Palangos botanikos parke nustebino draudimas gulėti ant žolės: „Pasakė – mokėkite 100 eurų“
Dažnas parkų vaizdas – ant žolės besiilsintys žmonės. Vis dėlto Palangos botanikos parke po medžiu su knyga įsitaisiusi fotografė Neringa Rekašiūtė netrukus buvo informuota, kad čia gulėti negalima. Negana to, teigia sulaukusi darbuotojos replikos, kad jeigu nori toliau taip ilsėtis, turėtų susimokėti 100 eurų. Portalas Žmonės.lt pasidomėjo, kokios iš tiesų taisyklės galioja Palangos botanikos parke.
Neringa Rekašiūtė apie ją nustebinusią situaciją Palangos botanikos parke papasakojo sekmadienį savo feisbuko paskyroje.
Šiuo įrašu fotografė sutiko pasidalyti ir su portalo Žmonės.lt skaitytojais.
„Veiksmas vyksta Palangos botanikos parke, išsitraukę pleduką, pakritę po medžiu gulim ir skaitom knygas. Privažiuoja parko darbuotoja ir sako, kad negalima parke gulėti, arba 100 eurų susimokam ir tada galim.
Matau, kad parką išlaiko Palangos miesto savivaldybė, tai čia iš žmonių pinigų, o ne privačių investicijų. Ar tikrai ok (ne retoriškai, iš tiesų klausiu) yra apmokestint ilsėjimąsi parke? Čia kaip Bernardinų sode ar Vingio parke reiktų susimokėti 100 eurų, kad galėtum pasitiesti pleduką ir ramiai pabūti gamtoj“, – rašė N.Rekašiūtė, portalui Žmonės.lt pridūrusi, kad pasigedo apie draudimą gulėti ant žolės įspėjančių informacinių ženklų.
Po Neringos įrašu užvirė diskusija. Nemažai į ją įsitraukusių žmonių neslėpė, kad šis draudimas jiems taip pat naujiena, ir teigė nesuprantantys jo priežasčių.
Toks draudimas – ne šiaip sau
Palangos miesto savivaldybės administracijos atstovė spaudai Tamara Zaiceva portalui Žmonės.lt patvirtino, kad Palangos botanikos parke iš tiesų negalima gulėti ant žolės. Anot jos, taisyklės taip pat draudžia ir po parko teritoriją važinėtis dviračiais.
„Parkas užveistas priekopėje, faktiškai ant pajūrio smėlio. Čia sunkiai auga bet kokia augmenija. Reikia labai daug pastangų užauginti vejai, dėl labai plono dirvožemio sluoksnio žolė sunkiai prigyja, išdega nuo saulės, savo darbą padaro ir pajūrio audros.
Todėl vengiama bet kokios galimybės, kad žolė būtų nugulima ar nutrypiama. Dėl šios priežasties Birutės parke nepageidaujami ir neleidžiami jokie piknikai ar šiaip pagulėjimai ant žolės“, – portalui Žmonės.lt minėto draudimo priežastis aiškino T.Zaiceva.
Užsiminus, kad kai kurie parko lankytojai apie tokią tvarką negirdėję ir, pavyzdžiui, Palangos orkestro koncertų čia klausosi prisėdę ant pledų, savivaldybės atstovė neslėpė: „Mes tą matom, žinom. Neseniai prie Gintaro rūmų vyko puikus Palangos parko festivalis ir ten taip pat buvo bandančių atsisėsti, atsigulti. Tuomet renginyje dirbusi apsauga labai gražiai, taktiškai prašė to nedaryti, aiškino, kodėl negalima.“
T.Zaiceva pridūrė suprantanti kylantį nepasitenkinimą.
„Juk, pavyzdžiui, nuvažiuojame į kitą pasaulio kraštą, kad ir į Paryžių. Pati ten prie Eifelio esu ant pleduko sėdėjusi. Bet ten – visai kita situacija“, – pabrėžė ji.
Palangos miesto savivaldybės atstovė spaudai teigė, kad prie kiekvieno įėjimo į parką yra dideli informaciniai stendai.
„Juose pažymėta, kad negalima: šiukšlinti, vedžioti augintinių, triukšmauti, skinti augmeniją, žvejoti, stovyklauti, kurti laužus, joti su žirgais, važiuoti automobiliais ir dviračiais.
Parke neketinama prie kiekvienos vejos, gėlyno ar tako prikaišioti lentelių su draudimais. Manome, kad prieš apsilankant bet kokiame parke gamtai ir augmenijai neabejingi lankytojai visada pasidomi, kas juose leistina, ir stengiasi paisyti apribojimų bei gerbti parko darbuotojų darbą“, – įsitikinusi T.Zaiceva.
