PASAULIO SKONIAI: estiška mielinė pynė

Estiška mielinė pynė  / Astos Černės nuotr.
Estiška mielinė pynė / Astos Černės nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Duonos gaminiai yra bene populiariausias maistas visame pasaulyje, o duonos rūšims suskaičiuoti tikrai neužtektų vieno žmogaus rankų pirštų. Baltijos šalyse ant kasdienio stalo populiariausia juoda ruginė duona, tačiau greta jos rikiuojasi ir gausus būrys saldžių pyragų, bandelių ir kitų duonos gaminių. „Estonian Kringel“ – tai Estijoje populiari saldi mielinė pynė, skoniu labai primenanti cinamonines bandeles.

Pasak Karin Annus Kärner, knygos Estonian Tastes And Traditions autorės, ši duona Estijoje kepama jau kelis šimtmečius. Dažnai pynė patiekiama švenčių, gimtadienių ir kitų ypatingų progų metu. Nors šios saldžios duonos kilmės istorija prasideda Vokietijoje, į Estiją prieš daugelį metų ji atkeliavo su vokiečių Kryžiuočių ordinu. Pynė sėkmingai atrado savo vietą ant estų švenčių stalo ir kepama iki šių dienų.
 
Kaip atrodys iškepusi saldi mielinė estiška pynė, priklauso nuo šeimininkės. Kartais ji kepama paprasto kepalėlio formos ir tuomet vadinama tiesiog saldžia duona (estų k. magussai). Kai šeimininkė duoną susuka į apskritimą ar riestainio formą, ji vadinama kringel.
 
Šeimininkė, kepanti estišką mielinę pynę, lemia ne tik jos išvaizdą, bet ir skonį. Estijoje žinoma ne viena šios pynės variacija: galima kepti ją su razinomis arba be jų, su migdolų plokštelėmis arba be, galima gardinti tešlą kardamonu arba šafranu, naudoti cinamoną.
 
Kad ir kokį variantą pasirinksite, neįmanoma tuo abejoti: ant jūsų stalo garuos kvapi, minkšta, puri ir labai daili mielinė pynė.

Saldi estiška mielinė pynė (Estonian Kringel)

Reikės:

• 11 g sausų mielių,

• ¼ puodelio (60 g) šilto vandens,

• ½ valg. š. cukraus,

• ¾ puodelio (150 g) cukraus,

• 125 g tirpinto sviesto,

• ¾ puodelio (180 g) šilto pieno,

• lengvai išplakto kiaušinio,

• 1 arbat. š. kardamono,

• ¼ arbat. š. druskos,

• 4–4 ½ puodelio (560–630 g) miltų,

• ½ puodelio tamsių arba aukso spalvos razinų (nebūtinai),

• 50 g tirpinto sviesto,

• 5 valg. š. (100 g) cukraus,

• 3 valg. š. (21 g) cinamono,

• kiaušinio trynio,

• 1 valg. š. pieno,

• ¼ puodelio migdolų plokštelių (nebūtinai),

• miltelinio cukraus (nebūtinai).

Kaip gaminti:

1. Nedideliame dubenėlyje ištirpinkite mieles šiltame vandenyje. Įmaišykite pusę šaukšto cukraus ir uždenkite švariu rankšluostėliu. Šiltai palaikykite apie 10 min., kol paviršiuje susidarys burbuliukai, o pačios masės tūris padvigubės.

Padvigubėjęs mielių tūris
Padvigubėjęs mielių tūris / Astos Černės nuotr.

2. Tuo metu dideliame dubenyje gerai sumaišykite tirpintą sviestą, pieną, cukrų, lengvai suplaktą kiaušinį, kardamoną ir druską. Supilkite paruoštą padvigubėjusią mielių masę ir dar sykį gerai viską sumaišykite.

3. Suberkite miltus į masę. Berkite po vieną puodelį, po kiekvieno gerai pamaišydama mediniu šaukštu. Jei miltus bersite palaipsniui, iškepusi pynė bus minkšta ir puri. Kai tešlą bus per sunku maišyti šaukštu, minkykite ją rankomis. Galiausiai suberkite razinas, jeigu jas naudojate, ir minkykite rankomis dar apie 10 min., kol tešla bus nelipni, vientisa ir elastinga. Jei ji vis tiek limpa prie rankų, įberkite dar šiek tiek miltų. Iš išminkytos tešlos suformuokite rutulį.

Padvigubėjęs mielių tūris
Padvigubėjęs mielių tūris / Astos Černės nuotr.

4. Didelį dubenį ištepkite sviestu. Įdėkite į jį išminkytą tešlos rutulį ir kelis kartus apsukite, kad pasidengtų sviestu nuo dubens sienelių. Uždenkite dubenį rankšluosčiu ir padėkite į šiltą vietą. Palaikykite 1–2 valandas, kol tešla pakils – jos tūris turėtų padvigubėti. Praėjus numatytam laikui ir tešlai pakilus, ją dar šiek tiek paminkykite. Tuomet vėl uždenkite dubenį su tešla rankšluostėliu ir palikite pastovėti bei pakilti dar valandai.

5. Išimkite tešlą iš dubens ir perkelkite ant miltais pabarstyto švaraus lygaus paviršiaus. Iškočiokite tešlą plonai į kuo taisyklingesnę stačiakampio formą. Tolygiai aptepkite iškočiotą tešlą tirpintu sviestu. Apibarstykite cukraus ir cinamono mišiniu. Tuomet, pradėdami nuo ilgesniojo tešlos stačiakampio krašto, suvyniokite ją į ritinį (virvę).

Padvigubėjęs mielių tūris
Padvigubėjęs mielių tūris / Astos Černės nuotr.

Tešlos ritinį labai aštriu peiliu išilgai perpjaukite į dvi arba tris dalis. Jei tešlą perpjovėte į dvi dalis, jas susukite vieną su kita; jei į tris dalis – supinkite iš jų kasą. Supintą ritinį sulenkite į kuo taisyklingesnį apskritimą. Jungimo vietą stenkitės paslėpti kepinio apačioje.

Padvigubėjęs mielių tūris
Padvigubėjęs mielių tūris / Astos Černės nuotr.

6. Perkelkite susuktą pynę į kepimo popieriumi išklotą kepimo skardą. Uždenkite rankšluostėliu ir palikite pakilti dar valandai.

7. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C temperatūros. Nedideliame dubenėlyje suplakite kiaušinio trynį ir 1 valg. š. pieno. Aptepkite šiuo mišiniu pakilusią pynę ir apibarstykite migdolų griežnėliais (jeigu jas naudojate).

8. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 35–40 min. arba tol, kol pynė taps gražios aukso spalvos. Išjunkite orkaitę ir iš karto uždenkite pynę rankšluostėliu. Palikite vėsti kepimo skardoje apie 10 min., paskui perkelkite ant grotelių, kad pynės apačia netaptų suzmekusi. Visiškai atvėsinkite.

9. Prieš patiekdami, perkelkite pynę į didelę lėkštę ar ant padėklo. Jei norite, apibarstykite milteliniu cukrumi ir supjaustykite riekelėmis.

Estišką pynę kepė ir aprašė Asta Černė