Paaiškėjo parodos „JCDecaux premija 2022“ laureatai: publikos simpatijos – „Absurdo vitrinai“

Paaiškėjo parodos „JCDecaux premija 2022“ laureatai / M.Savičiūtės ir A.Vasilenko nuotr.
Paaiškėjo parodos „JCDecaux premija 2022“ laureatai / M.Savičiūtės ir A.Vasilenko nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2022-11-25 11:04
AA

Paskelbta, kas šiemet tapo konkursinės parodos „JCDecaux premija: Galimybių bangos“ nugalėtoju ir publikos prizo laureatu. Tarptautinė komisija pagrindinį apdovanojimą ir piniginę premiją skyrė Gabijos Pernavaitės ir Žygimanto Bėronto duetui „allsofeatherlightseven“ už kūrinį „Saulė yra virš daiktų“.

Menininkų duetui atiteko kompanijos „JCDecaux Lietuva“ įsteigta 4000 Eur premija bei galimybė savo kūrybinius projektus pristatyti lauko reklamos erdvėse. Ši paroda – Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ir minėtos kompanijos bendras projektas.

„JCDecaux premija 2022“ laureatų „allsofeatherlightseven“ kūrinio fragmentas / Andrej Vasilenko nuotr.

Tarptautinę vertinimo komisiją šiemet sudarė skirtingų sričių meno ekspertai: Orlando Maaike Gouwenberg – šiuolaikinio meno organizacijos „Jester“ Genke, Belgijoje meno vadovė ir viena iš Olandijos paviljono 59-ojoje Venecijos bienalėje kuratorių; Post Brothers – kritikos iniciatyva, kuriai priklauso Matthew Post, dėstantis Danijos karališkojoje dailės akademijoje Kopenhagoje; Anders Kreuger – kuratorius, rašytojas ir pedagogas, Helsinkyje veikiančios, asmeniškai inicijuotos, meno galerijos „Kohta“ direktorius.

Komisijos nariai vienbalsiai nusprendė, kad šiemet pagrindinė konkursinės parodos premija turėtų atitekti duetui „allsofeatherlightseven“, kurių praktikoje svarbiausia yra į poetiškumą sutelkto vizualinio ir tekstinio naratyvo kūrimas. Pasak komisijos narių, „allsofeatherlightseven“ duetas nesiūlo, kaip išspręsti kiekviename kūrinyje pateikiamą mįslę ar galvosūkį – nei sau, nei žiūrovams.

Pagrindinę „JCDecaux premija“ komisija skyrė menininkų duetui „allsofeatherlightseven“ / Mikos Savičiūtės nuotr.

„Kertinis žiuri sprendimą nulėmęs veiksnys buvo dueto pasiūlyta nuosekli meninė programa, įveiklinanti neapibrėžtumą, trapumą, neapsisprendimą ir sprendimų laikinumą. Žiuri nariai stebėjo, kaip menininkai savo kūrinį ir jo pristatymą keičia in situ. Kūrėjai modifikavo, pildė ir tobulino fizinę instaliaciją, tuo pat metu vitriną Vokiečių gatvėje naudodami kaip sceną savo nuolatiniam pokalbiui. Nors tokie post factum pakeitimai dažnai gali būti suvokiami kaip nesaugumo ženklas, šiuo atveju žiuri juos interpretavo kaip simbolizuojančius į procesą orientuotą požiūrį, kuriuo ginčijama nuostata, jog parodos turinčios būti „statiškos“, „išbaigtos“ ir „nebekintamai įgyvendintos,“ – rašoma vertinimo komisijos laiške.

Paroda „JCDecaux premija“ šiemet buvo perkelta į naują erdvę, Dailininkų sąjungos galeriją, ŠMC kaimynystėje. Parodos lankytojai tradiciškai turėjo galimybę ir patys išrinkti savo favoritą bei balsuoti už jiems labiausiai patikusį kūrinį. Daugiausiai publikos simpatijų sulaukė menininko Roko Janušonio kūrinys „Absurdo vitrina“.

Publikos prizo laureato Roko Janušonio kūrinys „Absurdo vitrina“ / Andrej Vasilenko nuotr.

Kūrinyje autorius telkiasi į dvi sau artimas sritis – piešimą ir keramiką. Savo kūriniu menininkas griauna stereotipinį vitrinos vaizdinį, persvarsto ir atmeta svarbiausią jos paskirtį – siekį parduoti. Publikos simpatijų prizas menininkui suteiks galimybę pasinaudoti lauko reklamos erdvėmis įgyvendinant kūrybinius projektus.

Rokui Janušoniui atiteko „JCDecaux premija“ publikos simpatijų prizas / Mikos Savičiūtės nuotr.

Šiemet iš beveik šimto konkursui pateiktų paraiškų kuratoriai Milda Dainovskytė ir Vytenis Burokas atrinko penkis menininkų projektus.

Parodoje „JCDecaux premija 2022“ naujus kūrinius buvo pakviesti sukurti menininkai Morta Jonynaitė, Rokas Janušonis, Anton Karyuk, Gabijos Pernavaitės ir Žygimanto Bėronto duetas „allsofeatherlightseven“, bei jungtinis menininkų ir tyrėjų kolektyvas „Paveldo institutas“. Iš jų kūrinių konceptualią ekspoziciją formavo architektas Vladas Suncovas.

Septintoji konkursinė paroda „JCDecaux premija: Galimybių bangos“ veiks iki lapkričio 26 d. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius), ekspozicijos lankymas nemokamas.