Paskalos darbe. Kaip išgyventi?

Moterys apkalbinėja / Vida Press nuotr.
Moterys apkalbinėja / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-06-20 11:59
AA

Kiek laimingųjų gali pasidžiaugti, kad atmosfera darbe yra draugiška, kolegos mandagūs, bet svarbiausia – niekas neskleidžia ir neplatina gandų?

Kad patekote į tikrą širšių lizdą galima pastebėti jau pirmosiomis darbo dienomis. Jei naujieji bendradarbiai skuba pasirodyti draugiški ir stengiasi perspėti, su kuo ir kaip bendrauti, pasakoja tarsi paslaptis apie vieni kitų asmeninius gyvenimus, įpročius – nieko gera tikėtis neverta. Greičiausiai jie tik stengiasi užsitikrinti, jog prie jų grupelės prisijungtų dar viena ausų pora ir liežuvis.

Įdomiausias ir geriausiai mokamas darbas gali apkarsti, jei jame kunkuliuoja nesibaigiančios paskalos.

Net pats įdomiausias ir geriausiai mokamas darbas gali apkarsti, jei jame kunkuliuoja nesibaigiančios paskalos. Bendradarbių apkalbinėjimo taikiniu gali tapti bet kas – priaugti ar numesti kilogramai, naujas drabužis, viršininko pastaba ar pagyrimas. Paskalos ne tik sugadina nuotaiką, bet ir į dalykinius bendradarbių santykius įneša gerokai daugiau nei reikėtų asmeniškumų. O tai apsunkina ir užduočių atlikimą.

Ir ne visada yra lengva trenkti durimis ir ieškoti geresnės vietos. Juo labiau kad niekas negali garantuoti, jog kitoje vietoje situacija nebus dar prastesnė.

Kolegas perauklėti kažin ar pavyks, bet juos priversti prikąsti liežuvį, bent jau tada, kai esate šalia, – įmanoma.

Neprisijunkite prie apkalbų. Vos tik pastebite, kad bendradarbiai ima ką nors apkalbinėti, verčiau imkitės darbų ir teisinkitės užimtumu, o ne prisijunkite prie jų. Net tylėjimas yra nebylus pritarimas. Galite pasakyti, jog jums nepriimtina kalbėti apie tuos žmones, kurių dabar nėra. Tokiu atveju, neabejotinai būsite apkalbėta pati. Tačiau dėl to neišgyvenkite. Jei žmonės turi tikslą liežuvauti, pretekstas atsiras visada. O parodžiusi savo nepritarimą tokiam elgesiui, tikėtina, būsite rečiau priversta klausytis „naujienų“.

Saugokite asmeninį gyvenimą. Bendradarbiams visai nebūtina žinoti, kad vaikai išgyvena sunkią paauglystę, o santykiai su anyta prasti. Galite išklausyti aplinkinių dejones, tačiau venkite pagundos dalytis asmenine patirtimi. Nes gali būti taip, kad neapdairiai prasitarusi apie konfliktą su vyru, rytoj sužinosite, kad skiriatės. Susilaikykite ir nuo pasakojimų apie savo gyvenimo džiaugsmus. Pasidžiaugusi brangesniu pirkiniu ar vyro dėmesiu, galite taip pat atsidurti pavyduolių taikinyje. Verčiau asmeninio gyvenimo džiaugsmais ir rūpesčiais dalykitės su artimaisiais, o ne plepiais bendradarbiais.

Apsibrėžkite asmeninę erdvę. Nesvarbu, dirbate kabinete viena ar keliese, suplanuokite savo darbinę aplinką taip, kad būtų labai aiškiai matomos jūsų asmeninės erdvės ribos. Kabineto durys gali būti uždarytos – juk pasibelsti yra didesnis psichologinis iššūkis, nei įsiveržti per atdaras. Darbo vietą irgi įsirenkite taip, kad ji būtų kiek sunkiau pasiekiama. Paprastai plepiai „užpuola“ pirmą pasitaikiusį ir nesugeba nukeliauti iki esančio tolėliau.

Bendraukite dalykiškai. Kuo oficialiau ir mandagiau bendrausite, tuo mažiau progų plepiai turės ne tik jus apkalbėti, bet ir ateiti su savomis „naujienomis“ bei istorijomis. „Klausau, kuo galėčiau padėti..“, „Būtų malonu, jei galėtume aptarti vieną darbinį reikalą…“, tokios frazės vietoje familiarių „Sakyk, kas atsitiko“ arba „Gal gali padaryti paslaugą“, kaip ir kreipinys „jūs“ ir visi mandagūs išsireiškimai „ačiū“, „prašau“, „atsiprašau“ sukuria tam tikrą atstumą tarp žmonių ir nepalieka vietos familiarumui. Mandagumas – puikus daugelio konfliktų priešnuodis!

Bendraukite tikslingai. Tai nereiškia, kad turite izoliuotis nuo kolegų ar nedalyvauti įmonės renginiuose, šventėse. Tačiau kolektyve, kuriame paskalos kasdienybė, labai svarbu gebėti išvengti pagundos prisijungti prie kitus aptarinėjančių būrelio ir gebėti bendrauti dalykiškai, bet draugiškai. Stenkitės pakreipti pokalbį taip, kad jis imtų suktis ne apie žmones, bet apie idėjas, procesus. Galite kartais pajuokauti, kad kitų žmonių aptarinėjimas rodo žemesnį intelektą nei, pavyzdžiui, socialinių procesų analizė.

Neapkalbinėkite kitų. Jei skundžiatės, kad kolegos nešioja paskalas, kritiškai, tarsi iš šalies pažvelkite į save. Labai dažnai tie, kurie piktinasi apkalbomis, ir yra jų generatoriai. Kitaip tariant – savo ydas įžvelgia kituose. Todėl nuoširdžiai savęs paklauskite: „Ar tikrai neapkalbinėju kitų?“ Ir net jei atsakymas teigiamas, nereikia pradėti save menkinti ar graužtis. Juk savo elgesį galime keisti visada. Galima pradėti nuo kitokių „paskalų“ – pabandykite įžvelgti ką nors gera aplink. O tai pastebėjusios nebijokite pasakyti!