Kol nepajuntame ko nors neįprasto: skausmo, diegimo, sukietėjimų ir pan., tol rūpestis pėdomis dažniausiai apsiriboja pedikiūru, argi ne? Tačiau anksčiau ar vėliau ateina diena, kai nuaidi įspėjamasis skambutis. Specialistai pataria jo nelaukti ir sako, kad pėdų skausmas, kiti nemalonūs pojūčiai ir ligos brandžiame amžiuje yra išvengiami dalykai.
Užtikrinus pėdoms komfortą ir kasdien rūpinantis jų sveikata, įmanoma apsisaugoti nuo pokyčių, dėl kurių, kai nieko nedaroma, galima sulaukti didelių problemų. Arba tuos pokyčius bent jau sulėtinti. Kas vyksta su pėdomis todėl, kad senstame? Jos sausėja, plokštėja, platėja, degeneruoja sausgyslės, raiščiai, sąnarių kremzlės, silpnėja raumenys, prastėja pėdų kraujotaka ir limfotaka... Šie faktoriai provokuoja įvairias pėdų ligas ir varginančius jų simptomus, negrįžtamas pėdų deformacijas.
Pajutusios diskomfortą pėdoje, jokiu būdu nenumokite ranka, išsitirkite priežastį.
Visos žinome apie iššokantį „kauliuką“, kurio priežastis – artrito pažeistas didžiojo piršto padikaulio sąnarys (ši liga gali pažeisti ir kitus pėdos sąnarius), be to, kai kurioms iš mūsų tenka „susipažinti“ ir su šaudančio skausmo lydimu pado fascitu, dar vadinamu „kulno pentinu“, ar deginančio skausmo lydima Mortono neuroma, kurios priežastis – pažeistas pado nervas... Pajutusios diskomfortą pėdoje, jokiu būdu nenumokite ranka, išsitirkite priežastį. Šiuolaikinė medicina turi daug priemonių padėti. Ir pačios galite sau padėti!
Kokius batus avite?
Gydytojas ortopedas-traumatologas Gintautas Pocius: „Kas kartą žengiant padikauliai ir kulnai patiria smūgius ir juos amortizuoja – tai padaro riebalinis pado sluoksnis. Metams bėgant jis nyksta, tad nieko nesiimant formuojasi nuospaudos, atsiranda skausmingų taškų. Juos provokuoja vaikščiojimas kietu plokščiu paviršiumi (turiu galvoje grindis, grindinį) basomis ar avint batus plonais padais. Netinkama avalynė gali pridaryti bėdų ir todėl, kad pėdų oda senstant plonėja, pasidaro ne tokia atspari traumoms, dėl to didėja infekcijų tikimybė. Sulaukus vyresnio amžiaus tai, kuo apaunamos kojos, ypač svarbu! Kulniukai – ne aukštesni kaip 4–5 cm, avalynė turėtų būti minkšta, platoka. Visada siūlau savo pacientams perkant batus įvertinti ir pado vidinę dalį: gerai, kai ji (ypač ties padikaulių galvutėmis) minkšta, idealu, kai yra suformuoti išilginiai ir skersiniai skliautai. Jei jų nėra, nusipirkus batus standartinius vidpadžius verta pakeisti ortopediniais, su skliautais, nes šie padeda anatomiškai geriau paskirstyti pėdoms tenkantį krūvį. Ortopedinių įdėklų įvairovė didelė, juos, amortizuojančius atatranką ir koreguojančius pėdų padėtį, galima pritaikyti kiekvienam pagal poreikius. Avalynė, kurios savybes išvardijau, – fiziologinė.
Prieš kelerius metus rinkoje atsiradusi ir madinga pasidariusi MBT avalynė, laikas parodė, nėra nei visiškai fiziologinė, nei, kaip skelbiama, panacėja nuo pėdų ir nugaros bėdų.
