Nuodinga draugystė: kodėl draugai kartais mūsų nelaiko draugais?

Draugės / Vida Press nuotr.
Draugės / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Regis, kad „šimtą metų“ mus pažįstanti draugė viską supranta be žodžių. Jūs juokiatės iki nukritimo, dalijatės prisiminimais, pasakojate visokius niekus ir jaučiatės laiminga. Bet ar viskas yra taip, kaip atrodo?

Taip, draugai – galinga atrama ir mūsų sielos džiaugsmas, todėl tie, kurie sako, jog negali be jų gyventi, visai nedramatizuoja. Tačiau net pačią nuoširdžiausią draugystę kartais aptemdo konfliktai, o tada draugystės magija išsisklaido ir, regis, buvę tokie artimi draugai, tampa svetimais. Toks gyvenimas?

Jei pasigilinsime, paaiškės, kad draugystė – ne toks jau džiaugsmingas reiškinys, kaip įsivaizduojame. Pasirodo, net pusė visų draugysčių yra abipusės, kitos – deja... Tai šokiruoja, ar ne? Juk esame šventai įsitikinę: jei su kažkuo draugaujame, tai tas žmogus mus irgi laiko savo draugu. Pagal šią teoriją kas antras jūsų draugas taip nemano... Atspėsite, kurie iš jų?

Tokiam fenomenui yra paaiškinimų. Viena versija tokia: žmonės visada nori draugauti su populiaresniais už save. Tai primena mokyklą, kai su gražiausia ir aktyviausia klasės mergaite norėjo draugauti visi ir visos. Draugystė su sėkmingais žmonėmis – tarsi savotiška oazė ciniškame mūsų pasaulyje, kai visi vertina ir kritikuoja vieni kitus.

Kai žmogus bendrauja su dvilypiu savo „draugu“, jam staiga pakyla kraujospūdis.

Kartais mes įstringame keistoje dvilypėje draugystėje: norime sulaukti to žmogaus dėmesio, bet kai jis, tarkime, paskambina, kovojame su noru neatsiliepti. Ir tikrai yra tokių, kurie ir mums jaučia tą patį. Kodėl nenutraukiame tokios draugystės? Tiesiog bijome, kad, nutraukę „reikalingus“ santykius, tarsi nukrisime nuo pjedestalo, ant kurio ilgai ropštėmės.

Tokius santykius tyrinėjo psichologai Julianne Holt-Lunstad ir Bertas Uchino. Jie nustatė, kad kai žmogus bendrauja su tokiu dvilypiu savo „draugu“, jam staiga pakyla kraujospūdis. To nebuvo pastebėta jam šnekantis su kitais draugais ar net tais, kuriuos jis laiko priešais. Taigi, tokie dvilypiai santykiai kenksmingesni už atvirą priešpriešą, nes mes nežinome, ko laukti iš „draugų“.

Taigi, kaip suprasti, kad draugė jūsų nelaiko drauge?

Psichologės Susana Heitler ir Sharon Livingston išskyrė kelis požymius, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

1. Pseudodraugė daug kalba apie save, bet neleidžia įsiterpti jums. Jei jums pasiseks ką nors tarstelti apie savo kasdienybę, ji nekantriai palinksės galva ir paskui vėl pasakos apie savo nuotykius.

2. Ji linkusi jus pakritikuoti ir dar paaiškinti: „Nepyk, noriu tau tik gero!“ Tačiau kritikos savo atžvilgiu ji nepriima – jei kada nors pabandysite pasakyti nereikšmingą pastabą, ji pratrūks pykčiu.

3. Su ja jūs jaučiatės tarsi amerikietiškuose kalneliuose: šiandien ji maloni ir draugiška, o rytoj šalta ir sarkastiška.

Pokalbis
Pokalbis / Vida Press nuotr.

Beje, net patys nuoširdžiausi ir patikimiausi draugai kartais gali neigiamai paveikti. Psichologai sako, kad artimo draugo depresija gali paveikti taip, kad ir pati pasidarysite linkusi į depresiją. Jei draugaujate su amžinai nepatenkintu, liūdnu ar piktu žmogumi, sunku išlaikyti puikią nuotaiką. Mums persiduoda net žalingi draugų įpročiai.

Visi žinome, kaip rizikinga draugams skolinti pinigų, bet reikia laikytis dar vienos auksinės taisyklės: nebandykite padėti draugui jo profesinėje veikloje, nes jūsų pagalba gali išardyti draugystę. Jūs užimate vadovaujantį postą ir pasikvietėte draugę į savo komandą? Gali nutikti taip, kad ilgainiui ją ims slėgti mintis, kad ji šio to pasiekė tik jūsų dėka. Paradoksas: ilgainiui dėkingumą gali pakeisti neapykanta.

Mes suvokiame draugystę kaip kažką amžino, todėl itin išgyvename dėl draugo išdavystės. O kartais, net tada, kai santykiai su draugu nedžiugina, laikomės jo įsikibusios, nes... lyg ir negražu atitolti. Psichologai sako, kad nieko gėdingo išblėsusią draugystę nutraukti. Iš tiesų – jei nebeturite bendrų interesų su klasės ar kiemo draugais, kodėl turėtumėte prisiversti su jais bendrauti?

Ar būna žmonių, kurie neturi draugų? Taip. Gal esate girdėjusios, kaip kai kurios moterys sako, kad vyras joms geriausias draugas ir jai jokių draugių nereikia. Tai tikrai nieko gero – vieną dieną galbūt nukris rožiniai akiniai, per kuriuos ilgai buvo matomas vyras, arba nutrūks santykiai, ir moteris pasijus vieniša. O vienatvė lygiai taip pat kenksminga kaip troškulys ar badas.

Taigi, jeigu turite problemų dėl draugų – džiaukitės! Tai reiškia, kad jūs vis dėl to draugų turite.