Dantys – ateities pranašai ir amuletai
Pirmasis dantukas iškrenta tik kartą gyvenime. Neretai mamos pasilieka jį saugoti, už jį duodama dovanų, mat teigiama, kad dovana šia proga – paprastai sidabrinis šaukštelis – visą gyvenimą saugos nuo piktųjų jėgų. Kokie dar burtai susiję su dantimis?
Sakoma, kai iškrenta dantis, reikia būti labai apdairiam, nes jis gali patekti į blogas rankas. Saugoti iškritusius dantis iki mirties – vienas iš seniausių papročių, manoma, susijęs su senu prietaru, bylojančiu, kad Paskutiniojo teismo dieną visiems reikės atsiskaityti už kiekvieną savo dantį. Liūdna bus tam, kas neturi tikrų savo dantų, nes to laukia didelė nelaimė.
Norėdami išvengti bėdų, iškritusį, išmuštą ar ištrauktą dantį stengdavosi pabarstyti druska ir įmesti į ugnį, kartodami žodžius, prašančius pasiimti senąjį dantį ir padovanoti naują.
Todėl senoliai, norėdami išvengti bėdų, iškritusį, išmuštą ar ištrauktą dantį stengdavosi pabarstyti druska ir įmesti į ugnį, kartodami žodžius, prašančius pasiimti senąjį dantį ir padovanoti naują, tiesų ir gražų.
Pieninius dantis anksčiau degindavo ir todėl, kad jų nesuėstų gyvūnai. Nes tokiu atveju nauji išaugę vaiko dantys gali panėšėti į žvėries iltis.
Dantukų burtai
Daugybę amžių iš dantų žmonės spėdavo ateitį. Tėvai labai išgyvendavo, jei kūdikis gimdavo su dantimis. Tai reikšdavo, kad gero nelauk, neva jis užaugs banditas arba, atvirkščiai, bus skriaudžiamas, neilgai gyvens.
Buvo tikima, kad jei pirmasis dantukas pasirodo apatiniame žandikaulyje, mažylis dažnai sirgs, o jei viršutiniame – bus sėkmės aplenktas. Žodžiu, kad ir kur išdygtų, dantys jokio gėrio neteikia. Dantų išsidėstymas taip pat turėjo reikšmės. Pavyzdžiui, jei tarp priekinių dantų didelis tarpas, manyta, kad toks žmogus vartysis kaip inkstas taukuose. Bijodami prarasti laimę, artimieji per vaiko dantų tarpą net perkišdavo monetą. O štai Šiaurės Škotijoje tikėta, kad tarpas tarp dantų liudija apie nerūpestingumą ir meilės kupiną širdį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Stebuklingas gimimo momentas. Kaip ateitį lemia tos akimirkos gamtos reiškiniai?
Norėdami išvengti prastos dantų nešamos lemties, žmonės sugalvojo, kaip apsisaugoti nuo blogio – vos prasikaldavo dantis, iškart jį užkalbėdavo. Ir taip tikėjosi išvarysią visas bėdas.
Pelyte, atnešk dantuką
Vaikai sveikų dantų dažniausiai prašydavo pelytės, nes buvo manoma, kad jos dantukai stipriausi ir aštriausi. Šis paprotys vis dar būdingas ir šiems laikams, tiesa, be pelytės, vaikai iškritusį dantuką eidami miegoti dedasi po pagalve ir prašo jį pasiimti dantukų fėjos. Tiesa, dabar gerokai dažniau nei sveikų dantukų jie prašo atnešti pinigėlį.
Ir šiaip pirmasis iškritęs dantukas – didelė šventė, ta proga seneliai dažniausiai vaiką apdovanoja sidabriniu šaukšteliu, nes nuo seno tikima, kad tai padės vaiką apsaugoti nuo gyvenimo negandų, o tetos ir dėdės dabar paprastai rungtyniauja, kuris geriau atliks dantukų fėjos vaidmenį ir daugiau pinigėlių padės po pagalve vietoj iškritusio dantuko.
Dar prieš gerus du dešimtmečius, kai vaikų dar nelankė dantukų fėjos, dažna mama pirmąjį iškritusį dantuką įdėdavo į mažą dėžutę ir saugodavo iki vaiko vestuvių.
Dantys – puikūs amuletai
Rodos, XXI amžiuje bent jau suaugusieji neturėtų tikėti jokiais prietarais. Vis dėlto Indijos ir Pakistano gyventojai iki šiol tiki, kad namuose laikomi svetimų žmonių dantys atneša nelaimes. O arabai, atvirkščiai, mano, jog dantys yra geriausi amuletai. Štai kupranugariui jie pakabina ant kaklo hienos dantų vėrinį, tikėdami, kad jis šiam ištvermingam gyvūnui suteiks dar daugiau ištvermės.
Sapnus apie dantis žmonės irgi nuo seno laikė pranašingais. Jei sapnuojate, kad iškrito dantis ar kas jį ištraukė, vadinasi, laukia netektis. Kai aplanko sapnas apie kreivai augančius dantis, tikėtina, susipyksi su bičiuliais, o jei matai sapne save bedantį – neteksi turto.