Plaukai įspėja apie ligas

Ilgaplaukė mergina / „Shutterstock“ nuotr.
Ilgaplaukė mergina / „Shutterstock“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2015-03-28 17:00
AA

Jūsų plaukai nublukę ir lūžinėjantys, pastebėjote, kad tvarkantis namuose, nuo grindų jų surenkate daugiau, nei šeriantis katei? Vadinasi, laikas susirūpinti savo sveikata.

Vyrai plinka nuo hormonų... 

O visai ne nuo svetimų pagalvių, kaip tvirtina daugelis moterų. Dermatologų-trichologų (plaukų ligų specialistų) nuomone, nėra tiesioginių faktų, patvirtinančių, kad vyrų plikimas – androgenetinė alopecija – būtinai paveldimas, bet yra įrodyta, kad plikimas susijęs su hormoniniais sutrikimais.

Kai kurių vyrų organizme vyriškas hormonas testosteronas, sąveikaudamas su tam tikrais fermentais, formuoja digidrotesteroną – kenksmingą medžiagą, kuri labai neigiamai veikia plauko svogūnėlį.

Plikė, esant androgenetinei alopecijai, būna arba „kardinolo kepurėlės“ tipo  ant pakaušio, arba pasagos formos.

...o moterys – nuo nervų 

Yra tokia problema – difuzinė alopecija – kai plaukų netenkama nuo visos galvos. Moterys nuo jos kenčia dažniau nei vyrai. Priežasčių tokiam plaukų nuslinkimui daug: pirmoje vietoje stresas, antroje – uždegiminiai procesai ir chroniškos vidaus organų problemos.

Vidutinis plauko gyvenimo ilgis – 2 metai. Per dieną mes normaliai galime prarasti iki 100 plaukelių (su sąlyga, kad tiek pat po to išaugs). Jei sirgome gripu, „sustresavome“ darbe, po to kokias tris savaites gali slinkti plaukai, tačiau nieko baisaus.

Jei ir po mėnesio, nežiūrint į visokius kompresus ir įtrinimus, plaukai slenka labiau nei anksčiau – tai išorinis didelės netvarkos organizme pasireiškimas.

Pleiskanos – nuo skrandžio ligų ar madingų dietų?

Kartais pleiskanos atsiranda, kai imate naudoti naują šampūną, kuris jums netinka, arba valgėte riebaus maisto, bet toks „sniegelis“ po kelių dienų „ištirpsta“. Jei bjaurūs balti dribsniai vargina mėnesiais – eikite pas dermatologą.

Taip pat skaitykite: Kaip prižiūrėti plaukus, kai kamuoja pavasarinė avitaminozė

Neretai pleiskanos tampa plaukų iškritimo priežastimi (seborėjine alopecija). Žvyneliai patenka į plauko svogūnėlio vidų ir jį užteršia. Plaukai ima augti silpnesni, plonesni, trumpesni, o vėliau svogūnėlis ir visai apmiršta.

Patartina vartoti nenuplaunamus losjonus, kurie, priešingai nei šampūnai, ilgai lieka ant galvos odos ir veikia būtent ten, kur reikia. 

Visiškai išgydyti seborėją sunku, bet galima. Tiesa, šampūnai ir balzamai nuo pleiskamų turi tik kosmetinį efektą: žvyneliai nusivalo, bet jų gaminimosi procesas tęsiasi.

Seborėja gydoma, tepant ant galvos odos nehormoninius valomuosius preparatus. Jei nėra pašalinių infekcijų, skiriami šildymai (ant galvos dedama speciali kepuraitė, stimuliuojanti vaistų patekimą į odą).

Taip pat skaitykite: Kodėl slenka plaukai vyrams ir moterims? Priežastys, apie kurias net neįtarėte

Sergančius seborėja gydytojai siunčia išsitirti papildomai – pleiskanų atsiradimas dažnai yra signalas apie virškinimo trakto problemas. Neretai seborėja užpuola madingų dietų „aukas“, kai visiškai atsisakoma arba riebalų, arba angliavandenių.

Verta žinoti:

Jei pastebėjote, kad plaukai tikrai stipriai slenka, vien tinkamo šampūno jums neužteks. Dažnai reikia vartoti maisto papildus, sutvarkančius plaukams būtinų vitaminų stygių organizme. Taip pat patartina vartoti nenuplaunamus losjonus, kurie, priešingai nei šampūnai, ilgai lieka ant galvos odos ir veikia būtent ten, kur reikia. 

Po streso – į kirpyklą

Psichologijos mokslų daktarė Greta Bauman iš Šveicarijos tvirtina: plaukai – savotiškas informacijos kaupiklis, todėl po sunkios ligos, stresų, depresijos psichologė rekomenduoja apsikirpti. Kartu su nukirptais plaukų galiukais dingsta ir negatyvi „kūno atmintis“.

Mokslininkai rado ryšį tarp proto ir plaukų sudėties. Paryžiaus universiteto mokslininkai ištyrė daugiau kaip 2 000 skirtingo intelekto ir socialinio statuso žmonių plaukų cheminę sudėtį. Intelektualų plaukuose buvo didesnis kiekis cinko ir vario.


Šaltinis – sveikas.lt