Nuo Covid-19 pasiskiepijęs Giedrius Leškevičius: „Nepasitikėti vakcinomis – tiesiog nelogiška“
„Esu iš tų žmonių, kurie mėgsta kiek įmanoma sumažinti bet kokią riziką. Maksimaliai, kiek tai priklauso nuo manęs, noriu būti apsisaugojęs ir nuo koronaviruso“, – sako „Comirnaty“ vakciną pasirinkęs atlikėjas, renginių vedėjas, oreivis Giedrius Leškevičius (40).
Giedrius žino, ką reiškia COVID-19: pavasarį šia liga persirgo. „Veikiausiai užsikrėčiau dirbdamas studijoje – įrašinėdamas dainas, – pasakoja. – Lyg šiandien atsimenu, buvo balandžio vidurys, šeštadienis, gera diena. Aš išvažiavau motociklu apžiūrėti vietos vienai dainai filmuoti. Apsidairęs grįžau namo. Kai kitą rytą porą kartų kostelėjau, nekreipiau dėmesio – maniau, kad dėl to pasivažinėjimo. Tądien žmoną nuvežiau pasiskiepyti nuo COVID-19, o pats su vaikais dviračiais patraukiau į mišką. Grįžome šlapi nuo prakaito. Aš persirengiau ir išlėkiau padirbėti į studiją.
Ten būdamas pajutau, kad gal keistokai jaučiuosi, todėl sumaniau pasimatuoti temperatūrą. Kadangi tądien buvau spėjęs ir sukaisti, ir gauti vėjo, per daug nenustebau, kai termometras parodė 37,6. Kai pasitikrinau po valandėlės, buvo dar viena dalele daugiau.“
Kitą dieną Giedriui temperatūra nekrito, todėl iš pat ryto nuvažiavo daryti PGR testo, o vakare sulaukė atsakymo, kad jis – teigiamas. Tyrimus atliko ir žmona, vaikai – jie COVID-19 nesirgo. Giedrius skubiai izoliavosi ir šeimos neužkrėtė.
Po vakcinos šalutinių poveikių nejuto
„Per karantiną tikrai gyvenome atsargiai, vengėme susibūrimų. Aš iš namų eidavau tik į savo muzikos studiją. Kai sužinojau, kad visgi užsikrėčiau, pradėjau galvoti, kur tai galėjo atsitikti, – prisimena atlikėjas. – Išsiaiškinau, kad taip pat sirgo keletas žmonių, su kuriais būdamas studijoje naudojausi tomis pačiomis patalpomis.“
Jis džiaugiasi dėl vieno – kad sirgo nesunkiai: dvi dienas skaudėjo gerklę, dvi dienas slogavo. „Sunkiausia buvo, kad dvi savaites negalėjau važiuoti į studiją kurti, – prisipažįsta. – Tačiau sąžiningai karantinavausi, kad nesėčiau užkrato.“
Kadangi persirgus COVID-19 susiformavo daug antikūnų, Giedrius vakcinavosi tik rudenį. Prieš tai atlikęs antikūnų testą jis išsiaiškino, kad šių kiekis nėra toks didelis, todėl nebegali delsti skiepytis. „Kad netektų patirti fizinio krūvio, rinkdamasis datą numačiau porą skraidyti oro balionu netinkamų dienų ir pasiskiepijau. Pasirinkau „Comirnaty“ vakciną, – pasakoja. – Jokio šalutinio poveikio nejutau. Po paros savijauta buvo puiki, temperatūra nepakilo. Tik dūrio vietoje maudė raumenis. Tačiau po rimtesnės treniruotės jų skausmas būna didesnis.“
Karantinas kirto ir per kišenę, ir per savivertę
Atlikėjas džiaugiasi, kad jį supa žmonės, suprantantys, kokios svarbios yra vakcinos šiuo sudėtingu pasauliui laiku. Su artimaisiais jam net neteko diskutuoti apie vakcinacijos naudą ar žalą.
Jo tėvai, žmona vakcinuoti. Ir jis nori būti maksimaliai apsisaugojęs nuo visų virusų, taip pat ir nuo koronaviruso. „Kam žaisti su rizikomis, jei galima jas maksimaliai sumažinti? – renginių vedėjas nesupranta žmonių, nenorinčių naudotis mokslo, medicinos išradimais. – Kai galima iškilusį pavojų normaliomis, mokslininkų sukurtomis priemonėmis sušvelninti ar jo išvengti, tai tik kvailys gali tuo nesinaudoti. Kalbu ir apie koronavirusą, ir apie bet kokią kitą riziką. Reikia būti visai nemąstančiu žmogumi, jei nenori išvengti ligos ar net mirties. Juk vairuodamas slidžiu keliu nespaudi greičio pedalo iki dugno, nes nenori rizikuoti, bijai nučiuožti nuo kelio. Čia – tas pats...“
Jis žino, ką reiškia, kai dėl pandemijos staiga absoliučiai sustoja profesinė veikla. Nebenorėtų, kad tai pasikartotų. „Manau, kad bet kuris iš dirbančių renginių sferoje netrokšta to patirti dar sykį... Kai profesinis gyvenimas apmiršta, tai kerta ir per finansus, ir per savivertę, – pripažįsta. – Vienas bičiulis per karantiną guodėsi, kad jaučiasi niekam nereikalingas. Pats patyriau, kad kai po labai intensyvaus gyvenimo etapo staiga esi priverstas užsisklęsti namuose, jausmas – nekoks. Natūralu, kad tai atsiliepė daugelio žmonių psichikos sveikatai. Man buvo lengviau, nes užsidarius durims atsivėrė langai: prasidėjus karantinui su bičiuliu įsteigėme muzikos studiją ir pradėjome ten labai intensyviai darbuotis. Anksčiau savo kūrybos dainas atiduodavau aranžuoti kitiems. Per karantiną aranžuotes pradėjome daryti patys, pats savo studijoje įrašau vokalą – išmokau dar vieno amato.“
Kodėl turėčiau netikėti mokslu?
