Per užpuolimą subadytas Salmanas Rushdie pradėjo sveikimo kelią: procesas bus ilgas

Salmanas Rushdie / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Salmanas Rushdie / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Salmanas Rushdie pradėjo ilgą „sveikimo kelią“, sekmadienį pranešė jo agentas, praėjus dviem dienoms po to, kai garsus rašytojas buvo sužeistas peiliu į kaklą ir pilvą per vieną renginį Niujorke.

„Jis atjungtas nuo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparato, tad prasidėjo sveikimo kelias“, – kelioms žiniasklaidos priemonėms atsiųstame pranešime teigė S.Rushdie agentas Andrew Wylie.

„Tai užtruks ilgai, sužeidimai sunkūs, bet jo būklė gerėja“, – sakė jis.

Kiek anksčiau A.Wylie sakė, kad S.Rushdie gali netekti akies; jis taip pat patyrė pilvo sužalojimų.

Salmanas Rushdie ir akimirka po užpuolimo
Salmanas Rushdie ir akimirka po užpuolimo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rašytojo sūnus sekmadienį sakė, kad šeimai „labai palengvėjo“, kad S. Rushdie buvo atjungtas nuo dirbtinio kvėpavimo aparato ir galėjo „pasakyti keletą žodžių“.

„Nors jo gyvenimą pakeitę sužalojimai sunkūs, jo įprastas įžūlus ir iššaukiantis humoro jausmas liko nepaliestas“, – sakoma Zafaro Rushdie pareiškime.

Po penktadienį scenoje įvykdyto užpuolimo S.Rushdie sraigtasparniu buvo nugabentas į ligoninę, kur jam buvo atlikta skubi operacija.

Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke
Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke / „Scanpix“ nuotr.

Klausimai dėl įtariamojo

Vyras, kaltinamas peiliu užpuolęs rašytoją per literatūrinį renginį, šeštadienį teisme padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl kaltinimų pasikėsinimu nužudyti.

Niujorko valstijos teisme 24 metų Hadi Matarui buvo pareikšti kaltinimai, o prokurorai papasakojo, kaip S.Rushdie buvo peiliu smogta maždaug 10 kartų per, jų teigimu, iš anksto suplanuotą ir apgalvotą išpuolį.

H.Mataras sulaikytas be galimybės būti paleistam už užstatą, jam pateikti oficialūs kaltinimai dėl antrojo laipsnio pasikėsinimo nužudyti ir užpuolimo su ginklu. Policija nepateikė jokios informacijos apie jo praeitį ar galimus motyvus.

Pasak vieno Libano pareigūno, H.Mataro šeima kilusi iš Jaruno kaimo Libano pietuose, o pats vyras gimė Jungtinėse Valstijose.

Šeštadienį tame kaime apsilankiusiam naujienų agentūros AFP reporteriui buvo pasakyta, kad H.Mataro tėvai išsiskyrę, o jo tėvas – piemuo – tebegyvena Jarune.

Rašytojas, kuriam dabar 75-eri, sulaukė žinomumo, kai 1981 metais išėjo jo antrasis romanas „Vidurnakčio vaikai“ (Midnight's Children), pelnęs tarptautinį pripažinimą ir apdovanotas Britanijos prestižine Bookerio premija už nepriklausomybės laikų Indijos pavaizdavimą.

Tačiau Indijoje nepraktikuojančių musulmonų šeimoje gimęs S.Rushdie buvo priverstas slapstytis, kai 1989-aisiais tuometis Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini paskelbė fatvą, kurioje paragino musulmonus nužudyti šį rašytoją, teigdamas, kad jo 1988 metų romanas „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses) įžeidžia islamą. Už S. Rushdie, kuris yra ateistas, nužudymą buvo pasiūlyta premija, kuri galioja iki šiol.

Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke
Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke / „Scanpix“ nuotr.

Kai kurie musulmonai mano, kad šioje knygoje demonstruojama nepagarba pranašui Muhammadui.

Nors S.Rushdie užpuolimas sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, smurtas prieš jį sulaukė pritarimo iš griežtosios linijos islamistų Irane ir Pakistane.

Jungtinės Karalystės vyriausybė suteikė S.Rushdie policijos apsaugą, kai keli jo kūrinių vertėjai ir leidėjai buvo nužudyti arba mėginta juos nužudyti.

Rašytojas beveik dešimtmetį slapstėsi – nuolat keisdavo gyvenamąją vietą ir negalėdavo pasakyti savo vaikams, kur yra apsistojęs.

S.Rushdie lengviau atsikvėpti galėjo tik 10-o dešimtmečio pabaigoje, kai Iranas 1998 metais paskelbė, jog jo nužudymo nepalaikytų.

Rašytojas dabar gyvena Niujorko valstijoje ir yra iškilus žodžio laisvės gynėjas. Be kita ko, jis tvirtai palaikė Prancūzijos satyrinį leidinį „Charlie Hebdo“, kai 2015 metais islamistai Paryžiuje nužudė virtinę jo darbuotojų.

Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke
Britų rašytojas Salmanas Rushdie buvo subadytas per renginį Niujorke / „Scanpix“ nuotr.

Šio savaitraščio skelbtos Muhammado karikatūros provokavo musulmonų įtūžį visame pasaulyje.

Literatūros renginiai, kuriuose dalyvaudavo S.Rushdie, neretai sulaukdavo grasinimų ir boikotų. 2007 metais sprendimas suteikti jam riterio titulą išprovokavo protestus Irane ir Pakistane. Pastarojoje šalyje vienas ministras pareiškė, kad užgauta garbė pateisina mirtininkų sprogdintojų išpuolius.

Fotogalerija: