Nuo karo Ukrainoje pabėgusi Jamala atvyko į Lietuvą: atvirai pasakojo, su kokiu siaubu susidūrė

Spaudos konferencija su Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.
Spaudos konferencija su Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.
15min.lt, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
A
A

Dėl Rusijos pradėto karo neseniai savo namus Kyjive palikusi 2016 metų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala vieši Lietuvoje. Specialiai į kovo 11-ąją vyksiantį „Lietuvos balsas. Kartos“ finalą atvykusi atlikėja renginio išvakarėse atvirai pasakojo, kokį siaubą patiria jos šalis Ukraina.

Spaudos konferencija su Jamala ketvirtadienio vakarą vyko sostinėje esančiame viešbutyje „Pacai“. Atlikėja dalijosi mintimis apie dabartinius įvykius Ukrainoje.

„Mes kalbame apie didžiulę tragediją, nors man ir malonu čia būti su jumis, kad mane pakvietė „Lietuvos balso“ projektas, per kurį mes rinksime aukas Ukrainai ir kariuomenei. Tai man ir mano šaliai yra labai svarbu“, – spaudos konferencijos pradžioje sakė Jamala.

Vėliau atlikėja papasakojo, kaip buvo sunku palikti savo namus, prasidėjus karui.

Ukrainos atlikėja Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.
Ukrainos atlikėja Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.

„Prabudau ir penktą ryto, kai vyras pasakė, kad prasidėjo karas. Man buvo šokas. Pradėjau rinkti dokumentus, pažiūrėjau, kaip vaikai, ėmiau juos šiltai rengti, pažiūrėjau, kur slėptuvė. Slėptuvė buvo požeminė stovėjimo aikštelė, joje buvo šalta. Vėliau išvažiavome į Ternopilį, kelionė truko dvi paras“, – tęsė ji.

Važiuodama link Ternopilio Jamala matė skrendančias raketas, kitą rytą pabudo nuo sprogimų garsų, paliko Ternopilį ir kartu su vaikais važiavo link Rumunijos.

„Apkabinau savo vyrą, pasiėmiau už rankos vaikus ir nuėjau link Rumunijos sienos“, – pridėjo atlikėja.

Vaikus Jamala paliko Turkijoje, kai jie buvo saugūs, moteris, kaip teigė, pradėjo savo karą.

„Daviau daug interviu, bendravau su žiniasklaida, rinkome pinigus kariuomenei. SMS žinutėmis, balsavimu, paprasti žmonės, ne politikai, priaukojo didelę sumą“, – sakė ji.

Jamalos vyras ir jo tėvas yra likę Ukrainoje. Jis organizuoja savanorių grupeles, daro viską, ką gali.

Jamala sakė, kad Putinui norėtų pasakyti tik vieną: „Tai ne Ukrainos karas, tai karas prieš visas Europos vertybes, kurias statėme nuo pat Antrojo pasaulinio karo, tai yra terorizmo aktas, žmonės miršta. Tai beprotiška, tai košmaras.“

Spaudos konferencija su Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.
Spaudos konferencija su Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.

Paklausta apie du savo vaikus, Jamala teigė, jog jie pasidarė labai jautrūs. Vis dėlto atlikėja stengiasi su jais kalbėtis kiek įmanoma atviriau.

„Vaikai į viską reaguoja, pavyzdžiui, aš dabar bandau save padalinti į dvi dalis – naktį esu mama, o dieną Jamala. Kai bendrauju su jais, jie sako, taip, mums labai gerai, nes esame pas gimines, mano sesę. Tačiau iš kitos pusės žiūrint, jie visada uždavinėja klausimus, kada grįšime namo, kur yra tėtis, labai sunku. Nelengva paaiškinti, bandau bendrauti žaidimo forma. Sakau, kad didžiausia jų pagalba būtų, jei jie pradėtų manęs klausyti, gerai valgyti, nemaištauti. Galvoju, gerai, reikalauju, kad jie suaugtų, bet tada pamąstau, kaip galiu to reikalauti, kai vienam yra treji, o kitam – metai ir aštuoni mėnesiai“, – jautriai kalbėjo ji.

Ukrainos atlikėja Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.
Ukrainos atlikėja Jamala / Irmanto Gelūno nuotr.

Jamala dėkojo Lietuvai už paramą: „Ačiū Lietuvai, kad priėmėte mūsų žmones, svarbu jausti, kad yra žmonių, kurie atsiliepia į mūsų problemas. Žinokite, Lietuva mums yra įkvėpimas, mes stebėjome, kaip jūs gynėte savo šalį 1991 metais, mes tikrai neišduosime savo šalies, apginsime ją ir jos kultūrą.“

Jamala neslėpė – ji, be abejonės, planuoja grįžti į Ukrainą. „Net nėra kalbos, Ukraina yra mano namai, ten yra mano širdis. Rytoj dainuosiu, bet žinokite, kad dainuosiu ne kaip dainininkė, manyje įvyko perversmas, vidaus griūtis, kai subyrėjo planai ir ateitis. Mes padarysime viską, kas įmanoma, kad apgintume savo šalį, kultūrą. Palaikysime visus karius, visus savanorius, moteris, visus“, – kalbėjo ji.

Fotogalerija:

Spaudos konferencijos pabaigoje Jamala pridėjo ranką prie širdies ir sugiedojo Ukrainos himną. Dauguma dalyvių negalėjo sulaikyti ašarų.

Penktadienio vakarą Jamala surengs jautrų pasirodymą tiesiogiai vyksiančiame muzikinio televizijos šou „Lietuvos balsas. Kartos“ finale.

Jamalos spaudos konferencijos įrašas:

Totorių bendruomenei priklausanti Jamala yra kilusi iš 2014 metais Rusijos aneksuoto Krymo. 2016 metais „Eurovizijoje“ Jamala nugalėjo su daina „1944“. Šią parašyti įkvėpė prosenelės istorija – 1944 metais iš Krymo ji buvo deportuota su penkiais vaikais, drauge su 240 tūkst. kitų totorių.

Jamala šiandien patiria kone tą patį, ką Antrojo pasaulinio karo metais išgyveno jos prosenelė.

Iki pat Kyjivo bombardavimo Jamala stengėsi nepalikti šalies ir siuntė žinutes ją stebinčiam pasauliui, neigdama Rusijos propagandą. Deja, situacijai rimtėjant moteris su vaikais buvo priversta bėgti iš Kyjivo, tačiau jos kova toliau tęsiasi jau už sienos.

„Dabar svarbiausia suvokti, kad šis karas vyksta Europos širdyje ir yra grėsmė kiekvienam. Ukrainoje, kuri yra Europos Sąjungos pašonėje yra bombarduojamos ligoninės, vaikų namai, gyvenamieji rajonai. Mano misija yra dalintis ir informuoti, ką mano šeima, draugai, kaimynai išgyvena čia ir dabar. Aš prašau pasaulio: uždarykite oro erdvę virš Ukrainos ir padėkite mums kovoje išgyventi bei gyventi savo namuose“, – neseniai kalbėjo atlikėja.

Šiuo metu Lietuvoje besilankanti Jamala dar vasario 28-ąją apie situaciją Ukrainoje kalbėjosi ir su Izraelio televizija KAN. Atlikėja atskleidė, kad tuo metu ji ir du jos vaikai viešėjo pas dainininkės seserį, gyvenančią Turkijoje.

Tiesa, Jamala su nerimu pripažino, kad į Stambulą atvyko be sutuoktinio – jis su savo tėvu žmonai ir vaikams padėjo pasiekti Ukrainos sieną su Rumunija, o patys sugrįžo į gimtinę.

„Jie kitoms mamoms su vaikais padeda kirsti sieną“, – tąkart sakė atlikėja.

Jamala neslėpė ir pati iki paskutinės akimirkos tikėjusi, kad bėgti į užsienį nereikės.

Karo baisumus Ukrainoje patiria ir 2016-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala su šeima / Scanpix ir asmeninio albumo nuotr.
Karo baisumus Ukrainoje patiria ir 2016-ųjų „Eurovizijos“ nugalėtoja Jamala su šeima / Scanpix ir asmeninio albumo nuotr.

„Iš Kyjivo išvykome vasario 24-osios vakarą, kai netoli mano namų pasigirdo sprogimai. Tuomet mes su vaikais nusprendėme vykti į Vakarų Ukrainą — į Ternopilį, o gal ir į Lvivą.... Ten atokiame kaime su kitais žmonėmis praleidome naktį. Galvojome toje vietoje likti ir ilgiau, pažiūrėti, ar situacija greitai išsispręs, visgi vasario 26-osios rytą išgirdau, kad Rusijos pajėgos nusileido Černobylio oro uoste“, – kalbėjo ji.

Pastaruoju metu dainininkė socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi žinutėmis karo tema. Vos prasidėjus Rusijos kariniams veiksmams Jamala pasidalino vaizdo įrašu, kuriame netvardė ašarų. Dainininkė kreipėsi į Rusijos gyventojus, prašydama nelikti abejingais.

„Aš tiesiog noriu, kad jūs suprastumėte, kas vyksta. Nežinau, ką matote jūs, bet aš jums galiu pasakyti, ką matau pro langą. Matau visiškai taikius žmones, jums labai artimus savo kalba, religija... Noriu, kad jūs žinotumėte, jog jūsų šalies prezidentas ir jūsų armija užpuolė mano šalį. Dėl to labai jūsų prašau netylėti. Tai jau nebeįmanoma. Taip neturi būti. Aš nežinau, kas dedasi politikų galvose, kurie šiandien gali šitaip su mumis elgtis. Aš labai jūsų prašau – netylėkite, eikite į mitingus, sustabdykime tai, nes tai jau nebepakeliama“, – tąkart neslėpdama emocijų kalbėjo ukrainiečių dainininkė.