Pasaulis prisimena prieš 25 metus žuvusią princesę Dianą: karališkąją šeimą pakeitė neatpažįstamai

Princesė Diana / „Scanpix“ nuotr.
Princesė Diana / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Ši mirtis šokiravo visą pasaulį. Rugpjūčio 31-ąją sukanka 25 metai, kai pasaulis neteko Velso princesės Dianos – ikona tapusi moteris žuvo automobilio avarijoje.

Moteris, kurią gerbėjai visame pasaulyje stebėjo augant nuo darželio darbuotojos iki elegantiškos garsenybės, kuri tapo angelu sargu AIDS sergantiems žmonėms ir kovojo už sausumos minų uždraudimą. Daugelis svarsto – kokia neteisybė, kad būdama vos 36-erių ji iškeliavo...

„Neturėtume pamiršti štai ko – ji buvo geriausiai žinomas žmogus angliškai kalbančiame pasaulyje, galbūt tik išskyrus pačią karalienę Elizabeth II“, – „Associated Press“ sakė istorikas Edas Owensas.

Princesė Diana tragiškai žuvo automobilio avarijoje. Nelaimė įvyko 1997-aisiais Paryžiuje – Pont de l‘Alma tunelyje vairuotojas Henri Paulas nesuvaldė automobilio ir trenkėsi į sieną. Ledi Diana patyrė daugybę sužalojimų, įskaitant smarkų smegenų sukrėtimą, ir vėliau mirė ligoninėje.

Princesė Diana
Princesė Diana / „Scanpix“ nuotr.

Po dešimtųjų princesės Dianos mirties metinių vienas iš vyresniųjų rūmų darbuotojų „UK Daily Express“ žurnalistui Richardui Palmeriui pareiškė: „Tikėkimės, jog čia ir galėsime nubrėžti liniją ir visa tai baigti.“ Tačiau jis labai stipriai suklydo – prisiminimai apie Dianą išlieka, ir panašu, jog išliks ilgiau, nei kitų karališkosios šeimos narių. Princesės Margaret ir Karalienės Motinos 20-ąsias mirties metines taip pat minėjome šiemet – tačiau niekas nenustebs, jei jas užmiršote.

Princesės Dianos gyvenimas ir mirtis ne tik atnešė šoko bangą – kartu su liūdesiu ir gedulu į karališkąją šeimą atėjo ir nemažai pokyčių.

1. Jos gedėjo viešai

Kai princesė Diana mirė, per Didžiąją Britaniją nuvilnijo iki tol nematyto gedulo banga. Kensingtono ir Bakingamo rūmų vartai buvo uždengti neišmatuojama gėlių jūra. „Sustingusios viršutinės lūpos“ era, kaip vėliau sakė princas Williamas, buvo baigta.

2. Ji nevengė fizinio kontakto...

Karalienė Elizabeth pasisveikinti su jos pamatyti susirinkusiais žmonėmis pirmą kartą išėjo tik 1970-aisiais, turo po Australiją ir Naująją Zelandiją metu. Tai, kad neseniai ištekėjusi Diana vos po dešimtmečio ėmė ant kelių ir prie savęs glaudė vaikus kiekvieną kartą pasirodžiusi viešumoje, buvo didžiulis žingsnis.

3. ...ir lenkėsi prieš vaikus

Diana ne tik mėgo apkabinti vaikus – kalbėdamasi su mažaisiais, ji pasilenkdavo, kad būtų akių lygyje su jais. Maža to, princesė vaikams pasakojo asmeninius dalykus, taip leisdama jiems pasijausti ypatingais. Tai iki šiol daro hercogienė Catherine.

Princesė Diana Angoloje 1997 m.
Princesė Diana Angoloje 1997 m. / Vida Press nuotr.

4. Ji nusimaudavo pirštines

Šis princesės Dianos gestas – itin paprastas ir net gali pasirodyti nereikšmingas. Moteris nusimaudavo pirštines, kad galėtų paliesti žmones. Dabar su pirštinėmis viešumoje rodosi tik karalienė Elizabeth II.

