Norite sumažinti įtampą? Pažvelkite į žalius medžius

Žalias miškas / Vida Press nuotr.
Žalias miškas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-04-05 18:53
AA

Ne paslaptis, kad žmonės, kurie praleidžia daug laiko gamtoje, yra sveikesni ir laimingesni. Grynas oras, žaluma, begalinė erdvė – viskas subalansuota mūsų ir viso pasaulio gerovei. Tačiau ne visada turime galimybę pabūti lauke tiek, kiek reikėtų, ar tada, kai to norėtųsi. Ne visada ir orai gražūs, ne visada ir medžiai žaliuoja. Išeitis – apsimesti, kad esame lauke.

Tyrimas, paskelbtas tarptautiniame moksliniame žurnale „International Journal of Environmental Research and Public Health“ skelbia, kad pakanka pažiūrėti į nuotraukas su žaliomis erdvėmis ir tai jau turės teigiamos įtakos mūsų sveikatai. Ypač – norint sumažinti stresą.

Tyrimo metu 46-iems universiteto studentams kompiuterio ekrane buvo rodomos nuotraukos. Pusė studentų 5 minutes žiūrėjo į nuotraukas su miesto kraštovaizdžiu, keliaaukščiais namais ir prie jų pastatytais automobiliais. Kita pusė matė nuotraukų su tuščiu taku, apsuptu žaliuojančių medžių. Iškart po to studentų buvo paprašyta išspresti seriją ypatingai sunkių matematinių užduočių.

Žiūrėjimas į žalius objektus teigiamai veikia parasimpatinę nervų sistemą, žalia spalva turi atkuriamąjį poveikį.

Mokslininkai pastebėjo, kad tie, kurie prieš užduotis žiūrėjo į nuotraukas su medžiais, pradžioje buvo labiau įsiaudrinę, tačiau netrukus jų širdies ritmas sulėtėjo ir jie geriau susidorojo su stresu testo metu, nei tie, kurie žiūrėjo į pastatų nuotraukas.

Tyrėjai padarė išvadą, kad žiūrėjimas į žalius objektus teigiamai veikia parasimpatinę nervų sistemą – ji inervuoja vidaus raumenis bei liaukas, lėtina širdies ritmą; žalia spalva turi atkuriamąjį poveikį.

Įdomu tai, kad studentams rodytos nuotraukos – tiek su miesto vaizdais, tiek su žaluma, buvo labai primityvios, nenudailintos „Photoshop“ programa. Ne tokios įspūdingos, kokiomis dalijamės su jumis. Ir tai buvo visai nesvarbu! Efektą lėmė spalvos ir tai, ką vaizdavo tos nuotraukos, kokių asociacijų/emocijų jos kėlė.

Golfo laukas Havajuose / „Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr.

Priežasčių, vietų ar laiko, kada būtų galima išmėginti šį eksperimentą patiems, ieškoti nereikia. Gyvename streso ir skubos laikais. Todėl jei jaučiatės įsitempę ar laukia svarbi užduotis, darbo pokalbis, viešas kalbėjimas, vairavimo egzaminas ar pan., pasižiūrėkite keletą minučių į nuotraukas su žaluma – parkais, miškais, augalais ar žole.

Beje, spalvų terapijos žinovai teigia, kad kambarį, kuriame norisi ramybės ir atsipalaidavimo, tačiau kartu ir kūrybiškumo, reikia dažyti žalia spalva. Ji nuramina, bet neslopina.