Pamėgtos grožio procedūros: už ir prieš
Reta moteris savo gyvenimą įsivaizduoja be įvairių grožio procedūrų, tačiau medikai ir kitų sričių specialistai ne visada pritaria mūsų pasirinkimui. Pažiūrėkime, ką jie sako apie soliariumus, depiliaciją ir kitas grožio procedūras.
Soliariumai
UŽ
Dermatologai sako, kad saikingas lankymasis soliariume gali padėti išspręsti kai kurias odos problemas: atsikratyti nedidelių spuogelių, psoriazės, egzemos, užgydyti žaizdeles. Bet toks teigiamas poveikis gaunamas į soliariumą einant tik keletą kartų ir vos po kelias minutes, o siekdamos dailiai įrusti, ten praleidžiame tikrai daugiau laiko.
PRIEŠ
Anot medikų, vitamino D gamybą skatina UVB tipo spinduliai, tačiau nuo jų oda stipriai parausta, tad soliariumų lempos skleidžia tik UVA. Vitamino D soliariume negausime.
Medikai sako, kad soliariumuose paruošti odos artėjančiam saulėtam sezonui taip pat neįmanoma. Tai tik dar vienas mitas.
Dermatologai įspėja, kad ilgai ir dažnai būnant soliariume oda sensta, praranda savo stangrumą ir elastingumą, išauga rizika susirgti piktybinėmis jos ligomis, atsiranda pigmentinių dėmių.
Švedijos Lundo universiteto mokslininkai skelbia, kad žmogui, dešimt kartų per metus nuėjusiam į soliariumą, riziką susirgti odos vėžiu padidėja 50 procentų. Nustatyta ir tai, kad grėsmė susirgti odos vėžiu padidėja 3,6 karto, kai soliariumuose deginantis pradedama nesulaukus net 18 metų.
Vilniaus universiteto Onkologijos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų ir 200 naujų susirgimų melanoma. Sergamumas per pastaruosius du dešimtmečius išaugo bemaž tris kartus. Būtų naivu to nesieti su į Lietuvą atkeliavusia ir išplitusia soliariumų mada.
Tatuiruotės
UŽ
Tatuiruotėmis galima paslėpti mažus ir didelius odos defektus, randus. Neseniai JAV prasidėjo nauja mada gėlių žiedais papuošti mastektomijos randus.
Pasirinktas piešinys, jo dydis ir vieta akimirksniu pasako kitiems, koks žmogus esate, kuo tikite, ką mylite. Tačiau piešinį riekia rinktis itin kruopščiai, nes tatuiruotė daroma visam gyvenimui. Apdairu rinktis tatuiruotę, kurią paprasta paslėpti po rūbais ar plaukais.
Tatuiruotė gali padėti susirasti antrąją pusę. Patrauklus piešinys ant kūno atkreipia dėmesį, gali tapti priežastimi būti užkalbintam.
Tatuiruotėmis galima įamžinti svarbias gyvenimo akimirkas, atėjusius ar išėjusius brangius žmones.
Kūno piešiniais puošiasi laisvi, šiuolaikiški, veržlūs žmonės, todėl tatuiruotė gali daug ką pasakyti apie jus ar žmogų, kurį ką tik sutikote.
PRIEŠ
Medikų nuomone, net ir laikinos tatuiruotės yra pavojingos dėl alergijos bei kitų galimų komplikacijų.
Tatuiruotės, padarytos su juodu rašalu, yra ypač pavojingos, nes rašale, be tradicinių chna dažų yra ir parafenilendiamino, kuris yra žinomas kaip itin stiprus alergenas.
Dėl tatuiruotės gali sudirgti oda, atsirasti egzema, dermatitas, alerginė reakcija.
Labai svarbu pasirinkti savo srities profesionalą. Adatėlės, kuriomis piešiama tatuiruotė, privalo būti sterilios, reikia laikytis griežtų higienos standartų, nes yra rizika užsikrėsti ne tik paprastomis bakterinėmis infekcijomis, bet ir AIDS arba hepatitu.
Nepatariame darytis tatuiruočių itin jautriose vietose. Skausmingiausios vietos yra tos, kuriose daugiausia nervų, pavyzdžiui, pažastys. Jei panorėsite tatuiruotę pašalinti, skaudės dar labiau negu ją darantis.
Psichologai pataria labai pamąstyti, ar verta darytis tatuiruotes matomose vietose. Jos gali tapti kliūtimi įsidarbinti. Be to, žmogui senstant, keičiasi oda, kūno formos, todėl gali kisti ir tatuiruotė.