5. Ji nesišalino sergančių AIDS

Kai Diana ėmė liesti ir nevengti apkabinti AIDS sergančius ligonius 9 dešimtmečio pabaigoje, tai buvo „radikalu“. Tačiau princesė visada suprato savo, kaip garsenybės, galią keisti visuomenės nuomonę.

Princesė Diana 1987-ųjų balandį atidarė pirmąjį ligoninės skyrių, skirtą gydyti ŽIV/AIDS sergančius pacientus.

6. Ji dirbo su visuomenės atstumtaisiais ir tabu temomis

Diana padėjo benamiams ir rėmė minų naikinimu užsiimančias labdaros organizacijas. Vienos garsiausių savo išvykų metu ji tiesiogine to prasme ėjo minų lauku Angoloje. Maža to, kalbama, jog supratusi, kad ne visi fotografai spėjo užfiksuoti itin pavojingą momentą, ji apsisuko ir perėjo lauku dar kartą.

Vėliau šias veiklas ir labdaringas organizacijas perėmė jos sūnūs princai Williamas ir Harry.

Princesė Diana 1997-aisiais Angoloje
Princesė Diana 1997-aisiais Angoloje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

7. Ji parodė Williamui ir Harry „tikrą“ gyvenimą

Dianai buvo svarbu parodyti savo sūnums, jog gyvenimas ne visiems žmonėms yra rožėmis klotas. Moteris vaikus vedėsi lankyti AIDS sergančių ir benamių žmonių, ir į šias išvykas neįsileido kamerų. Šie mamos poelgiai išties suformavo jaunųjų princų asmenybę.

8. Ji skatino kalbėtis apie psichinę sveikatą

Diana buvo neįtikėtinai atvira, net kalbėdama apie savo kovą su bulimija. Šis princesės atvirumas įkvėpė jos sūnus Williamą ir Harry pradėti „Heads Together“ iniciatyvą ir dalintis savo pačių patirtimis. Princas Harry iki šių dienų apie savo psichologinę sveikatą kalba ypač atvirai.

„Kai prieš 12 metų pradėjau gyvenimą kaip viešas žmogus, žinojau, kad žiniasklaidai turbūt rūpės tai, ką darau. Tačiau negalėjau net įsivaizduoti, kaip tai paveiks mano psichiką, ir kaip nepakeliama tai taps.

Nesupratau, kokį didžiulį poveikį dėmesys turės mano asmeniniam gyvenimui, ir kad galiausiai su tuo nesusitvarkysiu“, – 1993-aisiais surengtoje spaudos konferencijoje sakė Ledi Diana.

Princesė Diana
Princesė Diana / „Scanpix“ nuotr.

9. Jos mirtis privertė karalienę nusižengti protokolui

Vienas iš didžiausių pasikeitimų karališkajame protokole įvyko po princesės Dianos žūties. Karališkoji šeima tuojau pat sulaukė kritikos, nes net neketino pasirodyti viešumoje ir pasimatyti su gedinčia visuomene. Maža to, virš Bakingamo rūmų nuolat plevėsavo vėliava, kuri pagal karališkąjį protokolą nuolatos privalėjo būti pilnai iškelta.

Paveikta visuomenės spaudimo, karalienė Elizabeth II priėmė sprendimą nuleisti vėliavą, plevėsuojančią ant Bakingamo rūmų stogo iki pusės jos stulpo – tai sulaužė protokolą, tačiau pakeitė tradicijas visiems laikams.

10. ...ir parodyti šiek tiek emocijų

Princesės mirtis šokiravo ne tik visuomenę, bet ir savo šaltumu tuo metu jau pagarsėjusią karalienę Elizabeth II. Tai ji parodė savo kalboje, parodytoje per televiziją kelios dienos po nelaimės.

„Tai, ką sakau jums dabar, sakau iš širdies. Aš nuoširdžiai tikiu, jog yra pamokų, kurias turėtume išmokti iš jos gyvenimo ir ypatingos ir jautrios reakcijos į jos mirtį“, – kalbėjo monarchė.

Didžiausias protokolo pažeidimas įvyko per Dianos laidotuves – princesės karstui riedant karieta pro šalį, karalienė Elizabeth II nusilenkė.

Princesė Diana, karalienė motina ir karalienė Elžbieta II
Princesė Diana, karalienė motina ir karalienė Elžbieta II / „Scanpix“ nuotr.