Jos teigimu, užfiksavę, kad nesilaikoma taisyklių, parko darbuotojai įspėja lankytojus. Jeigu į įspėjimus jie nereaguoja, gali būti kviečiama policija. Tačiau T.Zaiceva pasidžiaugė, kad šiais metais to neprireikė.
100 eurų – už renginį tik tam pritaikytose parko erdvėse
Vis dėlto paklausta apie N.Rekašiūtės įraše minimą darbuotojos pareiškimą, kad susimokėjus 100 eurų gulėti ant žolės galima, Palangos miesto savivaldybės atstovė patikslino – toks mokestis neegzistuoja.
„Joks 100 eurų mokestis neatvers galimybės trypti žolę, juolab, kad tokio mokesčio net nėra“, – portalui Žmonės.lt sakė T.Zaiceva.
Anot jos, parko taisyklės numato nebent galimybę suorganizuoti lauko renginį iki 60 žmonių, kurio valandos kaina – 100 eurų.
„Tačiau toks renginys galėtų vykti tam pritaikytose parko erdvėse, jokiais būdais ne ant vejos“, – paaiškino T.Zaiceva.
Ji taip pat paminėjo, kad iš Palangos savivaldybės biudžeto parko priežiūros darbams skiriama beveik 700 tūkst. eurų.
„Palangos Birutės parkas yra skirtas ramiam poilsiui pasivaikštant takais ar sėdint ant čia įrengtų suolelių gėrėtis pajūrio gamta bei darbščių parko žmonių triūso rezultatais.
Labai prašome mūsų miesto svečių prieš apsilankant Palangos Birutės parke susipažinti su informaciniuose stenduose nurodyta informacija ir saugoti parko augmeniją“, – į parko lankytojus kreipėsi T.Zaiceva.
Žada, kad ateityje taisyklės taps matomesnės
Palangos botanikos parko direktorė Vida Gerikienė kalbėdama su portalu Žmonės.lt nurodė, kad draudimas parko teritorijoje gulėti ant žolės yra įrašytas taisyklėse. Tiesa, neslėpė, kad jo nepaisančių tikrai pasitaiko.
„Žolę išgulėti galima labai greitai. Ji ir negulint labai išgelsta, tai gerai, kad šiemet orai lietingi ir užtektinai lietaus. O jeigu dar žmonės pradeda sėdėti, gulėti ir, nekalbant apie konkrečią situaciją, dar nesugeba susirinkti savo šiukšlių...
Pas mus yra parko prižiūrėtoja, kuri tą tvarką prižiūri – neleidžia važiuoti su dviračiais, gulėti ir sėdėti ant žolės. Parką prižiūrintis žmogus dirba sąžiningai – kad jis visiems būtų gražus, žalias, neišmindžiotas, be šiukšlių. Todėl gerbkime žmonių darbus. Mes norime, kad atėjus į parką pasitiktų gražios, neišgulėtos, neišvaikščiotos erdvės“, – sakė V.Gerikienė.
Paklausta apie tariamą 100 eurų mokestį už galimybę ilsėtis ant žolės, Palangos botanikos parko direktorė patikino, kad tokio tikrai nėra. V.Gerikienė pabrėžė N.Rekašiūtei darbuotojos ištartų žodžių negirdėjusi, todėl komentuoti negalinti. Tačiau svarstė, kad galbūt tai tebuvo išsprūdusi replika.
„Mokestis pas mus yra tik už fotosesiją ir automobilio įvažiavimą“, – portalui Žmonės.lt sakė V.Gerikienė.
Pasiteiravus, ar Palangos botanikos parke netrūksta ženklų, informuojančių apie draudimą ilsėtis ant žolės, direktorė neatmetė galimybės jų vėliau įrengti daugiau. V.Gerikienė paminėjo, kad pareigas eina dar tik kelis mėnesius, todėl, kad lankytojams kiltų mažiau klausimų, ateityje žada pokyčių.
„Reikia ir informacinius stendus atnaujinti, ir pridėti daugiau informacijos, kad žmonės pasiskaitinėtų. Galų gale – ant suoliukų kodus sudėti, kad lankytojai nusiskenavę galėtų pasiskaityti tas tvarkas. Kad nebūtų nuostabos, kai priėjusi parko prižiūrėtoja paprašys susimokėti už fotosesiją, kas irgi yra naujovė fotografams, nors naujovė būti neturėtų.
Mes juk neprašome mokėti už įėjimą į parką. Mes tik prašome sumokėti už fotosesiją, nevažinėti dviračiais, negulinėti ant pievos. Jeigu trumpam prisėda su mažu vaiku – nepakeliam. Bet jeigu pasidėjo pledą ir atsisėdo paskaityti knygos, tai tam yra suoliukų tikrai ne vienas ir ne du. Jų pilnas parkas“, – portalui Žmonės.lt komentavo Palangos botanikos parko direktorė.