Daugeliui labai sunku išmokti gyventi šia akimirka: pasimėgauti, pajusti jos grožį ar pasinaudoti gyvenimo teikiamomis progomis. Neretai taip yra todėl, kad vis dar gyvename praeitimi ir nemokame žvelgti į ateitį.
„Ateitis mus jaudina, o praeitis laiko. Štai kodėl dabartis mums išslysta“, – yra pasakęs garsusis rašytojas Gustavas Floberas. Iš tikrųjų, kai per daug susikoncentruojame į praeitį (sėkmes, nesėkmes, nuoskaudas, santykius, laimę, išdavystes, netektis ir kt.), sunku kurti ateitį ir siekti tolesnių tikslų.
Deja, dauguma žmonių mano, kad kamuojanti praeitis – tik blogi prisiminimai. Tačiau nesusimąsto, kad ir geri prisiminimai gali paveikti jūsų gyvenimą.
Dauguma žmonių mano, kad kamuojanti praeitis – tik blogi prisiminimai. Tačiau nesusimąsto, kad ir geri prisiminimai gali paveikti jūsų gyvenimą.
Malonūs prisiminimai gali sukelia ilgesį, dėl kurio galite nustoti objektyviai vertinti dabartį, siekti tikslų. Taigi, kaip nustoti gyventi praeitimi?
Ar tikrai gyvenate praeitimi?
Užduokite sau šiuos klausimus, kurie padės išsiaiškinti, ar gyvenate praeitimi, ir sužinokite, ar reikia jos atsikratyti.
1. Ar yra koks nors praeities laikotarpis, į kurį vis nuklystate mintimis?
2. Ar manote, kad niekada nepasieksite tokio laimės lygio / statuso / pasitenkinimo / priėmimo / kaip kažkada praeityje?
3. Ar esate nusivylęs dabartiniu savo gyvenimo periodu?
4. Ar bijote ateities?
5. Ar mąstydami apie praeitį jaučiatės liūdni?
Jei pastebėjote, kad nuolat prisimenate tam tikrą praeities laikotarpį, nes nemanote, kad dabartis ar ateitis gali būti geresnė ir šviesesnė, jei mąstydami apie praeitį jaučiatės liūdni, tikriausiai esate įstrigęs praeityje.
TAIP PAT SKAITYKITE: 15 būdų, kaip praskaidrinti rudeniškai nostalgišką nuotaiką
Sutelkite dėmesį į tai, ką galite pakeisti
Kiekvienas norėtų kažką pakeisti savo praeityje: būtumėte kitaip pasakę, padarę, su kitais žmonėmis bendravę. Vienintelis dalykas, dėl ko jūs negalite to padaryti, – tai praeiti dalykai, kurie niekada nesugrįš. Norėdami susitaikyti su savo praeitimi, turite suvokti, kad ne viskas gali būti pakeista, panaikinta ar suprantama. Negalite ištrinti praeities spragtelėję piršteliu, bet galite keisti tai, kas dabar yra ir kas jūsų dar laukia.
Užuot nuliūdę, priimkite praeities įvykius kaip svarbias pamokas, kurios kažką išmokė, leido pamatyti, suprasti. Nustokite švaistyti brangią energiją tam, ko pakeisti negalite.
Jūsų gyvenime tikrai buvo įvykių, kurie jūsų nedžiugina ir dabar. Tačiau užuot nuliūdę, priimkite juos kaip svarbias pamokas, kurios kažko išmokė, leido pamatyti, suprasti. Paleiskite ir nustokite švaistyti brangią energiją tam, ko pakeisti negalite. Geriau sutelkite dėmesį į dalykus, kuriuos galite pakeisti šiandien, dalykus, kurie turės įtakos ateityje.
Kažkas įskaudino? Atleiskite ir išmokite taip greitai neįsižeisti. Pasiilgote jaunų dienų? Jos negrįš, todėl geriau žvelkite į tai, ką galite padaryti dabar.