11. Jos palikimas išliko princų žmonose

Princui Charlesui pristačius mylimąją, daug kam įspūdį padarė tai, jog ji buvo nekilminga. Tačiau palyginus jos kilmę su hercogiene Catherine, kurios mama dirbo stiuardese, ir aktore Meghan Markle, ledi Spencer buvo tikra aristokratė.

12. Ji pritapo Amerikoje

Nors karalienė Elizabeth II visada buvo laukiama JAV, Diana į šalį atvyko kaip tikra roko žvaigždė. Jos apsilankymas šalyje praskynė kelią Williamo ir Catherine įspūdingam priėmimui 2011-aisiais, o vėliau – ir Harry bei Meghan. Maža to, moteris savo liokajui Paului Butleriui užsiminė, jog norėtų į JAV ir išsikraustyti.

Princesė Diana ir Johnas Travolta / „Scanpix“ nuotr.
Princesė Diana ir Johnas Travolta / „Scanpix“ nuotr.

13. Ji mezgė itin atvirus santykius su žiniasklaida

Dianos santykiai su žiniasklaida buvo itin komplikuoti. Nors princesė dažnai ir mestelėdavo užuominų, kur ji yra, ji niekada neslėpė, jog itin didelis dėmesys ir privatumo trūkumas ją smarkiai trikdė ir kankino. Šiuos komplikuotus santykius su žiniasklaida tęsia ir princas Harry.

14. Ji pakeitė vestuvių įžadus – visam laikui

Ar kur nors nuotakos vis dar prižada „paklusti“ savo vyrui? Už šio pažado panaikinimą galite padėkoti Dianai. Jos kategoriškas atsisakymas ištarti šią vestuvinių įžadų dalį tuo metu buvo laikomas ypač moderniu, tačiau laikui bėgant tapo nauja tradicija.

15. Ji buvo kitokia motina

Diana buvo jaunatviška, smagi, vaikų auklėjimu besirūpinanti motina, o paparaciai dažnai ją užfiksuodavo besimaudančią baseine su mažaisiais, ar besivedančią juos į atrakcionų parką. Jos motinystės stilius buvo švelnus ir mylintis – ir juo seka visos karališkosios šeimos motinos.

16. Jos vaikai lankė mokyklą netoliese

Karalienė Elizabeth II mokėsi namuose, o princas Philipas sūnus Charlesą, Andrew ir Edwardą išsiuntė į Škotiją. Tuo tarpu Diana princus Harry ir Williamą leido į Ludgrove Prep pradinę mokyklą, vėliau – Etono mokyklą netoli Vindzoro pilies.

Williamas ir Catherine šią tradiciją dar patobulino ir išleido savo vaikus į dar paprastesnę Londono Thomas Battersea mokyklą.

Princesė Diana su sūnumis Williamu ir Harry / „Scanpix“ nuotr.
Princesė Diana su sūnumis Williamu ir Harry / „Scanpix“ nuotr.

17. Ji keliavo tik su vaikais

Skirtingai nei karalienė Elizabeth II, kuri mažą sūnų Charlesą palikdavo namuose, kai turėdavo išvykti, Diana atsisakė išsiskirti su mažuoju princu Williamu ir pasiėmė jį į turą Australijoje 1983-aisiais.

Williamas su Catherine šią tradiciją pratęsė 2014-aisiais ir pasiėmė princą George‘ą į Australiją.

18. Ji „parašė“ knygą

Diana pati įrašė garso įrašus, kuriuose pasakojo savo gyvenimo istoriją, 1992-aisiais atsidūrusią skandalingoje Andrew Mortono knygoje „Diana: jos tikroji istorija“. Ji užtikrino, kad jos balsas būtų išgirstas, o po 30-ies metų jos pėdomis seka ir sūnus – princas Harry greitai išleis savo autobiografiją.

19. Ji privertė karalienę atsipalaiduoti

Diana niekada nebūtų patikėjusi, jog karalienė Elizabeth II sutiktų suvaidinti, kad leidžiasi su parašiutu į Olimpinį stadioną, ar gertų arbatą su meškiuku Paddingtonu. Visgi, tikėsite tuo, ar ne, jos didenybė metams bėgant tapo vis „linksmesnė“.

