Pasaulio virtuvė: „Panini“ (Italija)

Sumuštinis su kalakutiena, šonine ir svogūnais / Astos Černės nuotr.
Sumuštinis su kalakutiena, šonine ir svogūnais / Astos Černės nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-04-28 16:14
AA

Sumuštinis, toks paprastas ir visai neįmantrus patiekalas, skamba visiškai kitaip, kai jį pavadiname „Panini“, tiesa?

Panini, Italijoje vadinamas panino, – sumuštinis, ruošiamas iš itališkos duonos, norimų mėsos produktų, sūrio ir mėgstamų daržovių. Itališkas žodis panino kilęs iš italų kalbos žodžio pane, reiškiančio duoną, tačiau daugelyje angliakalbių šalių šie sumuštiniai vadinami ne panino, o panini (italų kalba panini reikštų ne sumuštinį, o sumuštinius, bandeles, t. y. daugiskaitą).

Pirmą kartą italų kulinarijos knygose panini buvo paminėti XVI-ame amžiuje, tačiau tik daug vėliau, apie 1970-uosius metus, šie sumuštiniai tapo madingi italų, ypač Milano, baruose, taip pat – Jungtinėse Amerikos Valstijose, ypač Niujorke. Dabar jaunimas laiką leidžia gerai žinomuose kavinių tinkluose, o štai prieš kelis dešimtmečius jie rinkdavosi sumuštinių baruose. 1980-aisiais Italijoje išpopuliarėjo platų sumuštinių asortimentą siūlantys barai, ypač mėgstami paauglių ir jaunų žmonių – labai greitai jie tapo viena populiariausių susitikimų, bendravimo, laiko leidimo, o taip pat ir valgymo vieta.

Savo istorijos pradžioje panini buvo žinomi kaip šalti sumuštiniai, gaminami prieš pat patiekimą.  Be to, priešingai nei šiandien, sumuštinių įdarui buvo naudojama vos pora produktų, o štai šiandien jie gardinami ir mėsos produktais, ir sūriu, ir daržovėmis, ir įvairiais pagardais – kartais namuose paruoštą sumuštinį būna net sunku suvožti, kiek daug produktų į jį norisi sutalpinti!

Šiandien ruošiami tiek šilti, tiek šalti panini, o populiaresnis ir geriau žinomas yra karštų sumuštinių variantas. Karštus panini galite ruošti trimis būdais: apkepti keptuvėje iš abiejų pusių; kepti orkaitėje, kol sūris išsilydys ir duona gražiai apskrus; arba kepti specialioje keptuvėje su grilio juostelėmis, kurių dėka duonos paviršius būna išmargintas ryškiau apskrudusiomis juostelėmis. Pastaruoju būdu ruošiamiems sumuštiniams naudojamos specialios keptuvės, vadinamos panini keptuvėmis (griliais ar presais).

Tradiciniams panini sumuštiniams ruošti dažniausiai yra naudojama ciabatta, taip pat foccacia ar baguette duona, kuri yra išilgai perpjaunama perpus, o tarp tų pusių suvožiami produktai. Priešingai nei seniau, šiandien panini dažnai ruošiami ne su visa duona, bet su duonos riekelėmis.

Svarbiausia, kad visi naudojami produktai, ypač mėsa, būtų termiškai apdoroti ir paruošti vartojimui, kadangi sumuštinis kepamas trumpai.

Ruošiant šiltus (keptus) panini, duonos ar duonos riekelių išorę yra rekomenduojama patepti gabalėliu sviesto ar apšlakstyti trupučiu aliejaus – tuomet sumuštiniai apskrus gražiau bei skaniau, duona bus traškesnė. Panini ruošti galite su visais mėgstamais priedais: mėsos produktais (vištiena, kalakutiena, kumpiu, šonine ir t. t.), sūriais (kietuoju, puskiečiu, mocarela, pelėsiniu sūriu) bei daržovėmis (špinatais, pomidorais, svogūnais, česnakais) ir kitais pagardais (alyvuogėmis, pesto, bazilikais, gražgarstėmis, šviežiomis žolelėmis ir t. t.). Jei norite, sumuštinį galite pagardinti mėgstamu padažu, prieskoniais, kurie subalansuos skonį. Svarbiausia, kad visi naudojami produktai, ypač mėsa, jau būtų termiškai apdoroti ir paruošti vartojimui, kadangi sumuštinis kepamas trumpai ir spėja tik sušilti bei apskrusti, bet ne iškepti.

Mes įpratę, kad sumuštiniai – pusryčių patiekalas, tačiau panini galite patiekti ir pietums ar vakarienei. Tokie sumuštiniai sotūs, gali būti įvairių rūšių ir skonių. Be to, šalti panini – idealus maistas išsinešti, todėl puikiai tiks mokyklinuko pietums ar jūsų lauknešėliui į darbą. Artėjant šiltoms pavasario ir vasaros dienoms, galima pradėti svajoti ir apie saulėtas iškylas: į jų krepšį taip pat visuomet galite įsidėti keletą iš anksto paruoštų sumuštinių.

{recipe|4177}