Penki pavojai namuose: atrodo smulkmena, o gali kainuoti gyvybę

Vaikas pavojingoje situacijoje namuose  / Shutterstock nuotr.
Vaikas pavojingoje situacijoje namuose / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Kad ir kaip stengtumėmės, kad mūsų namų aplinka būtų kaip įmanoma saugesnė mums patiems, o juolabiau – atžaloms, vis dėlto nelaimingi atsitikimai namuose nėra tokie reti, kaip norėtųsi. Kartais jie gali kilti dėl pražiūrėtų dalykų namų interjere, o kartais tiesiog iš, rodos, visai nekaltos situacijos.

Verta prisiminti šiuos dalykus, kad namuose nelaimingų atsitikimų pasitaikytų kuo mažiau, juk namai – tai mūsų uostas, kuriame tikimės ir trokštame jaustis saugiausiai.

KRENTANTYS DAIKTAI

Gali skambėti šiek tiek kaip iš fantastikos srities, tačiau krentantys daiktai yra gana dažnai namuose įvykstančių susižeidimų priežastis, ypač jeigu juose krykštauja maži vaikai.

Spintos, televizorius, šviestuvai, knygų lentynos, įvairios kabinamos dekoracijos namuose turi būti tinkamai pritvirtintos. Neignoruokite „atsipalaidavusių“ virtuvės durelių ar kiek pakrypusio šviestuvo – šiems nukritus pasekmės gali būti labai skaudžios.

Vaikas pavojingoje situacijoje namuose
Vaikas pavojingoje situacijoje namuose / Shutterstock nuotr.

SLIDŪS PAVIRŠIAI

Kritimai paslydus gali paveikti bet kokio amžiaus žmones, tačiau dažniausiai nukenčia maži vaikai ir vyresnio amžiaus asmenys. Laimei, mažieji dažnai atsiperka keliomis ašaromis, o štai senjorams tenka mėnesių mėnesius gydytis kaulų lūžius.

Ką galite padaryti? Jeigu vonios kambaryje plytelės slidžios – patieskite kibius kilimėlius, kurie išvirkščioje pusėje turi guminius „stabdukus“, puikiai prisitvirtinančius prie grindų.

Jeigu namuose yra laiptai – saugumą padės užtikrinti saugūs turėklai, neslidaus paviršiaus detalių integravimas, be to, nepamirškite, kad laiptų nereikėtų apkrauti daiktais, vazonais, laikyti vaikų žaislų – visa tai diddina tikimybę paslysti.

Pavojus paslysti ant laiptų
Pavojus paslysti ant laiptų / Shutterstock nuotr.

PAŽEISTAS STIKLAS

Įskilus stiklinėms spintos durelėms turbūt retas kuris skuba stiklą tuoj pat pakeisti – jeigu jis „tik“ įsiklęs, dažnai žmonės baldą naudoja toliau, kol šis akivaizdžiai tampa pavojingu arba galutinai sudūžta, o dūžiai, be kita ko, patys savaime dažniausiai neįvyksta, taigi nelaimingo atsitikimo metu susižaloja žmogus. Skylantis arba dūžtantis stiklas gali padaryti itin gilias ir pavojingas žaizdas.

Patarimas – neignoruokite įskilusių baldų dalių, tokį stiklą saugiai pašalinkite arba kvieskite specialistą, kuris tai padarys užtikrindamas saugumą. Įskilę veidrodžiai, stalai, durų stiklai ar namų apyvokos reikmenys turi būti pašalinti arba tinkamai sutvarkyti.

Jeigu namuose yra mažamečių vaikų, stiklinių baldų ir dekoro detalių patartina apskritai privengti – jauno amžiaus vaikams ne visada lengva išaiškinti, kad stiklinis daiktas ar paviršius reikalauja ypatingesnio ir atsargesnio elgesio.

Įskilęs stiklas
Įskilęs stiklas / Shutterstock nuotr.

ĮKAITĘ PAVIRŠIAI

Be abejo, virtuvė yra bene pagrindinė vieta atsitiktinių nudegimų nelaimėms įvykti, tačiau toli gražu ne vienintelė, apie kurią reikėtų pagalvoti. Įsitikinkite, kad namų šildymo ir vandens kaitinimo sistemos yra tvarkingos, krosnis, židinys ar šildytuvas nėra prieinami mažiems vaikams.

Nudegimai ypač dažnai pasitaiko tarp vaikų iki penkerių metų, tad karštus gėrimus laikykite aukštai, nepalikite atviros ugnies be priežiūros – nesvarbu ar tai būtų židinys, ar tik žvakė. Įjungta viryklė, lygintuvas, tiesintuvas ir kiti panašūs „karšti įrenginiai“ neturi būti prieinami vaikams.

Nepamirškite namuose turėti įrengtų dūmų detektorių, taip pat sveikintina jeigu turite gesintuvą ir su šeima aptartą evakuacijos planą tam atvejui, jeigu įvyktų gaisras.

Vaikas šalia įkaitusios viryklės
Vaikas šalia įkaitusios viryklės / Shutterstock nuotr.

PAVOJINGOS MEDŽIAGOS

Dažnuose namuose galima rasti pasibaigusio galiojimo vaistų, įvairių preparatų, nesandariai uždarytų buitinės chemijos reikmenų, dažų, kosmetikos. Pasirūpinkite, kad vaistai būtų tik tinkami vartoti, originaliose pakuotėse, sandariai uždaryti ir sudėti į vieną dėžę, saugiai padėtą tiek vaikams nepasiekiamoje vietoje, tiek atokiai nuo karštų paviršių, ugnies, drėgmės.

Buitinės chemijos priemonės taip pat turi turėti saugią vietą namuose, nestovėti praviromis pakuotėmis – jos gali ne tik garuoti ir būti kenksmingos įkvėpus, bet ir išsilieti, sugadinti ne tik namų turtą, bet ir pažeisti jūsų odą.

Įvairūs dažai, skiedikliai ir kitos degios medžaigos išvis neturėtų būti laikomos namuose, tačiau jeigu nėra galimybės jas laikyti garaže ar pan., tuomet pasirūpinkite, kad jos būtų sandariai uždarytos, nepasiekiamos vaikams, apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių, karščio.

Vaikai žaidžia su pavojinga sveikatai buitine chemija
Vaikai žaidžia su pavojinga sveikatai buitine chemija / Shutterstock nuotr.