Niekas nesitikėjo, jog monarchė savo platininio jubiliejaus proga nusifilmuos filmuke su viso pasaulio mylimu meškučiu – o ji Paddingtonui net išdavė, kas slypi jos garsiojoje juodoje rankinėje – sumuštinis su marmeladu!

20. Ji nustatė madas

Jauna Elizabeth II ir jos sesuo princesė Margaret nuolat atrodydavo elegantiškos ir pasipuošusios. Tačiau Diana tapo tikruoju mados fenomenu. Vėliau šią „naštą“ iš jos perėmė hercogienės Catherine ir Meghan.

Princesė Diana 1994 m.
Princesė Diana 1994 m. / Vida Press nuotr.

21. Ji buvo paprasta

Daug buvo kalbėta apie jos liūdesį, tačiau Diana mėgo ir pasilinksminti, ar atrodyti nerimtai. Kartą ji net užfiksuota su grafiene Sarah Ferguson bežaidžiančios ant slidžių. Šiuo pavyzdžiu sekė ir jos vaikai.

Šis motinos paprastumas įkvėpė ir jos vaikus. Williamas ir Harry iki šiol su miniomis bendrauja asmeniškai ir itin šiltai.

22. Ji buvo filantropė

Diana ne tik lankėsi renginiuose, norėdama skleisti žinią apie svarbius dalykus. 1997-aisiais ji pardavė savo suknelių kolekciją aukcione, ir visas lėšas skyrė labdarai.

23. Ji ketino kurti dokumentinius filmus

Prieš savo mirtį, princesė Diana ketino pradėti kurti dokumentinius filmus apie jai rūpėjusias problemas. Pirmasis jos filmas turėjo būti apie neraštingumą, deja, jo sukurti ji nebespėjo. Princas Harry ir Meghan Markle seka princesės pėdomis ir savo sutartį su „Netflix“ išnaudoja geram tikslui.

Princas Charlsas, princesė Diana su sūnumi princu Williamu
Princas Charlsas, princesė Diana su sūnumi princu Williamu / „Scanpix“ nuotr.

24. Jos mirtis pakenkė princo Charleso reputacijai

Po princesės žūties kaip mat ėmė sklisti kalbos: dėl nelaimės buvo kaltinami visi, nuo tą naktį Dianos automobilį besivijusių žurnalistų, iki vairuotojo. Tačiau didžiausią smūgį patyrė karališkoji šeima.

Princo Charleso reputacijos reabilitacija turėjo palaukti - pirmiausia visuomenė turėjo nustoti ant jo pykti už tai, kad jis su žmona elgėsi netinkamai. Jo reputacija pradėjo šiek tiek gerėti tik 2005-aisiais, kai jis vedė Camillą Parker-Bowles.

25. Ji tapo britų širdžių karaliene

Diana kilo iš aristokratiškos Spencer šeimos. Kai ji ištekėjo už princo Charleso, niekas nesitikėjo, jog ne kas kitas, o ji taps karališkosios šeimos maištininke. Princesė garsėjo savo grakščiais nusilenkimais, kukliais rūbais ir berniukišku šviesiu bob stiliaus kirpimu.

Mergina mokyklą nustojo lankyti 16-os, tačiau mokslus užbaigė Šveicarijos Alpėse, kartu dirbdama aukle ir darželio auklėtoja Londone.

„Norėčiau būti žmonių širdžių karalienė, ja būti žmonių širdyse, tačiau nematau savęs tampant šios šalies karaliene. Nemanau, jog daug žmonių norėtų, kad tapčiau valdove“, – garsiajame interviu „Panoramai“ sakė princesė Diana.

Šie jos žodžiai iš tiesų išsipildė – nors ledi Dianai Spencer taip ir nebuvo lemta tapti karaliene konsorte (šį titulą po karalienės Elizabeth II mirties gaus princo Charleso žmona Camilla), ji iki šių dienų išlieka ne tik kone garsiausia ir labiausiai mylima karališkosios šeimos nare, bet ir viena labiausiai brangintų figūrų pasaulio istorijoje.