Pasižvalgykime po pasaulį: Velykų tradicijos įvairiose šalyse

Margučiai / Shutterstock nuotr.
Margučiai / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Margutis margas – pasaulis dar margesnis. Kadangi Velykos yra džiugi šventė, skirtingose šalyse apstu įvairių linksmų tradicijų, sujungiančių bendruomenes.

Persirengėlių šou

Suomijoje vaikai Velykų rytą perrengiami įvairiais kostiumais, išdažomi jų veidai labai panašiai kaip per mūsų Užgavėnes. Tada mažieji siunčiami eiti per kaimynus rinkti saldainių, margučių ir kitų skanėstų. Kai kuriose Vakarų Suomijos dalyse Velykų sekmadienį žmonės degina laužus, tikima, kad ugnies liepsnos apsaugo nuo blogio.

Suomijoje per Velykas vaikai persirengia
Suomijoje per Velykas vaikai persirengia / Fotolia nuotr.

Populiarusis pyragas

Lenkija – labai tikinti šalis, todėl Velykos jiems ypatinga šventė. Daugelis lenkų šeimų šios šventė neįsivaizduoja be mišių. Išvakarėse ir Velykų rytą tikintieji susirenka į mišias. Po jų prie stalo sėdasi visa šeima, tačiau prieš valgant būtinai sukalbama malda. Velykų pusryčiams valgoma šventinta pascha – velykinis pyragas, gaminamas iš varškės.

Tačiau be išskirtinio pamaldumo lenkai mėgsta ir puoštis. Vienas iš tradicinių puošybos būdų – ant medžių kabinti įvairiai margintus kiaušinius. Taip pat lenkai turi tradiciją dalytis margučiais su kaimynais – tai ypač suartinanti tradicija.

Visus indus – pro balkoną!

Kiaušinių šokis atsirado Vokietijoje, bet ši tradicija gyvuoja ir kai kuriose Jungtinės Karalystės, JAV vietose. Tradicijos esmė – šokti ant grindų, ant kurių ridenasi margučiai.

Graikai turi labai įdomią Velykų tradiciją – Didįjį šeštadienį pro balkonus mėtyti vandens kupinus ąsočius. Tai žaidimas, kas išmes didesnį ąsotį, indą ar dubenį. Didžiausią indą išmetęs žmogus laimi ir sulaukia gausių ovacijų. Graikai tiki, kad tokia tradicija neša laimę, sėkmę visus ateinančius metus.

Kas greičiau nuridens margutį?

Prieš 130 metų Baltieji rūmai surengė margučių ridenimo rungtynes. Pagrindinė užduotis tada buvo kuo greičiau iki finišo juostos nuridenti margutį su didžiuliu šaukštu. Dabar šis renginys pritraukia ne tik dėl smagaus kiaušinių ridenimo, bet dėl muzikinių grupių, kiaušinių medžioklės, sporto.

Kur daugiausiai kiaušinienės?

Jei kada nors per Velykas būsite pietų Prancūzijoje, nepamirškite šakutės. Kasmet ten kepamas milžiniškas omletas, kuriuo pagrindinėje aikštėje vaišinami praeiviai. Sakoma, kad kai Napoleonas ir jo kariuomenė keliavo per Pietų Prancūziją Velykų laikotarpiu, jie sustojo mažame miestelyje ir gavo pavalgyti omleto. Napoleonui jis taip patiko, kad kitą dieną įsakė miestiečiams surinkti jų kiaušinius ir iškepti milžinišką omletą savo kariuomenei.

Omletas su čederiu
Omletas su čederiu / Fotolia nuotr.

Šokti tarp kiaušinių – nelengva užduotis

Kiaušinių šokis atsirado Vokietijoje, bet ši tradicija gyvuoja ir kai kuriose Jungtinės Karalystės, JAV vietose. Skirtingose šalyse taisyklės skiriasi, tačiau visur esmė ta pati – šokti ant grindų, ant kurių ridenasi margučiai. Svarbiausia šokti taip, kad neužmintumėte, nesutraiškytumėte, nesudaužytumėte kiaušinių. Tokia užduoti kartais gali pasirodyti išties nelengva.