Prasta fizinė forma taip pat blogai, kaip ir rūkymas
Visi puikiai žinome, kad papildomas svoris, prasta fizinė forma tikrai neprideda mums geros savijautos ir jaunystės.
Tačiau naujausi JAV tyrimai patvirtina karčią tiesą – nesirūpinimas savo figūra ir prasta fizinė forma yra lygiai taip pat blogai, kaip ir rūkymas, rašoma aww.com.au.
Ilgai trukęs tyrimas buvo atliktas Švedijoje, Geteborgo (Gothenburgo) universitete. Tyrime dalyvavo 1000 vyrų. Tyrėjai į pagalbą pasitelkė VO2 max – tai yra maksimalus deguonies suvartojimas, kuris vadinamas esminiu aerobinio pajėgumo rodikliu.
Taigi, nors daugelis mūsų šį VO2 max paveldi iš tėvų, tačiau jis taip pat gali kisti atsižvelgiant į gyvenimo būdą, kadangi buvimas aktyviu maksimalų deguonies suvartojimą gali padidinti, o sėdėjimas visą dieną prie darbo stalo – sumažinti.
Kai kalba eina apie mirties riziką, tyrėjai tikina, kad vieną didžiausių įtakų turi rūkymas, tačiau buvimas nekokios fizinės būklės gali tapti antra priežastimi.
Atskleista, kad vyrai, kurių VO2 max buvo žemiausias, pasižymėjo 21 proc. rizika mirti anksčiau, palyginti su tais, kurių aerobinis pajėgumas buvo vidutinis, ir net 42 proc. didesne rizika, palyginti su tais, kurie buvo sportiškiausi. Taigi, į savo fizinę formą nereikėtų numoti ranka.
Tačiau rūkymas savaime suprantamas kaip žalingas įprotis, o štai fizinės formos įvertinimas yra labai subjektyvus.
Sporto trenerė Jen Dugard sako, kad kiekvienas turėtume įsivertinti, kiek kasdien judame. „Ar galite užlipti laiptais be sustojimo ir nepraradę kvapo? Ar galite žaisti su vaikais ir lakstyti? Ar jūs gerai miegate ir normaliai maitinatės? Ar sportuojate kasdien? Jeigu jūsų sportiškumo lygis jūsų gyvenimą veikia neigiamai, tuomet jūsų pasirinkimas yra prastas“, – tikina specialistė.
Ji sako, kad reikėtų pradėti nuo elementarių dalykų: „Jeigu galite lipti laiptais, tai jais ir naudokitės vietoje lifto“, – pataria ji. O jeigu jau judate pakankamai, trenerės nuomone, reikėtų sportuoti bent tris kartus per savaitę, pavyzdžiui, vaikščioti, bėgioti, lankyti aerobikos užsiėmimus: „Išnaudokite bet kokią progą judėti, kadangi net ir vaikščiojimas po parduotuves yra sportas“.
Tačiau jeigu norite pagerinti savo savijautą, vien tik sporto negana – reikia įnešti pokyčių ir gyvenimo būde: „Gerkite mažiau alkoholio, apribokite cukraus vartojimą, baltą duoną keiskite rupių miltų, gaminkite namuose, o ne valgykite kavinėse.“
TAIP PAT SKAITYKITE: Mitybos specialistė: dažniausios klaidos sportuojant ir savaitės mitybos planas
Dr. Frankas Jonesas sutinka, kad savo sportiškumą arba jo trūkumą turėtume vertinti labai rimtai. „Rūkymo, alkoholio atsisakymas, didesnis dėmesys mitybai ir fiziniam aktyvumui – visa tai atskleidžia esmę apie žmogaus sveikatą“, – tikina specialistas ir siūlo pasitarti su gydytoju prieš pradedant sportuoti.
Tik nepamirškite vieno – pokyčiai turi būti vykdomi lėtai, kad išliktumėte motyvuoti, o rezultatai būtų ilgalaikiai.