Po kritikos Vilniaus eglei-tortui – D.Filmanavičiūtės akcija: kreipėsi į visas Egles

Dovilė Filmanavičiūtė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Dovilė Filmanavičiūtė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-11-27 20:28
AA

Lapkričio 26-ąją Vilniaus Katedros aikštėje sužibo pagrindine šalies egle tituluojama žaliaskarė. Ji, be jokios abejonės, sulaukė didžiulio dėmesio ir tapo pagrindine šių dienų tema – internete pasipylė ne tik liaupsių, bet ir kritikos jūra. Sostinės Kalėdų eglės link skriejančios kritikos strėlės sukėlė šypseną rinkodaros specialistei Dovilei Filmanavičiūtei. Ji sugalvojo originalią eglės „palaikymo“ akciją, kurios misija – atkreipti dėmesį į kur kas svarbesnes problemas.

Šeštadienio vakarą Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta pagrindinė Lietuvos Kalėdų eglė tapo pagrindiniu apkalbų objektu. Tiek dėmesio ir nekantrių spėlionių sulaukusi, visos Lietuvos Kalėdų simboliu laikoma bei ryškiais įvaizdžiais pasaulyje garsėjanti Vilniaus eglė šiemet stebina ypatingu meniniu sprendimu – kviečia pasitikti Vilniaus 700-ąjį gimtadienį.

Šių metų menine Kalėdų eglės kompozicija tapo elegantiškas trijų aukštų jubiliejinis tortas, simboliškai papuoštas 700 žvakučių. Tiesa, toks kūrėjų sprendimas patiko ne visiems. Vos įžiebus eglę socialiniuose tinkluose pasipylė kritikos banga – vieniems pristigo kalėdinės dvasios, kiti su žemėmis maišė gimtadienio torto instaliaciją, o dar kiti piktinosi eglės kaina.

Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta Kalėdų eglė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Į socialiniuose tinkluose nerimstančią Vilniaus eglės kritiką sekmadienio vakarą sureagavo rinkodaros specialistė, nuomonės formuotoja Dovilė Filmanavičiūtė. Ji paskelbė originalią akciją, raginančią visas Vilniaus moteris, kurių vardas yra Eglė, ketvirtadienio vidurdienį susirinkti Katedros aikštėje, prie Kalėdų eglės.

„Visos Vilniaus eglės palaiko Vilniaus eglę“, – taip vadinasi D.Filmanavičiūtės inicijuota eglės palaikymo akcija.

Kaip portalui Žmonės.lt pasakojo Dovilė, idėja visas Vilniaus Egles suburti Katedros aikštėje jai kilo atsitiktinai – tereikėjo pamatyti, kiek pasipiktinimo dėl „tortinės“ eglės tvyro socialiniuose tinkluose.

„Savaitgalį ilsėjausi, tai socialiniuose tinkluose nieko neskaičiau. Šiandien prisijungiau ir žiūriu, kad visi pasipiktinę dėl Vilniaus eglės, viskas taip blogai, taip negražu. Su vyru važiavome ir negalėjome patikėti, kad eglės išvaizda dabar gali būti tokia didžiulė problema. Taip ir išėjo: aš, kaip buvęs kūrybininkas, negalėjau paleisti tos minties, reikėjo kažką su tuo daryti“, – portalui Žmonės.lt pasakojo D.Filmanavičiūtė.

Dovilė Filmanavičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

D.Filmanavičiūtė pasidžiaugė, kad prie staiga užgimusios idėjos nė nesvarstęs prisijungė ir fotografas Adas Vasiliauskas, mielai sutikęs ketvirtadienį vyksiančią akciją užfiksuoti iš paukščio skrydžio. O ir susidomėjimas socialiniuose tinkluose šia akcija didžiulis – vos per valandą D.Filmanavičiūtės idėja susidomėjo šimtai Eglių.

Kalbėdama su portalu Žmonės.lt, pašnekovė vylėsi, kad ketvirtadienio vidurdienį Katedros aikštėje susibūrusi minia ne tik lengvai pasišaipys iš „rimčiausios“ šventinio sezono problemos, bet ir prisidės prie kilnaus tikslo – pagalbos Ukrainai.

„Ukrainoje miršta žmonės, o mes pykstamės dėl eglės išvaizdos, tai mums reikia šiek tiek iš savęs pasišaipyti. Labai tikiuosi, kad susirinks visi, kas tik nori, ir surinksime pinigų „Blue and Yellow“. Ateikite“ – prie idėjos „Visos Vilniaus eglės palaiko Vilniaus eglę“ prisijungti kvietė D.Filmanavičiūtė.

D.Filmanavičiūtės feisbuko įrašas, kuriuo ji sutiko pasidalinti ir su portalu Žmonės.lt:

„Valandžiukė, o kokios 400 Eglių man atsiliepė.Tai gal pajuokaukim kartu, Eglės?

Parai atitrūkau nuo naujienų srauto, nes su draugų šeimomis, palikę vaikulius seneliams, nakvojome tarpukario viloje.

Atsidariau feisbuko srautą ir prasidėjo.

Rusiška, neskoninga, per brangi.

Rimtai? Mums tik kalėdinės eglės tetrūko draskytis ir rėkauti viešojoje erdvėje?

Važiuodama namo šią popietę pagalvojau: kokia vargšė ta mūsų eglė, kodėl jos nepalaiko visos Vilniaus Eglės?

