Popiežiaus Pranciškaus mirtis sukrėtė žinomus Lietuvos žmones: dalijasi užuojauta ir prisiminimais

Popiežius Pranciškus, Gitanas Nausėda, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Laurynas Kasčiūnas / Lukas Balandis/ BNS, Roberto Riabovo / BNS, Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Popiežius Pranciškus, Gitanas Nausėda, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Laurynas Kasčiūnas / Lukas Balandis/ BNS, Roberto Riabovo / BNS, Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Pirmadienio rytą pasaulį apskriejo skaudi žinia. Eidamas 89-uosius mirė Katalikų Bažnyčios vadovas popiežius Pranciškus. Ši žinia sukrėtė ir žinomus Lietuvos žmones – politikus bei pramogų pasaulio atstovus.

Socialiniame tinkle žinomi žmonės dalijasi liūdnomis žinutėmis ir prisiminimais apie popiežių.

Socialiniame tinkle „Facebook“ įrašu pasidalijęs ministras pirmininkas Gintautas Paluckas teigė, kad tai didelis praradimas visai katalikų bendruomenei Lietuvoje ir pasaulyje.

„Popiežiaus Pranciškaus mirtis – didelė netektis Katalikų Bažnyčiai ir visai katalikų bendruomenei Lietuvoje ir pasaulyje.

Popiežiaus Pranciškaus pontifikatas bus prisimintas kaip tarnystė ir rūpestis silpniausiais ir labiausiai pažeidžiamais, nuoširdi pastanga puoselėti susitinkančią ir priimančią Bažnyčią, namus visiems ir kiekvienam. Buvimą tarp žmonių Popiežius Pranciškus laikė ganytojiška pareiga, o jo žinia apie atjautą, taiką ir socialinį teisingumą įkvėpė milijonus visame pasaulyje.

Lietuvos žmonės ypatingai šviesiai visados prisimins jo apsilankymą mūsų šalyje 2018-aisiais. Tai buvo ne tik istorinė akimirka, bet ir gilus dvasinis išgyvenimas, stiprinęs tikėjimą, vienybę ir viltį.

Gedime kartu su viso pasaulio katalikais ir visais, kuriems buvo brangi Šventojo Tėvo misija. Tesuteikia vilties ir stiprybės jo palikimas – tikėjimo, meilės ir gailestingumo liudijimas“, – rašė G.Paluckas.

Užuojautą išreiškė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Netekome Popiežiaus Pranciškaus.

Pasaulis neteko atkaklaus taikos ir teisingumo šauklio, visų žmonių gynėjo, kuris nepaisė nei kultūrinių, nei socialinių, nei politinių skirtumų ir padalijimų, kuriam rūpėjo visi ir kiekvienas pasaulio žmogus.

Popiežiaus Pranciškaus asmenyje kiekvienas geros valios žmogus neteko išmintingo ir artimo bičiulio, įkvepiančio mokytojo, kilnios ir džiugios tarnystės pavyzdžio, tėvo, kuriam rūpėjo visa žmonija kaip viena, didelė šeima.

Mes visada liksime dėkingi Popiežiui Pranciškui už jo nepamirštamą 2018 metų vizitą Lietuvoje. Tai buvo tikra dovana šimtmetį minėjusiai Lietuvai. Nepamirštama mums liks Popiežiaus malda Vilniuje prie paminklo okupacijų aukoms atminti, kurioje Romos vyskupas meldė, kad Lietuva būtų vilties švyturys, veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai su bet kokia neteisybe.

Esame dėkingi Popiežiui Pranciškui už tai, kad, jautriai apmąstęs daug iškentėjusios Lietuvos istoriją, jis drąsino lietuvius atsigręžti į savo šaknis, saugoti savo tautinę tapatybę, kuri, jo žodžiais, yra tikras lobis.

Prisimindamas savo asmeninį bendravimą su Popiežiumi Pranciškumi galėčiau pasakyti, kad pontifikas visų pirma buvo labai žmogiškas kunigas, vyskupas, popiežius. Popiežius spinduliavo optimizmą, džiugesį ir sielos ramybę.

Pokalbių metu buvo akivaizdu, kad, nors Bažnyčios vadovas kupinas tūkstantmetės krikščionybės išminties, jo dėmesio centre – šiandienos pasaulis ir šiuolaikinis žmogus. Bendraudamas su Popiežiumi Pranciškumi jutai šio paprasto žmogaus, bet nepaprastai gilios asmenybės šilumą ir artumą, gerumą ir širdingumą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Lietuvos prezidentas.

Žinia apie popiežiaus mirtį sukrėtė ir aktorių, režisierių, politiką Robertą Šarknicką.

Išėjo žmogus, kurio širdis plakė už visus – už vargstančius, už pamirštuosius, už žemės tylinčius balsus. Popiežius Pranciškus mums priminė, kad tikroji stiprybė slypi gailestingume, o tikrasis tikėjimas – meilėje artimui. Jo žodžiai įkvėpė, ramino ir vedė – ne tik katalikus, bet ir visus, ieškančius šviesos šiame sudėtingame pasaulyje.

