Nuo grėsmingiausios ligos vyrus išgelbės saulė
Ar žinote, kokia tema vyrams jautresnė nei aptarinėjamas jų turėtų moterų skaičius? Net ne jų pilvukas ar plikė, o pasiteiravimas apie sveikatą. Kalbėti apie ligą, o juo labiau priversti vyrą, kad nueitų pasitikrinti pas daktarus, prilygsta žygdarbiui. Tačiau vyro sveikata galime pasirūpinti, pasitelkdamos skaistųjį pagalbininką – saulę.
Liūdnoji statistika
Prostatos vėžys – viena iš labiausiai vyrus gąsdinančių ir grėsmingiausių diagnozių visame pasaulyje. Remiantis Jungtinių Amerikos Valstijų (toliau – JAV) „Amerikos vėžio visuomenės“ (American Cancer Society) organizacijos duomenimis, kasmet 240 000 vyrų JAV yra diagnozuojamas prostatos vėžys, o net apie 34 000 miršta nuo jo. Šiuolaikiniais tyrimais nustatyta, jog ateityje statistiškai vienam iš septynių pasaulio vyrų bus diagnozuotas prostatos vėžys. Prostatos vėžys yra antra (po plaučių vėžio) pagal grėsmę liga, galinti sukelti mirtį.
Šiam vėžiui diagnozuoti, gydyti ir prevenciškai apsisaugoti yra skiriamos milžiniškos lėšos, o naujausi tyrimai parodo, jog jo užuomazgas galima diagnozuoti pagal vieno iš svarbiausių imunitetui elementų – vitamino D – kiekį organizme.
Vitaminas D mažina riziką
Remiantis naujausiais JAV atliktais moksliniais tyrimais, atrandama vis daugiau akivaizdžių paralelių tarp ultravioletinių spindulių ir vyro atsparumo bei stiprėjančio imuniteto, apsaugančio nuo prostatos vėžio vystymosi. Žiemą, kai vyro oda negauna pakankamai utlravioletinių spindulių, organizme ima trūkti vitamino D, todėl vasarą būtina kiekvieną dieną pabūti saulėje, nes vitamino D gamyba, skirtingai nei kitų elementų, 80 proc. vyksta tik per odą, o išoriniai papildai ir maistas gali prisidėti tik minimaliai.
JAV Nortvesterno universiteto (Northwestern University) atliktas išsamus vyrų medicininis tyrimas atskleidė, jog vitamino D deficitas yra labai svarbus indikatorius. Tai labai svarbi žinutė vyrui, jog rizika susirgti prostatos vėžiu yra padidėjusi kelis kartus nei įprastai. Tyrimai taip pat parodė, jog vyrai, kurie sukaupia pakankamai vitamino D, gaudami nuolatinį ultravioletinių spindulių kiekį, reikšmingai sumažina prostatos vėžio riziką.
Vitamino D deficitas yra labai svarbi žinutė vyrui, jog rizika susirgti prostatos vėžiu yra padidėjusi kelis kartus nei įprastai.
Norvegijos mokslų akademijos duomenimis, prostatos vėžio diagnozės tikimybė mažėja vasaros metu, kai vyras gauna daugiau ultravioletinių spindulių, palyginti su diagnozių skaičiumi žiemą. Norvegija yra viena iš labiausiai vitamino D ir ultravioletinių spindulių poveikį sveikatai tiriančių ir šiuos tyrimus finansuojančių šalių. Ilgus metus visame pasaulyje dermatologų „demonizuota“ saulė atvedė į aklagatvį: Norvegijoje daugiau kaip 60 proc. gyventojų turi reikšmingą vitamino D deficitą, keliantį didelę grėsmę ne tik vyrų, tačiau ir moterų sveikatos būklei.
Net ir lyderiaujančios medicinos institucijos, kaip Harvardo medicinos mokykla, pripažįsta, jog vyrai, kurių organizme trūksta vitamino D ir turi jo deficitą, kuris kaupiasi ilgus metus slepiantis nuo saulės ir vengiant ultravioletinių spindulių, turi didesnę tikimybę mirti nuo prostatos vėžio, nei tie vyrai, kurie yra sukaupę reikiamą vitamino D kiekį.
Prevencija
Vyrai nuo jaunystės iki viduramžio privalo nuolat gauti būtinų vitamino D gamybai ultravioletinių spindulių, nes vitaminas D kaupiasi metus, taip pat ir jo deficitas išsivysto ne per dieną. Subalansuota mityba taip pat daro didelę įtaką. Verta žinoti, jog vitaminas D padeda įsisavinti būtiną kalcį, tačiau per didelis paties kalcio kiekis taip pat didina riziką susirgti prostatos vėžiu.
Todėl visiems suaugusiems žmonėms derėtų vengti riebios mitybos, pieno produktų ir kiaušinių pertekliaus. Ir žinoma, nepamiršti, jog paprasčiausia prevencija yra nemokama – ji būna danguje kiekvieną dieną. Beveik kiekvieną dieną.