Gi visos Eglės yra fainos ir pakankamos. Koks skirtumas, ką jos apsirengusios?

Tada paėmiau ir parašiau fotomenininkui Adui Vasiliauskui, kurio parašu yra tapusios nuotraukos su dronu. Ir kurį labai seniai myliu, palaikau ir žinau koks jis fainas.

O dabar, Eglės, jau jūsų garbės reikalas!

Ketvirtadienį, gruodžio 1 dieną, per pietus, 12:00 kviečiu visas fainas Vilniaus Egles susirinkti prie kalėdinės eglės. Adas padarys gal net rekordinę Eglių nuotrauką iš oro, paaukosim Ukrainą remiančiam fondui Blue and Yellow, vienu metu siųsdamos SMS iš savo telefonų.

Ir garsiai pasakysim: Egle, nesiparink, tu faina, nes mes visos esam fainos!

Dalinkitės žinia, ateikit, pasilinksminkim. Šitoj tamsoj taip tų akimirkų trūksta.

Bučkiai.

Aš pase Dovilė, bet dabar Je suis Eglė“, – rašė D.Filmanavičiūtė.

Žmonės.lt primena, kad šeštadienio vakarą Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta pagrindinė Lietuvos Kalėdų eglė. Sostinės Kalėdų eglės įžiebimo šventėje dalyvavo milžiniška minia vilniečių ir miesto svečių – tokio susirinkusiųjų srauto Katedros aikštė jau seniai neregėjo.

Dar tik belaukiant įsižiebsiančios svarbiausios vakaro staigmenos scenoje savo pasirodymus susirinkusiems dovanojo garsūs Lietuvos atlikėjai: Merūnas, Jessica Shy ir Augustė Nombeko, Monika Linkytė, Vidas Bareikis, Eugenijus Chrebtovas, Erica Jennings, Jovani, Mantas Jankavičius ir kiti. Šventės vedėjai Aistė Plaipaitė ir Dominykas Vaitiekūnas koncerto metu kvietė nesustoti remti ir palaikyti už savo ir mūsų visų laisvę kovojančią Ukrainą.

Vidas Bareikis / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Vilniaus Katedros aikštėje sužibusi Kalėdų eglė davė startą ir miesto kalėdinių renginių maratonui. Kartu su ja startavo ir kalėdinė mugė, o po miestą pradėjo važinėti kalėdinis traukinukas.

Kaledossostineje.lt rašoma, kad nuo gruodžio 1-osios veiks ir čiuožykla Lukiškių kalėjimo vidiniame kieme.

O Naujųjų išvakarėse atgis Vilniaus arkikatedros varpinė – bokštas virtęs šventine vaizdo projekcijų instaliacija kvies Vilnių pasitikti jubiliejinių 2023-iųjų metų.

Fotogalerija:

Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta Kalėdų eglė (43 nuotr.)
+37

Iki įžiebimo Kalėdų eglė sukėlė diskusijas

Šių metų Vilniaus Katedros aikštę papuošusi Kalėdų eglė dar iki įžiebimo kurstė audras. Vienus pykdė jos papuošimai, kitus – kaina.

Šiųmetinį sostinės konkursą Kalėdų eglei laimėjo vienintelis pasiūlymą pateikęs dalyvis – bendrovė „Švenčių studija“, kalėdinį atributą pasiryžusi pastatyti už 230 tūkst. eurų, nors kvietimą dalyvauti pirkime buvo priėmę keturi tiekėjai. Pernai eglė kainavo 89 tūkst. eurų.

Tai sukėlė didžiulį triukšmą, esą eglė per brangi ir Vilniui tokios nereikia, kai Ukrainą siaučia Rusijos pradėtas karas.

Vis dėlto konkursas jau buvo įvykęs. Spalio vidury Remigijus Šimašius feisbuke pranešė, kad Vilniaus savivaldybės valdančioji koalicija, svarsčiusi kelis scenarijus, sutarė imtis šių šventinio laikotarpio biudžeto taupymų, daliai politikų piktinantis dėl triskart išaugusios pagrindinės Kalėdų eglės kainos.

Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta Kalėdų eglė / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Šiemet Vilniuje statysime ne dvi egles, o vieną – tik Katedros aikštėje (dar tikimės rasti sprendimų jos kainos šiokiam tokiam sumažinimui). Trimatę pasaką iš Kalėdų programos perkelsime į Vilniaus gimtadienio šventimą sausį. Paliksime šventinį skverų apšvietimą, tačiau neapšviesime tiltų. Tai leis sutaupyti 157 tūkst. eurų iš Kalėdų sostinėje biudžeto“, – teigė meras.

R.Šimašius taip pat teigė, kad po svarstymų ir pokalbių su konkurso laimėtojais atsisakyta idėjos nestatyti naujos eglės prie Katedros sumokant už sutarties netesybas.

Anot jo, bendrovė į projektą jau investavo 125 tūkst. eurų, t.y. jau ėmėsi gaminti šventinio atributo konstrukcijas – svarstyta, kad šias išlaidas savivaldybė būtų padengusi, net jei „pavyktų geranoriškai susitarti dėl simbolinės sutarties nutraukimo sumos“.

„Gyvename civilizuotais laikais, sutarčių turime laikytis. Tokiu atvejui liktume šiek tiek „pliuse“, bet be pagrindinės eglės ir šventinės nuotaikos“, – pabrėžė sostinės savivaldybės vadovas.

Vilniaus kalėdinė eglutė (7 nuotr.)
+1