Po lauko darbų skauda nugarą? 6 būdai, kaip išvengti skausmų

Nugaros skausmas / Atstovų nuotr.
Nugaros skausmas / Atstovų nuotr.
Šaltinis: Reklama
A
A

Pražydę sodai ir sužaliavę medžiai ne vieną rimtą sodininką ar tiesiog mėgėją, trokštantį turėti nuosavų daržovių ir vaisių, vilioja į lauką. O dabar – pats metas imtis lauko darbų. Nieko nuostabaus, kad po ilgos žiemos norisi pulti daryti viską: sukasti lysves, pataisyti šiltnamį, patręšti vaismedžius, paruošti žemę daržovių sėjimui ir sodinimui. Darbų, kuriuos būtina padaryti, norint pasidžiaugti gražiu vaizdu ir turtingu derliumi, apstu.

Tik žinovai perspėja: noras padaryti kuo daugiau per kuo trumpesnį laiką gali pasibaigti liūdnai: skausmais juosmens srityje, negalėjimu atsitiesti ar netgi rimtesnėmis traumomis bei uždegimais. Ir visai nesvarbu, kiek jums metų, – šios problemos gali užklupti kiekvieną ir kaip reikiant apkartinti gyvenimą. Juk kone visi esame pajutę, kaip sunku, kai skauda nugarą, užmigti, rasti tinkamą poziciją, kuri nevargintų, ar atlikti paprasčiausius buities darbus.

Laimei, yra ne vienas būdas, kaip to išvengti.

1. Gyvenkite aktyviai ištisus metus

Norą imtis darbų ir padaryti kuo daugiau lengva suprasti. Gryname ore malonu dirbti, džiugina mintys apie netrukus sužaliuosiančius sodinukus, o ant liežuvio galo jau galima pajusti, kokios bus skanios salotos iš savo paties užaugintų daržovių.

Visgi asmeninė trenerė Justina Vyšniauskienė neslepia: kiemo, sodo ir daržo darbai gali pareikalauti nemenko fizinio pasirengimo. Būtų idealu, jei sodininkai, žinodami, jog kiekvienas pavasaris prasideda su ilgiausiu darbų sąrašu ir visiems jiems reikės daug jėgų bei ištvermės, tam ruoštųsi visus metus.

„Taip kūnui nebūtų streso, išvengtume traumų bei raumenų skausmų. Tad tobuliausias variantas – būti aktyviais ištisus metus, nepamiršti kasdienių pasivaikščiojimų ir mankštų ar treniruočių namuose arba sporto salėje“, – pataria specialistė.

2. Nepersistenkite pačią pirmąją dieną

Bet ką daryti, jeigu idealiai mankštintis visus metus nepavyko ir pavasarį pasitinkate suvokdami, jog būtina sukasti daržą, nugenėti medžius, sugrėbti senus lapus?

Planuokite! Susidarykite darbų sąrašą ir išrikiuokite juos pagal svarbą. Suplanuokite jų atlikimo seką, ir nesistenkite per vieną dieną padaryti visko. Pavyzdžiui, galbūt dabar svarbiausia sukasti penkias lysves, kuriose jau turite, ką sėti, o likęs daržas dar gali palaukti, nes sodinukai, kurie į jį keliaus, dar nepasiekė reikiamo dydžio?

„Patarčiau protingai susidėlioti lauko darbus. Nesistenkite per dieną padaryti visų darbų, jauskite savo kūno galimybes“, – patarė J.Vyšniauskienė.

Suplanavę darbus ir suskirstę juos pagal prioritetą bei svarbą, išvengsite ir savotiško perdegimo, kai laikas, praleistas darbuojantis lauke, teiks ne malonumą, o bus kančia. Idealiu atveju nepamirškite ne tik planuoti, bet ir pasikviesti į pagalbą savo artimuosius ar kaimynus. Šitaip ne tik užsimegs smagios draugystės bei tvirtesni ryšiai, bet ir darbus, kuriems reikia daug fizinių jėgų, atlikti bus lengviau.

3. Įsiklausykite į savo kūną

Dar vienas asmeninės trenerės J. Vyšniauskienės patarimas – klausyti to, ką sako jūsų kūnas. Neretai daugybė problemų kyla dėl to, kad numojame ranka į organizmo signalus ir laikome juos niekais. „Pakentėsiu“, „dar truputį“, „čia labai greitai“ – galėtų būti dažniausios frazės, kurias gydytojai, spręsdami bėdas dėl pas juos atkeliavusių pacientų užklupusių skausmų, galėtų rašyti į diagnostines korteles.

