Po žinios apie atleidimą prabilo Oskaras Koršunovas: „Teatre yra vienvaldystė, diktatūra“
Ketvirtadienio rytą pranešta, kad Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) priėmė sprendimą iš meno vadovo pareigų atleisti režisierių Oskarą Koršunovą. Savo poziciją dėl atleidimo ir situacijos teatre portalui Žmonės.lt pakomentavo pats Oskaras Koršunovas. Ji teigė, kad jam net nebuvo leista atlikti savo pareigų, o darbe patyrė mobingą.
LNDT vadovas Martynas Budraitis ketvirtadienį viešai paskelbė atleidžiantis režisierių Oskarą Koršunovą iš meno vadovo pareigų. Teigta, kad šiam nutarimui įtakos turėjo aplaidus tiesioginių meno vadovo pareigų vykdymas bei sistemingos pravaikštos.
Po šios žinios portalas Žmonės.lt susisiekė su Oskaru Koršunovu. Paklaustas, kaip pats vertina tokį LNDT administracijos sprendimą, O.Koršunovas Žmonės.lt tikino, kad tai jam nebuvo netikėta: jį atleisti buvo ruošiamasi jau seniai.
„Buvo skaičiuojamos mano praleistos dienos. Repeticijose buvau visose, o eiti į teatrą, kuris nepastatytas ir net nėra kabineto, yra nesąmonė. Pats Martynas gi yra fermeris, gyvena 120 km nuo teatro, – Žmonės.lt pasakojo O.Koršunovas.
Anot jo, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre jis negalėjo atlikti meno vadovo pareigų, nebuvo kviečiamas į susirinkimus, šį sprendimą motyvuojant paaiškinimu, kad Oskaras užgožia kitus narius.
„Iš esmės metus vyko mobingas. Apie susirinkimus manęs neperspėdavo, tačiau tai vis tiek buvo fiksuojami kaip praleidimai. Nebuvau prileistas prie esminės informacijos apie teatro finansinę padėtį, spektaklių sąmatas, negalėjau sudarinėti repertuarų“, – portalui sakė O.Koršunovas.
Režisierius pasakojo, kad M.Budraičiui pakvietus dirbti LNDT meno vadovu, iš pradžių viskas klojosi neblogai – komanda sudarė penkmečio strategiją. Vis tik vėliau, anot jo, situacija pakrypo kita linkme. „Suprantat, teatre yra vienvaldystė, diktatūra. Vaidinama, kad viskas horizantalu, o iš tikrųjų – vertikalu. Vadovas yra tik vienas – Martynas, be jo žinios nieko nevyksta. Aš, kaip meno vadovas, neturėjau jokių laisvių.“
Tiesa, ir pats režisierius planavo pasitraukti iš pareigų, tačiau turėjo kūrybinių planų.
„Tiesą pasakius, būčiau seniai išėjęs, tačiau žūtbūt norėjau kaip kūrėjas ir pilietis padaryti „Liudijimus“ apie Ukrainą. Ačiū dievui, spėjau“, – sakė jis.
Oskaras Koršunovas pastaruoju metu su trupe ruošė premjerą pagal H.Ibseno pjesę „Laukinė antis“. Ji turėjo įvykti 2023 m. sausio mėnesį.
„Kitas mano tikslas po „Liudijimų“ buvo padaryti „Laukinę antį“. Kai atėjau dirbti meno vadovu, kalbėjausi su kiekvienu aktoriumi atskirai – dariau tyrimą, ko jie nori. Aišku, aktoriai norėjo klasikos, rimtų pastatymų, jiems nusibodo tie visokie projektėliai, o man pačiam „Laukinė antis“ – kertinė gyvenimo pjesė. Pradėjome jai ruoštis, buvo padaryta scenografija, kostiumai ir mėnesį vyko darbas. Po to, be aiškios priežasties jis buvo nutrauktas“, – dalijosi režisierius.
Kaip teigė LNDT, premjera atšaukta įvertinus faktą, jog O.Koršunovas dalyvavo tik pirminiuose pjesės skaitymuose, vėliau nebelankė suplanuotų repeticijų ir nepateikė tokio elgesio paaiškinimo.
Pats režisierius Žmonės.lt tikino, kad jis dalyvavo visose repeticijose, o spektaklis nutrauktas nepaisant aktorių noro jį tęsti.
„Spektaklis nužudytas. Buvo susirinkimas, kuriame visas kolektyvas prašė, maldavo, balsavo, kad šis projektas vyktų toliau. Jis visiems buvo labai svarbus, tačiau vis tiek buvo nutrauktas vieno žmogaus – Martyno. Esu dirbęs viso pasaulio teatruose, bet nemačiau, kad aktoriai ir meno vadovas neturėtų jokio balso“, – emocijų neslėpė O.Koršunovas.
Dėl atleidimo iš meno vadovo pareigų O.Koršunovas tikina nesigailintis, tačiau jam labai gaila trupės. „Man atrodo, Martynas turi tam tikrų planų, į kuriuos įeina ir trupės atleidimas“, – svarstymais su Žmonės.lt dalijosi režisierius.
Fotogalerija: