Nuovargis ir silpnumas – vitaminų stokos požymiai. Iš kur jų gauti žiemą?

Nuovargis / Fotolia nuotr.
Nuovargis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-12-16 11:12
AA

Žiemą valgome mažiau vaisių ir daržovių. Nieko keista, sezoninių vaisių ir daržovių pasirinkimas šaltuoju periodu mažesnis. Tad ir organizmo gaunamų mineralinių medžiagų bei vitaminų kiekis sumažėja. Ką daryti, kad nenusilptume, o organizmo nepradėtų pulti įvairios ligos?

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė sako, kad būtent todėl šiuo periodu turime gerai apgalvoti savo mitybos racioną.

Vitaminų stoka atsiliepia organizmui

„Pagrindiniai vitaminai, esantys daržovėse – tirpūs vandenyje: B grupės, C ir t.t. Kadangi žiemą turime mažiau saulės, gyvename žiemą saulės užmirštame krašte, tad šiuo periodu mums stinga ir vitamino D“ - pagrindinius trūkstamus vitaminus šaltuoju periodu įvardijo specialistė.

Vitaminų stoka gali pasireikšti nuovargiu, dažnesniais galvos skausmais ir kitais varginančiais simptomais. Todėl dietologė ragina pasirūpinti mitybos subalansavimu.

„Žmogus, kuris valgo įvairų maistą, tikėtina, gauna reikiamą maistinių medžiagų kiekį. Žmogaus organizmui gi nesvarbu, žiema ar vasara. Vaisių ir daržovių kiekis racione turėtų būti tas pats“, - teigia ji.

Dėmesio centre - sezoninės daržovės ir vaisiai

Pasak K.Jasmontienės tinkamas pasirinkimas turėtų būti nukreiptas į sezonines daržoves ir vaisius.

„Jei žiemą podeliai turtingi šakninių daržovių, pomidorų ir agurkų, ko gero, nereikėtų valgyti, tai nebus labai prasminga. Į racioną galima įtraukti raugintų, šaldytų, liofilizuotų daržovių ir vaisių.

Taip pat svarbu maisto nepervirti, nepermirkyti, nevirti riebaluose, tuomet būsite garantuoti dėl maksimalaus maistinių medžiagų kiekio organizmui“, - patarė gydytoja.

Žinoma, pasak specialistės, pirmenybę reikia teikti šviežiems produktams: todėl racione pirmiausia turi atsirasti sezoniniai kopūstai, ridikai, burokėliai, morkos, obuoliai, kriaušės ar vienas kitas egzotinius vaisius.

Džiovinimas šalčiu – viena iš sveikų alternatyvų žiemą

Specialistės teigimu, žiemą norint praturtinti savo mitybos racioną maistinėmis medžiagomis, galima rinktis ir šalčiu džiovintas daržoves ir vaisius.

„Daržovėms ir uogoms pritaikomas liofilizacijos procesas, kai išlaikomas maksimalus produkte esančių vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekis. Dėl šios priežasties žiemą liofilizuoti produktai yra visai gera alternatyva šviežiems.

Liofilizacijos procese eliminuojama vandens fazė. Taip apdorojus vaisius ar daržoves kyla mažesnė mikrobiologinio užterštumo rizika ir tokių produktų laikymo trukmė yra pakankamai ilga“ - teigė K.Jasmontienė.

Greta vaisių ir daržovių žiemą mitybos racione gali ir turėtų būti ir uogų. K.Jasmontienė rekomenduoja jų suvalgyti iki 100 g. „Vaisių kasdien turime suvalgyti 300 g. Tad iš jų 100 g galėtų būti uogos.

Uogomis gali būti skaninamos košės, kokteiliai. Būdų, kaip praturtinti racioną žiemą yra daug, tereikia pasitelkti fantaziją“, - patarė gydytoja dietologė.