Paprasti patarimai, kurie padės apsisaugoti nuo vėžio

Vėžinės ląstelės / „Fotolia“ nuotr.
Vėžinės ląstelės / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-09-30 09:00
AA

Mokslininkų skaičiavimais, sveikas gyvenimo būdas galėtų daugiau kaip trečdaliu sumažinti įvairių rūšių vėžio riziką, ypač krūties, žarnyno, inkstų ir kasos vėžio.

Pasaulinis vėžio tyrimų fondas nustatė, kad net ir mažiausi gyvenimo būdo ar mitybos pakeitimai gali padaryti labai didelę įtaką sveikatai, ir išskyrė paprastus patarimus, kurie padės sumažinti bet kurio vėžio riziką.

Išlaikykite sveiką kūno svorį

Antsvoris yra viena dažniausių žarnyno, krūties, kepenų ar prostatos vėžio susirgimo priežasčių. Tyrimai rodo, kad sveiko kūno svorio palaikymas (po metimo rūkyti) yra pats svarbiausias dalykas, kurį turėtų padaryti kiekvienas žmogus.

Taip pat skaitykite: Širdies vėžys. Ar jis egzistuoja?

Sveikas kūno svoris taip pat mažina širdies ligų ir diabeto riziką, tad iš savo mitybos režimo tikrai būtų verta išbraukti itin riebius bei daug cukraus turinčius produktus.

Būkite aktyvūs

Aktyvus gyvenimo būdas gerokai sumažina krūties, žarnyno ir gimdos vėžį.

Puikiai žinoma, kad aktyvus gyvenimo būdas palaiko širdies ir plaučių sveikatą, tačiau negana to, sportas gali sumažinti ir vėžio riziką. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad aktyvus gyvenimo būdas gerokai sumažina krūties, žarnyno ir gimdos vėžį, o kadangi sportas padeda palaikyti ir optimalų kūno svorį, įvairių ligų tikimybė dar labiau sumažėja.

Valgykite daržoves

Taip pat ir vaisius, riešutus bei viso grūdo dalių produktus. Tokia mityba, remiantis tyrimais, gali sumažinti burnos, gerklės, stemplės ir skrandžio vėžio riziką. Viso grūdo dalių produktuose aptinkamos skaidulos taip pat efektyviai mažina žarnyno vėžio riziką.

Vartokite mažiau alkoholio

Manoma, kad alkoholis stipriai padidina burnos ir gerklės, taip pat stemplės, kepenų, žarnyno ir krūties vėžio riziką. Būtent dėl to gydytojai pataria kiek įmanoma riboti arba visiškai atsisakyti alkoholio vartojimo.

Mokslininkai vis dar nežino tikslios priežasties, kodėl alkoholis didina vėžio riziką, tačiau populiari teorija tvirtina, kad visi alkoholiniai gėrimai daro didelę žalą DNR ląstelėms, dėl ko ir padidėja rizika susirgti. Negana to, daugelis atliktų tyrimų patvirtino, kad alkoholio ir rūkymo kombinacija yra ypač žalinga sveikatai.

Venkite gazuotų gėrimų ir greito maisto

Nesveiki ir daug kalorijų turintys produktai (bulvių traškučiai, greitas maistas, skrudinta mėsa) ne tik didina antsvorį, bet ir didina vėžio riziką. Tokį patį poveikį turi ir įvairūs nesveiki gazuoti ar energiniai gėrimai, kurių sudėtyje itin daug cukraus.

Tiesa, ekspertai perspėja, kad netgi ir šviežiai spaustose vaisių sultyse yra daug cukraus, tad rekomenduoja jų apriboti iki vienos stiklinės per dieną.

Mažinkite druskos suvartojimą

Nors druska ir pagerina įvairių patiekalų skonį, tačiau lygiai taip pat ji gali pakelti kraujo spaudimą bei padidinti skrandžio vėžio riziką. Mokslininkai mano, kad sveikatai pernelyg dideli druskos kiekiai žalingi todėl, kad ji gali stipriai pažeisti skrandžio gleivinę.

Žmogui per dieną nerekomenduojama suvartoti daugiau kaip 6 g druskos, tačiau neretai su maistu jos gauname gerokai daugiau. Kad taip nenutiktų, visuomet stebėkite maisto etiketes, o gamindami maistą, druską keiskite natūraliomis žolelėmis ar česnaku bei mažiau vartokite arba visai atsisakykite perdirbtos mėsos produktų.

Pamirškite dešreles ar kumpį

Perdirbtoje mėsoje itin daug druskos ir yra labai stiprių įrodymų, kad įvairios rūkytos dešros ar dešrelės didina žarnyno vėžio riziką. Viena galima to priežastis yra ta, kad perdirbtos mėsos sudėtyje esančios medžiagos, kurios mėsai suteikia tinkamą spalvą, labai stipriai kenkia skrandžio gleivinei.

Taip pat skaitykite: Populiariausi mitai apie vėžį: o kaip yra iš tiesų?

Perdirbtoje mėsoje itin daug druskos ir yra labai stiprių įrodymų, kad įvairios rūkytos dešros ar dešrelės didina žarnyno vėžio riziką.

Pasaulinis vėžio tyrimų fondas rekomenduoja valgyti ne daugiau kaip 500 g mėsos per savaitę, kadangi joje yra ir tokių naudingų medžiagų kaip baltymai, geležis bei cinkas, o perdirbtos mėsos produktų kiek įmanoma labiau vengti.

Mėsą taip pat galite pakeisti įvairiomis pupelėmis, avinžirniais ar lęšiais.

Nepasikliaukite vitaminais ir maisto papildais

Sveikatos ekspertai tikina, kad už vitaminus ir maisto papildus kur kas naudingesni organizmui yra vaisiai, daržovės bei riešutai, mat taip organizmas vitaminų pasisavins tiek, kiek jam reikia.

Graikiniai riešutai / „Fotolia“ nuotr.

Meskite rūkyti

Visiška abstinencija nuo cigarečių yra vienas svarbiausių dalykų, kurį turi padaryti žmogus, norintis sumažinti vėžio riziką, mat būtent šis žalingas įprotis daugiausia jo rūšių ir sukelia.

Būtent rūkymas yra atsakingas už 90 proc. plaučių vėžio atvejų. Gydytojai tvirtina, kad šis žalingas įprotis plaučių vėžį sukelia pažeisdamas plaučius gaubiančias ląsteles ir nors iš pradžių organizmas gali nuo to apsisaugoti, po ilgų rūkymo metų šios ląstelės patiria pernelyg didelę žalą.

Negana to, rūkymas taip pat stipriai didina ir burnos, lūpų, gerklės, gerklų, stemplės, šlapimo pūslės, inkstų, kepenų, skrandžio ir kasos vėžio riziką.