Depiliacija
UŽ
Depiliuotas kūnas atrodo estetiškiau, yra patrauklesnis ir malonus liesti. Dažna depiliacija skatina geresnius higienos įpročius. Jei plaukelius nuo skirtingų kūno vietų šalinate skutimosi peiliukais, procedūrą turėsite kartoti kiekvieną ar kas antrą dieną, tuo pat metu lįsti į karštą vonią ar po dušu. Pažastų plaukelių depiliacija saugo nuo nemalonaus prakaito kvapo.
PRIEŠ
Ginekologai įspėja, kad paplitusi mada šalinti gaktos plaukus skutimosi peiliuku, žirklėmis ar vašku ne visada būna naudinga sveikatai. Anot jų, gamta nesukūrė jokių nereikalingų dalykų.
Antakiai ir blakstienos saugo, kad į akis nepatektų prakaito lašelių ar dulkių.
Pažastyse plaukai palaiko reikiamą kūno temperatūrą. Plaukai, esantys intymiose vietose, apsaugo nuo infekcijų.
Prancūzų ginekologai atkreipė dėmesį, kad bikinio zonos skutimasis atveria kelius infekcijoms ir skatina genitalijų karpų plitimą. Jie pastebėjo, kad per pastaruosius dešimtmečius smarkiai padaugėjo užsikrėtusių vadinamaisiais odos moliuskais. Priežastis: intymios vietos plaukų šalinimas.
Jautresnės odos moterims, po bet kurios kūno vietos depiliacijos sausėja, peršti oda, atsiranda spuogelių, pūlinukų. O šios nedidelės žaizdelės atveria kelius įvairioms virusinėms infekcijoms.
Ilgalaikis nagų lakavimas
UŽ
Ilgalaikis nagų lakavimas atliekamas grožio salonuose ar studijose, manikiūro kabinetuose, todėl nereikia pačioms rūpintis manikiūru ir pedikiūru, taip namuose nepasklinda nemalonūs cheminių medžiagų kvapai. Taip pat tai puiki proga ištrūkti ir skirti laiko tik sau.
Nereikia laukti valandų valandas, kol lakas išdžius. Ilgalaikiu laku padengti nagai nekelia jokių rūpesčių net kelias savaites – spalva neblunka, lako krašteliai nenutrupa net dirbant buities darbus, o nagai pastebimai ilgėja.
PRIEŠ
Nagui ir odai, esančiai aplink ją, kenkia ne tik naudojami chemikalai, bet ir UV lempos spinduliai, kuriais džiovinamas lakas. Jie didina vėžinių susirgimų riziką, sausina ir šiurkština odą. Nors rankos po lempa laikomos trumpai, tačiau dermatologai perspėja nepiktnaudžiauti.
Specialistai perspėja, kad priemonės, kuriomis pašalinamas lakas, yra kenksmingos. Valiklyje esama acetono, kuris yra toksiškas, skatina alergiją, silpnina ir pažeidžia nagus.
Jei jau kurį laiką džiaugiatės ilgalaikiu laku, turėjote pastebėti, kad nagai tapo ilgesni, nes tvirtas sluoksnis saugo juos nuo lūžimo, tačiau nuvalius gelį, nagai yra plonyčiai, negražios spalvos ir sluoksniuojasi.
Būtina leisti nagams bent kelias savaites pailsėti prieš vėl lakuojant ilgalaikiu laku. Taip pat nepamirškite rankų patepti apsauginiu kremu nuo saulės.
Auskarai
UŽ
Pagrindinis argumentas yra grožis, taip pat rodyti aplinkiniams savo stiliaus suvokimą, o gal ir pademonstruoti socialinę padėtį.
PRIEŠ
Medikai gan skeptiškai žiūri į auskarus įvairiose srityje. Ypač į auskarus antakyje, bamboje ir liežuvyje.
Anot jų, pataikius į tam tikrą liežuvio kraujagyslę gali prasidėti didžiulis kraujavimas, atsirasti užkrėtimas. Odontologai perspėja, kad auskaras burnoje gadina dantų emalį. Auskaras liežuvyje gali sukelti infekciją, nes burnoje daugiau nei 400 skirtingų mikroorganizmų. Be to, jis veriamas į minkštus, nestabilius audinius, kurie juda kalbant, valgant.
Antakyje yra trišakis nervas, todėl veriant auskarą, galima jį pažeisti ir sukelti labai didelius skausmus, gali kilti įvairiausių komplikacijų.
Auskaru puošiant bambą, galima pataikyti į saulės rezginį, esantį prie bambos, sutrikdyti kepenų, nervų, kraujagyslių veiklą. Praverta bamba gyja net iki metų, nuolat yra dirginama besiliečiančių drabužių, užkabinama kelnių juosmens, gali dažnai kraujuoti, pūliuoti ir galiausiai likti negyjanti žaizda, o vėliau nepatrauklus randas.
Visas pravertas vietas reikia labai atidžiai prižiūrėti, reguliariai plauti vandenilio peroksidu arba naudoti specialius dezinfekuojančius purškalus.