„Šį rytą (8.35 val. Lietuvos laiku) į Tėvo namus grįžo Romos vyskupas Pranciškus“, – teigiama kardinolo Kevino Farrello pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė savo „Telegram“ kanale. Katalikų Bažnyčios vadovas mirė Vatikano „Casa Santa Marta“ rezidencijoje, pranešė Vatikano naujienų tarnyba.

„Visas jo gyvenimas buvo pašvęstas tarnystei Viešpačiui ir Jo Bažnyčiai“, – sakė kardinolas C. Farrellas. Apie Pranciškaus mirtį paskelbta praėjus vos dienai po jo pasirodymo Šventojo Petro aikštėje.

Tuomet popiežius tūkstančiams tikinčiųjų palinkėjo „Linksmų Velykų“. Telydi visus ramybė“, – liūdnai rašė jis.

Jautriu įrašu pasidalijo ir Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Tik vakar Popiežius Pranciškus pasveikino tikinčiuosius su Prisikėlimu. Gyvenimas yra trapus.

Popiežius Pranciškus mylėjo Lietuvą. Kalbėjo apie jam labai įsiminusį savo apsilankymą Vilniuje, apie Lietuvos žmonių stiprų tikėjimą, drąsą ir pasiaukojimą kovojant dėl Nepriklausomybės.

Amžiną atilsį“, – rašė ji.

Užuojauta ir prisiminimais pasidalijo televizijos laidų vedėja Viktorija Urbonaitė.

„Ruošiant Popiežiaus vizitą mano dokumentuose, popieriuose, užrašuose, komunkacijos turinio planuose, susirinkimuose, ginčuose ir sprendimuose jo buvo tiek daug, kad jam atvykus jaučiausi susitikus savo dieduką – toks savas jis buvo.

Likus dienai iki vizito Lietuvoje Popiežius atsiuntė oficialų pasveikinimą, o jo pabaigoje buvo palikta mažytė žinutė ir mums, dirbusiems prie sklandaus vizito parengimo:

„Žinau, kad daugelis jūsų intensyviai dirba rengdami šį mano vizitą. Nuoširdžiai jums dėkoju. Už jus visus meldžiuosi, siunčiu jums savo palaiminimą ir prašau – neužmirškite melstis už mane. Telaimina jus Dievas.“, – rašė V.Urbonaitė.

Primename, kad pirmadienį pasaulį apskriejo liūdna žinia. Mirė Katalikų Bažnyčios vadovas popiežius Pranciškus. Jam buvo 88 metai. Dar Velykų sekmadienį popiežius sveikino minias Vatikane, Šventojo Petro aikštėje, nors vis dar sveiko po sunkios ligos.

„Brangiausi broliai ir seserys, su giliu liūdesiu turiu pranešti apie mūsų Šventojo Tėvo Pranciškaus mirtį“, – sakoma kardinolo Kevino Farrello (Kevino Farelo) pareiškime, kurį Vatikanas paskelbė platformoje „Telegram“.

„Pirmadienio rytą 7 val. 35 min. (vietos, 8 val. 35 min. Lietuvos laiku) Romos vyskupas Pranciškus grįžo į Tėvo namus“, – teigiama pranešime.

Popiežius Pranciškus gimė 1936 m. gruodžio 17 d. kaip Jorge Mario Bergoglio. Jis buvo pirmasis popiežius, priklausantis jėzuitams, pirmasis iš Amerikos, pirmasis iš Pietų pusrutulio ir pirmasis popiežius, gimęs ar užaugęs ne Europoje nuo VIII a.

J.M.Bergoglio gimė Buenos Airėse, Argentinoje, italų imigrantų šeimoje. Tėvas Mario dirbo buhalteriu geležinkeliuose, o motina Regina Sivori buvo atsidavusi žmona, auginusi penkis vaikus.

J.M.Bergoglio jaunystėje kurį laiką dirbo apsaugininku ir valytoju, paskui įgijo chemiko specialybę ir dirbo techniku maisto mokslo laboratorijoje. Pasveikęs po sunkaus plaučių uždegimo, 1958 m. įstojo į jėzuitų ordiną. 1969 m. buvo įšventintas katalikų kunigu, o 1973-1979 m. buvo jėzuitų provincijos vyresnysis Argentinoje.

1998 m. tapo Buenos Airių arkivyskupu, o 2001 m. popiežius Jonas Paulius II jį paskyrė kardinolu. Jis vadovavo Argentinos Bažnyčiai per 2001 m. gruodžio mėn. riaušes Argentinoje. Néstoro Kirchnerio ir Cristinos Fernández de Kirchner administracijos laikė jį politiniu konkurentu. 2013 m. vasario 28 d. atsistatydinus popiežiui Benediktui XVI, kovo 13 d. popiežiaus konklava išrinko J.M.Bergoglio jo įpėdiniu.