Giedrius laimingas, kad praėjusi vasara buvo itin intensyvi: nuo birželio, kai jau buvo leidžiama kilti oro balionams, jis atliko daugiau kaip pusantro šimto skrydžių. Netrūko ir renginių, koncertų. Tikisi, kad profesinis gyvenimas nesustos ir toliau.
Dainuodamas, iš paukščio skrydžio rodydamas Lietuvą Giedrius dovanoja geras emocijas. Ar tokiomis akimirkomis, kai atsipalaidavus pokalbiuose paliečiama daugelis temų, žmonės šneka ir apie koronavirusą? Jis pripažįsta, kad to, kaip ir politikos, išvengti nepavyksta, bet į dideles, piktas diskusijas Giedrius niekada nebuvo įsivėlęs, nebuvo preteksto susikirsti dėl skirtingų nuomonių. Išgirsti klausimų, kurioje jis pusėje, teko tik iš kelių stiprių vakcinų priešininkų.
„Girdėjau jų argumentą, kad negali žinoti, kas vakcinuotiems žmonėms atsitiks vėliau, kad tai gali pakenkti mūsų genetikai, – pasakoja. – Matyt, tai – vienintelis argumentas, kuriuo jie dar gali manipuliuoti. Tačiau kai gauni tiek patvirtinimų, kad vakcinos yra saugios, nežinau, kokia prasmė yra abejoti, priešintis. Kodėl netikėti mokslu? Manau, visiems akivaizdu, kad tų vakcinų nauda yra gerokai didesnė už galimą žalą. Jomis nepasitikėti – tiesiog nelogiška.“
„Gerbiu kiekvieno žmogaus apsisprendimą, kad ir koks jis būtų. Jei kas nors nori pasitikėti savo imunitetu, tai gerai, tegul pasitiki, – sako atlikėjas. – Tik tegul nepamiršta, kad gali būti šio viruso nešiotojas ir užkrėsti kitus. Tad jei nenorite vakcinuotis, būkite malonūs, laikykitės atokiau nuo kitų.“
APIE VAKCINAS NUO COVID-19 – TRUMPAI
- Visi pilnamečiai gyventojai, kurie buvo paskiepyti nuo COVID-19 ligos anksčiau nei prieš 180 dienų, jau kviečiami sustiprinti imunitetą dar viena vakcinos doze. Toks sprendimas priimtas atsižvelgus į vakcinų suformuoto imuniteto trukmės tyrimus, Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų rekomendacijas.
- Pagal visą vakcinacijos schemą jau paskiepyta daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų.
- Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, šiuo metu yra užregistruotos ir naudojamos vakcinos „Moderna“, „Comirnaty“ („Pfizer“), „Vaxzevria“ („AstraZeneca“) ir „Janssen“.
- COVID-19 vakcinos yra vertinamos pagal tuos pačius kokybės, saugumo ir veiksmingumo standartus kaip ir kiti vaistai. Jų kūrėjai turi pateikti visą reikalingą informaciją Europos vaistų agentūrai, ši atlieka išsamų šių duomenų įvertinimą ir sprendžia, ar vakcina yra saugi, veiksminga, kokybiška, ar ja galima vakcinuoti žmones.
- Žmogus, persirgęs COVID-19, pirma vakcinos doze gali būti skiepijamas praėjus 150 dienų po šios ligos diagnozės. Gali būti vakcinuotas ir anksčiau, jeigu prieš skiepijimą atliekamas antikūnų tyrimas rodo neigiamą rezultatą, t. y. nenustatomi IgG antikūnai. Tarp COVID-19 ligos diagnozės ir antikūnų tyrimo atlikimo turi praeiti ne mažiau kaip trys savaitės.
- Pasiskiepijus susidaro imuninių atminties ląstelių – specifinių antikūnų, kurie yra budrūs ir, patekus galimam ligos sukėlėjui, tuoj pat jį identifikuoja, blokuoja ir neutralizuoja. Jei būdamas pasiskiepijęs žmogus vis tiek suserga COVID-19, vakcina gali apsaugoti nuo sunkesnių ligos formų.
- Užsiregistruoti pasiskiepyti nuo COVID-19 galima paskambinus į karštąją liniją telefonu 1808 arba svetainėje www.koronastop.lrv.lt. Ten pat galima registruotis ir norint gauti stiprinamąją vakcinos dozę.