Penktadienį planuojate apsipirkti? O ką žinote apie prekybos centrus?

Prekybos centro įėjimas / Fotolia nuotr.
Prekybos centro įėjimas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-17 15:00
AA

Be prekybos centrų daugelis tikriausiai neišgyventų nė dienos. O ar kada nors susimąstėte, kokia seniausia parduotuvė, kokia – pelningiausia ir didžiausia?

1. Pirmasis prekybos centras buvo įrengtas senovės Romoje. Klestint prekybai turguose pradėta galvoti ir apie kitas galimas vietas prekiauti. Apie 110–112 metus Italijos sostinėje, iš Damasko kilęs architektas Apolodoras suprojektavo 150 parduotuvių erdvę ir įgyvendino naują, milžiniško populiarumo sulaukusį projektą.

Apie 110–112 metus Italijos sostinėje, iš Damasko kilęs architektas Apolodoras suprojektavo 150 parduotuvių erdvę ir įgyvendino naują, milžiniško populiarumo sulaukusį projektą.

Šis prekybos centras buvo pavadintas „Trajan Forum“. Pagrindiniai pastato fragmentai yra išlikę iki šių dienų. Deja, apsipirkti tenai galimybės nėra.

2. Seniausia saldumynų parduotuvė atidaryta 1827 metais ir veikia iki šiol. Iš pradžių ši parduotuvė Jungtinės Karalystės Šiaurės Jorkšyre vadinosi „1661“ , dabar – „Oldest Sweet Shop in England“. Parduotuvės aprašyme minimi keli sunkiausi veiklos periodai: dėl įvairių apribojimų I ir II pasauliniai karai ir praėjusio amžiaus 8–9 dešimtmečiai, kai šalyje prasidėjo didelių prekybos tinklų bumas. Pastarąjį laikotarpį saldumynų prekiautojai išgyveno tik nuoširdžiai bendraudami su klientais. Šiandien mažučiukės parduotuvėlės išskirtinumas – saldumynų iš įvairiausių pasaulio šalių pristatymas stikliniuose induose.

Seniausia saldumynų parduotuvė / Vida Press nuotr.

3. Pagal plotą didžiausias prekybos centras yra įsikūręs Donguano mieste, Kinijoje. Jei tenai būsite, ieškokite „New South China Mall“. Jo plotas siekia per 600 000 m². 2005 metais atidarytame prekybos centre veikia per 2 350 parduotuvių ir paslaugų įmonių. Metais anksčiau Kinijos sostinėje Pekine atidarytas prekybos centras „Golden Resources Mall“. Šis prekybos centras 43 000 m² mažesnis.

Kai kalbame apie gigantiškus prekybos centrus, aktualus tampa ir automobilių stovėjimo aikštelių klausimas. Pagal plotą, į didžiausių prekybos centrų dešimtuką patenka Kanados „West Edmonton Mall“, kuris turi net 20 tūkst. vietų automobiliams.

Seniausia saldumynų parduotuvė / Vida Press nuotr.

4. Pastaruoju metu geriausia apyvarta gali džiaugtis JAV mažmeninės prekybos tinklas „Walmart“. Beveik 11 tūkst. parduotuvių tinklą 27 valstybėse turinti kompanija kelerius metus iš eilės parduoda prekių už daugiau nei 450 milijardus JAV dolerių.

5. Didžiausias prekybos kompleksas po žeme veikia Kanados mieste Toronte. Prekybos centro „The PAHT“ plotas – 371 000 m² ir jame glaudžiasi per 1200 įvairiausių parduotuvių ir paslaugų skyrių. Oficialioje požeminio komplekso interneto svetainėje rašoma, kad jo ilgis apie 30 kilometrų. Kaip nepasiklysti klaidžiuose parduotuvių labirintuose? Tam padeda atitinkamos spalvos, kuriomis mirga visa teritorija. Beje, į prekybos kompleksą galima patekti net iš penkių metro stotelių. Toronto gyventojams šis kompleksas kasmet būtinai apie save garsiai primena – pagal tradiciją, kartą per metus prekybininkai išeina į dienos šviesą ir įvairiomis gėrybėmis vilioja žmones prekiaudami ant miesto šaligatvių.

6. Šiuo metu brangiausia prekybos ploto nuoma yra Honkongo prekybos centre „Causeway Bay“ – 28 309 JAV dolerių už 1m². 2012 metais kinai aplenkė pagal šį rodiklį dominavusius JAV miesto Niujorko Penktosios aveniu prekybininkus.

7. Didžiausia ir pelningiausia internetinė parduotuvė yra JAV kompanija „Amazon.com“. Prieš 11 metų ji pradėjo prekybą knygomis, vėliau praplėtė savo prekių asortimentą. Kompanijos padaliniuose, įkurtuose šešiose valstybėse, pluša apie 90 tūkstančių darbuotojų. Deja, jie neturi galimybės nei patarti pirkėjui, nei išklausyti jų pretenzijų.