Pasitikrinkite: dažnai pasikartojantis mėšlungis gali pranešti ir apie ligas

Moteris masažuoja kojas / Shutterstock nuotr.
Moteris masažuoja kojas / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-06-30 09:00
AA

Ne vienas bent kartą esame pajutę netikėtai užklupusį veriantį skausmą suspazmavus raumenims. Nuolat pasikartojantis mėšlungis signalizuoja apie organizmo problemas, pirmiausia – magnio trūkumą.

Vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė / Asmeninio archyvo nuotr.

Spazmai suintensyvėja vasarą

Mėšlungis – nevalingas, skausmingas raumens spazmas. Dažniausiai jis ištinka nakties metu. Paprastai jis juntamas kojose: blauzdose, pėdose, šlaunyse. Tačiau mėšlungis gali sutraukti ir rankų raumenis, pilvo presą, kaklą, pasireikšti akies trūkčiojimu ir pan.

„Benu“ vaistinės vaistininkė Jūratė Vitkauskaitė pastebi, kad mėšlungis dažniau vargina daug judančius, sportuojančius, sunkų fizinį darbą dirbančius žmones. Tokie raumenų spazmai ypač suaktyvėja vasarą.

Tiesa, šie spazmai gali pranešti ir apie ligas ar kai kurių ligų komplikacijas, pavyzdžiui, skydliaukės ar inkstų, išsėtinę sklerozę ar venų išsiplėtimą. Todėl pajutus, kad mėšlungis kartojasi dažniau, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Jei kartu su staigiais raumenų spazmais pakyla aukšta temperatūra, skauda galvą, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ar net kviesti greitąją pagalbą.

Jei raumenis sukaustė mėšlungis, J. Vitkauskaitė pataria pamasažuoti suspazmavusią kūno vietą, taip pat atsipalaidavus pabandyti ją ištempti, kad spazmas greičiau atsileistų. Kai kas priepuolio metu griebiasi net adatos, kad baksteltų į įsitempusį raumenį. Tačiau vaistininkė sako, kad mėšlungio sutrauktą vietą galima paprasčiausiai švelniai pagnaibyti. Naktinių kojų raumenų spazmų trukmę gali padėti sumažinti ir staigus atsistojimas, pažingsniavimas pakaitomis ant pirštų ir ant pėdos ar kulno. Raumenis atpalaiduoti padeda ir šilta vandens srovė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Nuospaudos: atsiradimo priežastys ir gydymo būdai

Aukštakulniai / Vida Press nuotr.

Signalas apie magnio stoką

Mėšlungis gali ištikti dėl per didelio ar pernelyg mažo fizinio krūvio raumenims, dehidratacijos, venų varikozės, medžiagų apykaitos sutrikimų, nepatogios avalynės, didelių temperatūros pokyčių ir pan. Tačiau populiariausia šio negalavimo priežastis – magnio stoka organizme. Jis gali pasireikšti dėl kelių priežasčių. „Prasčiau besimaitinantys žmonės su maistu negauna pakankamai šio mikroelemento. Tačiau dažniausiai magnio netenkama dėl prakaitavimo, beje, nebūtinai gausaus. Dažniau magnio trūksta ir nėščiosioms ar vyresnio amžiaus žmonėms“, – sako vaistininkė.

Magnio trūkumas sukelia ne tik mėšlungį, bet ir kitokius negalavimus. Organizme stokojant šio mikroelemento gali varginti galvos skausmai, nerimas, nuovargis, dirglumas, pablogėti atmintis, sutrikti miegas. Įspėjama, kad magnio trūkumas padidina insulto ir miokardo infarkto riziką.

„Magnis labai svarbus širdies darbui. Trūkstant jo, taip pat kalio gali būti juntami širdies permušimai, silpnumas. Šis mikroelementas reikalingas ir nervų sistemai. Dėl magnio trūkumo gali sutrikti miegas, padidėti nervingumas. Todėl daug dirbantiems, besimokantiems žmonėms būtina užtikrinti, kad jų organizmas gautų pakankamai magnio“, – pabrėžia vaistininkė.

Balansui atkurti vien mitybos gali nepakakti

Padidinti magnio atsargas organizme galima valgant daugiau grūdinių produktų (kviečių grūdų gemalų, avižinių dribsnių, sėmenų, grikių, duonos), riešutų (migdolų, žemės, lazdyno, brazilinių), daržovių ir vaisių (špinatų, kaliaropių, bananų), šokolado, geriant mineralinį vandenį. Tačiau kai magnio trūkumas organizme yra didelis, vien subalansuotos mitybos kartais ir nepakanka.

Norint atkurti magnio balansą organizme, atsikratyti skausmingų mėšlungio priepuolių ir kitų negalavimų, padeda specialūs maisto papildai ar nereceptiniai vaistai. „Gerdami papildus žmonės papildo organizmą reikiamomis medžiagomis. Tie, kas magnio nori pavartoti profilaktiškai, turėtų rinktis silpnesnės koncentracijos preparatus. Tačiau kai magnio trūkumas organizme yra didesnis, rekomenduojama vartoti ne tik papildus, bet ir be recepto parduodamus vaistus, pavyzdžiui, specialų magnio ir vitamino B6 preparatą“, – pasakoja vaistininkė.

Nelaukti, kol organizmas praneš apie trūkumą

Gausiau prakaituojantiems ir dažniau nuo mėšlungio kenčiantiems žmonėms vertėtų nelaukti, kol apie magnio stoką nemaloniais pojūčiais praneš organizmas. Ypač vasarą vertėtų profilaktiškai pavartoti daugiau magnio turinčių produktų arba maisto papildų. Nereikia laukti, kol prasidės problemos, rodančios didelę magnio stoką organizme.

Renkantis magnio maisto papildus, vasarą patariama juos vartoti ne mažiau kaip dvi savaites, geriausia – vieną mėnesį. Siekiant geriausių rezultatų, magnio preparatus rekomenduojama vartoti kursais kelis kartus per metus. „Rezultato nepajusite nusipirkę ir suvartoję du magnio miltelių pakelius. Minimaliai preparatą reikia vartoti mažiausiai dvi savaites, geriausiai – visą pakuotę, kurios užtenka mėnesio trukmės kursui. Tačiau jeigu žmogus labai daug dirba ar sportuoja, magnio preparatus galima vartoti ir du, ir tris mėnesius iš eilės“, – pabrėžia J. Vitkauskaitė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Aukštakulniai – apavas, kurio moterys neatsisakė net karo metu