Prieš kelerius metus rinkoje atsiradusi ir madinga pasidariusi MBT avalynė, laikas parodė, nėra nei visiškai fiziologinė, nei, kaip skelbiama, panacėja nuo pėdų ir nugaros bėdų. Toks apavas pagerina čiurnų sąnarių judesius, sustiprina kojų raumenis, tačiau jis tinka, kai žmogus neturi didesnių čiurnų ir pėdų problemų. Įvairiuose miestuose veikia pėdų priežiūros kabinetų: juose specialistai podiatrai paaiškina, kaip užtikrinti pėdų sveikatą, išvengti nuospaudų, jas šalina. Siūlyčiau kreiptis į juos, o ne naminėmis priemonėmis mėginti atsikratyti skausmingų darinių: su amžiumi prastėja pėdų kraujotaka ir net maža žaizdelė gali būti pavojingos infekcijos ir didelių komplikacijų priežastis.“
Reguliariai mankštinkite
Kalanetikos trenerė Greta Lukauskaitė: „Jei šiuos visiškai paprastus pratimus įtrauksite į kasdienę mankštą, jūsų pėdos ir visas kūnas tikrai jausis geriau. Pirmas: išskėskite kojos pirštus, sulenkite ir mėginkite pagriebti ant žemės gulinčią „vyšnią“. Tokius judesius – išskėsti, pagriebti, paleisti – padarykite vienos ir kitos kojų pirštais po dešimt kartų. Aš šį pratimą, kuris labai aktyvina pėdų kraujotaką, išjudina sausgysles, atlieku gulėdama. Jei kam nors labai svarbi kiekviena minutė, puikiausiai įmanoma jas „skinti“ valantis dantis. Antras pratimas: gulėdamos arba sėdėdamos lenkite pėdas į save, paskui – nuo savęs ir ištempkite jas kaip balerina. Trečias pratimas, gerai išmankštinantis čiurnas: lėtai sukite pėdas ratu į vieną pusę, paskui – į kitą. Pabrėžiu – darykite tai lėtai, nes čiurna, ypač sulaukus vyresnio amžiaus, – jautri vieta. Dar jums tiktų dygliuotas kamuoliukas (tokių būna ten, kur prekiaujama sporto ir ortopedinėmis prekėmis): valydamos dantis voliokite jį iš pradžių vienos, paskui kitos pėdos padu per visą ilgį – nuo pirštų iki kulnų. Dar ir paspauskite kamuoliuką kulnu, pado vidurine dalimi, pirštų pagalvėlėmis ir galiukais... Užtruksite kelias minutes, o nauda bus didelė.
Juk pėda – vidinių organų projekcija: kai kamuoliuko dygliukais veiksite su tais organais susijusius taškus, tonizuosite visą organizmą. Jei turite dygliuotą jogos kilimėlį, valykitės dantis stovėdamos ant jo. Šie pratimai padės jūsų pėdoms, pirštams tapti judresniems, lankstesniems – to reikia, kad išvengtumėte traumų, kad kaskart, kai žengsite žingsnį, pėdos optimaliai amortizuotų atatranką ir sušvelnintų jos poveikį nugarai.“
Masažas su aliejumi ir ghee sviestu
Ajurvedinio masažo ir sveikos gyvensenos specialistas Vytautas Keturka: „Ajurvedoje kūno masažas aliejumi – nepaprastai svarbi rūpinimosi sveikata priemonė, o pėdų masažas – reikšminga jos dalis, nes pėdose daug organizmo sistemų veiklą reguliuojančių energinių taškų. Ajurvedos požiūriu, sveikatą lemia Vata, Pitta ir Kapha došų pusiausvyra. Sausi, trūkinėjantys kulnai, pėdų mėšlungis rodo Vata došos, susijusios su oro energija, perteklių. Tai ypač aktualu skrendant lėktuvu, nes greitai judant Vata doša dar labiau stiprėja. Žmonėms, turintiems minėtų negalavimų, patartina sėdėti lėktuvo priekyje ir nusiauti batus. Bet būtina apsimauti šiltas kojines. Kai dominuoja Vata doša, sausėja visas kūnas, sausgyslės, sąnarių kremzlės, raiščiai. Dėl to mažėja jų paslankumas, didėja pavojus, kad jie gali plyšti ir gali tekti juos protezuoti. Kad to būtų išvengta ir došų pusiausvyra atkurta, o kūno audiniai nebūtų sausi, ajurveda rekomenduoja reguliariai masažuotis šiltu aliejumi.
Universalus ir visiems metų laikams tinkamas – sezamų. Juo ryte, prieš dušą, reikėtų įsitrinti jei ne visą kūną, tai bent pėdas ir pabūti nors penkiolika minučių (idealu – trisdešimt penkias). Sausus kulnus puikiai gydo ghee (lydytas) sviestas – pasitepkite juo eidamos miegoti ir apsimaukite kojines. Beje, venų nepakankamumas irgi būdingas žmonėms, turintiems Vata došos perteklių: jų raumenys paprastai būna silpnoki ir tai blogina venų darbą. Tokiems žmonėms patartina valgyti šiltą, sultingą maistą, pagamintą su ghee sviestu, nes jis perneša maisto medžiagas į ląsteles. Traškantys sąnariai byloja apie tai, kad išdžiūvo sąnarių kremzlės ir raiščiai. Labai padėtų juos sutepti šiltu ghee sviestu, vakarais išgerti šilto pieno gėrimo su juo ir prieskoniais.“