Svarbu suvokti, kad mūsų kūnai – tobulai gali perspėti apie netinkamas padėtis, nepatogias ir netgi pavojingas, jei tik sugebėsime šiuos signalus pastebėti. Tad jeigu dirbdami pajutote skausmus, tempimą, veržimą, stenkitės padėtį pakeisti, pailsėti, padaryti pertrauką arba pasikviesti pagalbos.

Taip pat nepamirškite, kad svarbu ir taisyklingos pozicijos. Pavyzdžiui, jei nuo žemės keliate sunkų daiktą, pritūpkite, nepasilenkite, išnaudokite kojų raumenų jėgą, nesistenkite apkrauti nugaros.

4. Pasirinkite tinkamus įrankius

Dar vienas aspektas, padėsiantis išvengti nugaros skausmų arba užsitikrinti, kad raumenų skausmai būtų kuo mažesni, yra tinkamų įrankių pasirinkimas. Tai nereiškia, kad ravėdami turite naudoti kauptuką, o kasdami – kastuvą.

Asmeninė trenerė atkreipia dėmesį į tai, kad naudojami įrankiai privalo būti tinkami jūsų ūgiui. Pavyzdžiui, kastuvas – užtektinai ilgu kotu, kad nereikėtų dirbti susilenkus labiau nei būtina ar be reikalo pritūpus. Kauptukas, grėblys – lengvi, ilgais kotais, atitinkančiais jūsų ūgį, kad nekentėtų nugara. Netinkamai pasirinkti įrankiai lemia, kad dirbant apkraunami sąnariai, be reikalo varginami raumenys.

„Jei pasirinksite netinkamus įrankius, gali tekti kentėti nugaros, kelių ar kitus skausmus“, – perspėja žinovė.

5. Pasirūpinkite savimi

Žinoma, sako J.Vyšniauskienė, jeigu lauko darbų tikrai daug, net ir pasirūpinus viskuo, kas išvardyta, raumenų skausmų gali nepavykti išvengti. Tad iš širdies padirbėjus, pasirūpinti savimi verta net ir tada, jeigu nejaučiate, kad kažką skauda.

Asmeninė trenerė pataria po lauko darbų leisti įtemptiems raumenims atsipalaiduoti šiltoje vonioje arba duše. Vertėtų išbandyti ir tempimo pratimus: lėtai ir atsargiai ištempti, išmankštinti bei atpalaiduoti visus raumenis, pradedant kaklu, baigiant kojomis.

„Galiausiai verta išeiti ir pasivaikščioti, kad kitą dieną dirbant jaustumėte kuo mažiau diskomforto“, – tikina specialistė.

6. Nepamirškite papildomų priemonių

Ką daryti, jeigu stengėtės dirbti lėtai, neskubėdami, neužsibrėžėte padaryti per daug, netgi po darbo dienos pastovėjote po karšta dušo srove ir padarėte tempimo pratimus, o raumenis vis tiek skauda?

Pasitelkite natūralias medicinines priemones, įvairius tepalus ir purškalus, kurie palengvina jaučiamus simptomus, numalšina skausmą ir atpalaiduoja įtemptus, skaudančius raumenis. Svarbiausia pasirinkti natūralių gydomųjų, jaučiamus simptomus švelninančių, raumenis atpalaiduojančių ir uždegimą slopinančių medžiagų turinčias priemones, pavyzdžiui, tokias, kaip „Perskindol“ tepalas.

Ši Šveicarijoje pagaminta priemonė nėra cheminė, savo sudėtyje turi mentolio, natūralių eterinių aliejų, tad jos poveikis – dvigubas: tepalas ir šildo, ir šaldo. Šis tepalas tinkamas jaučiant skausmą ir tada, kai patyrėte traumą, ir tada, kai simptomai lėtiniai, tad šveicarai savo vaistinėse „Perskindol“ rekomenduoja jau daugiau nei 40 metų.

Jeigu jaučiate skausmą – nekentėkite. Nedidelį kiekį „Perskindol“ tepalo tepkite tiesiai ant odos, švelniais sukamaisiais judesiais ištepkite visą skaudamą vietą, lengvai ir atsargiai ją pamasažuodami, kol tepalas įsigers. „Perskindol“ atpalaiduoja raumenis, veikia uždegimą slopinančiai, greitai ir efektyviai malšina skausmą ir nepalieka riebios plėvelės ant kūno. Tad netruksite pajusti, kad vėl grįžta noras pasidžiaugti pavasariu ir lauko darbais.