Atleiskite
Kiekvienas žino, ką reiškia būti išduotam, įskaudintam, pamirštam. Dažnai nuoskaudos dažnam kaupiasi širdies gilumoje, o kai kuriomis gyvenimo akimirkomis vis išlenda ir sudrumsčia visą būtį: pykstate ant žmonės, kodėl jie tokie nejautrūs, bijote pasitikėti, įsipareigoti, nenorite būti išduoti ir pan. Kad išsivaduotumėte iš tokių pančių, tai, kas buvo praeityje, reikia tiesiog paleisti, o įskaudinusiems žmonėms atleisti. Atleidimas gali išlaisvinti emociškai, protiškai ir net fiziškai.
Atleisite draugei, kad nuo jūsų nutolo, buvusiam vyrui, kad buvo neištikimas. Jei išgysite, sugebėsite judėti į priekį be nepasitenkinimo, pykčio, įtampos, nevilties. Atleidimas turi galingą psichologinį poveikį, tad tiems, dėl kurių jaučiate praeities nuoskaudas, bent mintyse palinkėkite sėkmes, gero gyvenimo ir dabartį išgyvenkite tvirtesni.
Svarbiausia – dabartis
Sprendimas gyventi nuolat persekiojamam praeities arba džiaugtis dabartimi, yra jūsų pasirinkimas. Jūs nusprendžiate, ar užstrigti būtajame laike, ar žengti tolyn ir sutikti kiekvieną dieną naują, tokią, kokia ji yra. Geriausias dalykas, kurį jūs kada nors galėsite padaryti savo gyvenimui, – tai judėti į priekį. Paimkite viską į savo rankas ir padarykite sprendimą.
Bijote priimti darbo pasiūlymą, nes buvęs darbdavys buvo tiesiog tironas? Meskite tai, kas buvo, iš galvos, naujasis vadovas tikriausiai puikus žmogus, kvaila praleisti puikią galimybę dėl praeities nuoskaudų. Dvejojate, ar verta leistis į ilgą kelionę su draugais, nes turite karčios patirties. Tačiau tai kita kelionė, kitos galimybės, kitas laikas, nesileiskite valdomi praeities baimių, gyvenkite dabartimi. Susipažinote su šauniu vaikinu, tačiau baiminatės, kad ir šie santykiai baigsis skyrybomis? Mažiau mąstykite apie nepavykusius praeities santykius, susikoncentruokite į dabartinius, juk juos reikia puoselėti, o ne didinti baimes ir kurstyti dvejones. Palikite praeitį ir susitelkite ties dabartimi ir ateities galimybėmis. Kurkite savo gyvenimą.
Imkitės praktinių veiksmų
Jūsų praeityje yra daug įvykių – ir gerų, ir blogų. Ir jie, beje, gali jus kamuoti ilgą laiką. Svarbu išsiaiškinti, kodėl negalite paleisti praeities, kodėl ji jus persekioja. Tai padaryti galima keliais būdais.
- Užrašykite, kokius jausmus kelia konkretūs prisiminimai, ką dažniausiai prisimenate ir kokie praeities įvykiai, sprendimai, žmonės turi įtakos dabarčiai. Svarbu konkrečiai žinoti, ko reikia atsikratyti.
- Pasikalbėkite su psichologu, šeimos nariu ar artimu draugu. Jei nuspręsite pasitikėti šeimos nariu ar draugu, įsitikinkite, kad tai žmogus, kuris yra patikimas. Išsikalbėjimas veikia kaip terapija.
- Esate įskaudinti, ant ko nors pykstate? Pasakykite, kad atleidžiate tam žmogui, kad nemaloni situacija jūsų nebeveiks, neturės įtakos nei dabarčiai, nei ateičiai.
- Pabandykite įveikti praeities baimes, kurios įtakos dabarčiai. Nuo mažens bijote šunų? Įsigykite nedidelį ir žavų, kuris padėtų įveikti šią baimę. Kankina mintis apie buvusią negražiai pasibaigusią draugystę? Pakvieskite tą žmogų popietės arbatos, praeities šešėlis kaipmat nuslinks.
- Turite nemalonią praeitį primenančių drabužių, daiktų, nuotraukų? Atsikratykite jų – pasijusite geriau ir turėsite jėgų eiti į priekį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl nereikia savęs kritikuoti? Sužinokite 5 svarbiausias priežastis
Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!