavinama gerokai mažiau skaidulų; tyrimai rodo, kad vegetarai gauna bei pasisavina dvigubai daugiau skaidulų nei mėsą vartojantys žmonės. Kadangi skaidulos padeda išlikti geros formos, bei todėl, kad per didelį estrogeno kiekį perdirbame būtent tuštindamiesi, valgant mažiau skaidulinių medžiagų kyla estrogeno kiekis.
Taip pat mėsoje yra tokių riebalų, kurie gali sukelti problemų, susijusių su estrogenu. Tradiciškai auginami naminiai gyvuliai yra prikimšti steroidų, antibiotikų bei pašare ir augimo aplinkoje esančių toksinų. Kai valgote tų gyvulių mėsą, visos šios medžiagos patenką į jūsų organizmą. Jos sukelia tokį patį poveikį, kaip estrogenas, ir taip prisideda prie estrogeno lygio padidėjimo.
Apkrautas testosteronas sulėtina medžiagų apykaitą
Kiekvieną dieną susiduriate su daugybe toksinų, tokių kaip pesticidai, herbicidai, genetiškai modifikuotas maistas ir mėsoje esantys maždaug šešių rūšių sintetiniai hormonai. Toksinai tūno veido kremuose, receptiniuose vaistuose, apdorotame maiste, lūpdažiuose, tuno skardinėse, ugniai atsparioje sofos medžiagoje ir net ore, kuriuo kvėpuojate. Sąrašas išties ilgas. Dauguma toksinų rūšių, tokių kaip pesticidai, plastikas, pramoniniai chemikalai, patekę į organizmą elgiasi kaip estrogenas.
TAIP PAT SKAITYKITE: 5 netinkami mitybos įpročiai: kaip jų atsikratyti?
Ekspertai tiki, kad vis didėjantis toksinų poveikis paaiškina, dėl ko vis daugiau mergaičių bręsta anksčiau, o berniukams pasireiškia moteriški požymiai, tokie kaip krūtų augimas. Kseno-estrogenai (būtent taip vadinasi šie toksinai) siejami su padidėjusia estrogeno sukeliamų ligų rizika, tokių kaip krūties ir kiaušidžių vėžys bei endometriozė.
Visi šie netikri estrogenai apkrauna organizmo testosteroną – kuris yra gyvybiškai svarbus hormonų balansui palaikyti – ir prisideda prie estrogeno pertekliaus. Testosteronas prisideda prie raumenų augimo, o raumenys savo ruožtu palaiko medžiagų apykaitą. O kaip mes jau žinome, estrogeno perteklius sukelia nejautrumą insulinui. Ši kombinacija didina jūsų apimtis, bei augina kilogramus. Švedijos tyrimas, publikuotas žurnale „Chemosphere“, parodė, kad tam tikros pesticidų rūšies (organochlorido) poveikis susijęs su svorio augimu (maždaug 4,1 kg per 50 metų).
O kaip mes jau žinome, estrogeno perteklius sukelia nejautrumą insulinui. Ši kombinacija didina jūsų apimtis, bei augina kilogramus.
Ir tai tik viena toksinų rūšis. Toksinų sukeliamų ligų ir svorio priaugimo rizika yra gerokai didesnė nei įsivaizduojate. Amerikos ligų kontrolės centro tyrimų duomenimis, 93 proc. populiacijos kraujyje bisfenolio A – chemikalo, randamo parduotuvių čekiuose ir konservuotame maiste, trikdančio estrogenų, skydliaukės ir androgenų veiklą – lygis yra labai aukštas. Endokrinininės veiklos sutrikimai trukdo daugumos hormonų gamybai, transportavimui ir metabolizmui.
Dabar žinote, kodėl sutrikusi jūsų medžiagų apykaita ir kodėl įprastos dietos nepaliečia svorio priaugimo priežasties šaknų. Hormonai diktuoja, ką jūsų kūnas daro su maistu. Susitvarkykite hormonų veiklą ir sulieknėsite be didelių pastangų.
TAIP PAT SKAITYKITE: 5 kasdieniame maiste esantys chemikalai, dėl kurių auga svoris